Generálplukovník Vladimir Šamanov, velitel Výsadkového letectva RF, oznámil zahájení zkušební konstrukční práce na obrněném vozidle pro výsadkáře v prosinci 2015. Šlo o vozidlo pro výsadek s pohonem 4х4, které pojme 6-8 lidí a váží asi 11 tun.
Vývoji se věnoval Závod speciálních aut, který vyrábí zejména vozidla skupiny Tajfun a obrněné vozy Vystrel. Hotový Tajfun-VDV byl prezentován v roce 2017 na Mezinárodním vojensko-technickém fóru Army v Kubince nedaleko Moskvy.
Tajfun-VDV je vybaven výkonným motorem o síle 350W KamAZ-650.10-350, s automatickou převodovkou a nezávislým hydropneumatickým odpružením. Obrněné vozidlo o hmotnosti 13,5 tuny dokáže vyvinout na silnici rychlost až 100 km za hodinu, zvládne třicetistupňové stoupání a vodní překážku o hloubce 1,9 metru. Hlavní vymoženost spočívá v univerzálnosti a schopnosti plnit různé úkoly.
Tajfun-VDV je základní vozidlo pro montáž různých systémů zbraní a dopravu jednotek výsadkářů, jež nejsou vybaveny výsadkovými bitevními vozidly BMD a obrněnými transportéry BTR-D,“ sdělil Sputniku šéfredaktor časopisu Arsenal Otěčestva Viktor Murachovskij. „Těchto jednotek je hodně: dělostřelecké, protitankové, granátometní, kulometní apod. Toto vozidlo může také táhnout minomety nebo kanóny, houfnice D-30, jež mají ve výzbroji výsadkáři. Je to univerzální podvozek. Dají se na něj namontovat také komunikační a řídící zařízení, aby se dal použít jako velitelsko-štábní vůz, a také systémy radioelektronického boje. Tato vozidla mohou rovněž použít jednotky bezpilotních letounů, jež také mají ve výzbroji výsadkáři.“
Jedna z perspektivních variant bitevního vybavení Tajfunu-VDV byla prezentována na fóru Army 2019, je to 82. milimetrový samohybný minomet Drok. Mířená palba dosahuje 6 km, ideálně se hodí na náhlé údery. Díky mobilnímu podvozku se rychle přemísťuje po bojišti, dokáže zaútočit na nepřítele z různých stran. Tuto taktiku uplatňují všechny strany syrského konfliktu, při správném použití dokáže rozhodnout o výsledku boje. Všechny manipulace s nabíjením a mířením koná posádka Droku z vozidla, palubní zařízení míří a pálí maximálně automaticky. Minomet dnes absolvuje předběžné testy.
Tajfun-VDV má rovněž systemizovaný bitevní modul BM-30-D vyvinutý AS Centrálním vědeckovýzkumným ústavem Burevestnik. Je vybaven třicetimilimetrovým automatickým kanónem 2A42 a spojeným s ním kulometem PKTM ráže 7,62 mm. Jeho úkolem je pátrání, objevení a zásah cíle ve kteroukoli denní a noční dobu. Má ve výbavě 300 střel pro 2A42 ve dvou pásech a 120 střel v jednom pásu pro PKTM.
„Bitevních modulů, jež se principiálně hodí pro Tajfun-VDV, je velké množství,“ zdůraznil Viktor Murachovskij. „ S kulomety normální ráže, velkorážními, automatickými kanóny, automatickými granátomety, protitankovými systémy. Podle vkusu. Jak se rozhodne velení výsadkových vojsk. Prakticky všechny jsou vyrobeny podle principu bez svárové integrace pro jakákoli obrněná vozidla, včetně Tajfunu-VDV. Jejich montáž potřebuje fakticky mechanické spojení, standardní frakci, na kterou se montuje bitevní modul. Elektrika a komunikační připojení je pro všechny obrněné zbraně, obrněnou techniku standardní, interface mají také stejný. Žádné problémy, opraváři mohou vyměnit tyto moduly bezprostředně na místě.“
Připomeneme, že ruští výsadkáři mají velké množství techniky. Je to systém bitevních vozidel pro výsadek BMD: BMD-1, BMD-2, BMD-3 a nejnovější BMD-4M, výsadkářské obrněné transportéry BTR-D a BTR-MDM Rakuška, samohybné kanóny Sprut-SD o hmotnosti 18 tun, samohybné houfnice Nona-S. Do roku 2022 mají získat také perspektivní mobilní systémy protivzdušné obrany pro boj na malé vzdálenosti Pticelov.
Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce