• Vybrat den

    Září 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bezpečnostní úřad: Kyberútoky na Česko nejčastěji činí Rusko a Čína

    25-9-2019 Sputnik CZ 91 281 slov zprávy
     

    „V rámci zkoumání byla provedena analýza dostupných technických dat a dalších relevantních informací, jejímž závěrem bylo, že původcem útoku je téměř jistě (90 až 100 procent) státní aktér nebo na něj napojená skupina,“ uvádí zpráva NÚKIB.


    Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost usilují státní aktéři kyberšpionáže o získání strategických informací, které mohou využít ve svůj prospěch. 


    „Obecně mají k dispozici lidské, finanční a časové prostředky, díky kterým jsou jejich operace v kyberprostoru technicky sofistikované a persistentní. Jejich hlavní motivací bývají strategicky a politicky důležité informace a získání vojenských výhod pro případné budoucí konflikty,“ uvádí dokument.


    Pokud má útočník vazby na státního aktéra, je možné, že získaná data využije k přípravě dalších zpravodajských operací. „Pokud přijde e-mail z adresy důvěryhodné organizace, pravděpodobnost, že příjemci škodlivý obsah otevřou a vpustí útočníka i do svých systémů, se zvyšuje,“ zdůrazňuje NÚKIB.


    Jak uvádí portál iDnes.cz, český kybernetický úřad spoustil projekt za sto milionů korun, díky kterému bude jeho velení v Brně za pomocí speciálních sond vyhledávat a hlásit napadení hackery.


    V článku se uvádí, že ruští a čínští hackeři údajně roky sledovali v přímém přenosu citlivou komunikaci českých diplomatů a ministerstvo zahraničí se to dozvědělo jenom díky jednomu nadšenému „ajťákovi“.


    Systém by měl fungovat tak, že „ajťáci“, kteří mají za úkol bránit Česko před hackery, okamžitě spouštějí krizový plán, když systém hlásí, že ze serverů hned několika ministerstev začalo unikat podezřelé množství dat, poté informují týmy na úřadech a útočníky od citlivých informací odstřihávají.


    Unikátní projekt za téměř sto milionů korun bude v budoucnu umožňovat právě tohle. Speciální detektory rozmístěné v sítích státu tak budou sloužit jako „pasti na hackery“.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑