„Věříme, že sami Evropané by měli mít zájem udělat vše pro to, aby zabránili přeměně jejich kontinentu na jakousi platformu (…) pro rozmístění a odpalování amerických raket,“ sdělil vysoce postavený diplomat.
Zdůraznil, že podobné rozmístění by ohrozilo území těch států, které „by se mohly podřídit pod tlakem USA, pokud by takový tlak byl“. Gruško poznamenal, že Rusko obdrželo signál od NATO, že aliance nemá v plánu rozmístit rakety středního doletu.
„Jakékoliv rozmístění amerických raket středního doletu v oblastech v bezprostřední blízkosti Ruska bude mít strategický význam. Tato hrozba bude ve srovnání se strategickými systémy ještě ostřejší, jelikož doba letu se zkrátí,“ zdůraznil Gruško.
Na začátku září navštívil americký ministr zahraničí Mike Pompeo Brusel. Při své návštěvě se setkal ministr zahraničí USA se zvolenou předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, která EK povede od 1. listopadu, dále s budoucím předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a také s předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim. Kromě toho se sešel i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Novým lídrům připomněl Pompeo „společné zájmy“ mezi USA a Evropou.
Podle zdroje byl neoficiální rozhovor důvěrný. Setkání proběhlo za účelem lepšího seznámení se, a také, aby si strany vyměnily názory v otázkách vztahů mezi EU a USA.
Zástupce tiskového oddělení Evropské komise dříve novinářům sdělil, že schůze má mít vstupní a seznamovací charakter. Poté napsal na Twitteru nástupce Donalda Tuska na postu předsedy Evropské rady Charles Michel, že došlo k projednávání otázek transatlantické spolupráce.
„Dnes ráno jsem mluvil s Pompeem o celkových hodnotách a celkových zájmech. Evropa a USA mohou těžit ze silnější transatlantické spolupráce,“ uvedl na svém účtu.
V říjnu 2018 americký prezident Donalda Trump uvedl, že USA odstupují ze Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu, když uvedl, že Moskva nedodržuje své závazky. Zároveň americká strana nepředložila žádné důkazy svého tvrzení.
Později dal americký ministr zahraničí Mike Pompeo Moskvě dva měsíce na to, aby se vrátila k plnění podmínek smlouvy. Spojené státy trvaly hlavně na tom, aby se Rusko vzdalo rakety 9M729 (SSC-8), jejíž dolet podle Washingtonu porušoval smlouvu INF.
Dne 3. července tohoto roku podepsal ruský prezident Vladimir Putin zákon o vystoupení ze Smlouvy INF.