Spojené štáty Americké sú známe svojím odporom voči Kube. Nezmyselné embargo, ktoré je jednou z podstatných príčin biedy na Ostrove slobody, Američanom nestačí. Prostredníctvom nenápadných obchodných trikov toto embargo ešte posilňujú. Najnovšie si napríklad cez spoločnosť KIWI.com nenájdete let do Kuby. Lietadlá tam vraj nedokážu nájsť cestu.
V komentári pre český ľavicový denník HALÓ (7. – 8. 9., s. 5) to komentuje poslanec za mesto Blansko Emil Pernica. „Naši americkí ´priatelia´ sa zrejme boja emigrácie svojich klientov na Kubu, a tak z ponuky tejto spoločnosti zmizla napr. Havana. Lietadlá tam proste nedoletia. Vraj nedokážu nájsť cestu,“. Mohlo by sa zdať, že ide o spôsob odplaty za Che Guevaru a Fidela Castra.
A čo zakázané ovocie?
Je pravdou, že súkromná spoločnosť si sama môže určiť, aký produkt chce predávať. Avšak podobne, ako pri tlaku na Billu či Tesco v obchodnom boji proti periodiku Zem&Vek je ich správanie nielen smiešne, ale aj proti samotnému princípu voľného trhu, kde v prvom rade zákazník určuje, čo si chce a čo nechce kúpiť. Pričom, akoby si oni sami neuvedomovali, že zákazníkovi tak vytvoria iba väčšiu chuť po produkte, v zmysle starodávneho frazeologizmu o zakázanom ovocí, ktoré chutí oveľa viac. Ponuky s letmi na Kubu, si vďaka voľnému trhu zákazníci nájdu u iných vyhľadávacích spoločnostiach. A počet milovníkov Kuby rastie možno aj vďaka podobným nezmyselným obchodným detským hrám. „Človek by si myslel, že vstupom amerického investora, ktorý získal väčšinový podiel v KIWI, sa zlepšia a rozšíria služby tejto spoločnosti. Opak je však pravdou,“ napísal s tým, že Amerikou riadený vyhľadávač klientom po zadaní tejto čoraz obľúbenejšej destinácie nájdu informáciu, že cesta sa nepodarila nájsť. A skutočne, nejde o konšpiráciu, ak si zadáte túto destináciu, tak sa vám spomenutá veta zobrazí. Ľudia boli zvedaví, prečo je to tak. Po ich otázkach sa dozvedeli, že „po vstupe amerického finančného partnera bola Kuba z ponuky vyhľadávača KIWI.com odstránená“.
Je na vine Trump?
Pernica je presvedčený, že Trumpova exekutíva koná ďalší typ diskriminácie Ostrova slobody. „Páni evidentne stratili rozum a chcú tak pokračovať v obchodnom embargu, ktoré proti Kube vedú už od 60. rokov. (…) Táto americká aktivita voči samostatnému štátu, kde používajú aj nátlak finančného sveta, je ďalším obrázkom, ako funguje americká demokracia,“ myslí si blanský poslanec, ktorý je zároveň čelným predstaviteľom miestnej organizácie Komunistickej strany Čiech a Moravy. Nazdáva sa, že dnešné Spojené štáty Americké takýto mäkký nátlak používajú ako súčasť politického boja. „Ako je vidieť, pre dnešnú Ameriku, ktorá sa pýši tým, že sa sama deklaruje ako predstaviteľ modernej demokratickej doby, nie je žiadny spôsob nátlaku vylúčený,“ uzavrel Pernica
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.