• Vybrat den

    Září 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Okamura: Zemana podpoříme, Senát chceme zrušit

    25-9-2019 Sputnik CZ 46 541 slov zprávy
     

    Lídr dané strany na svém účtu na Facebooku sdílel status, v němž píše, že hnutí SPD nepodpoří ústavní žalobu proti prezidentovi republiky.


    „Zítra, ve čtvrtek 26. září, je na pořadu jednání mimořádný bod Poslanecké sněmovny, kterým je projednání ústavní žaloby na prezidenta republiky Miloše Zemana. Podnětem je žádost Senátu o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny s podáním ústavní žaloby proti prezidentu republiky,“ začíná svůj příspěvek Okamura.



    Dále politik prozradil, jak se jeho hnutí k dané věci postaví a vysvětlil také, proč se tak rozhodlo.


    „Poslanci za SPD tuto ústavní žalobu nepodpoří. Zastáváme názor, že přímo zvolený prezident republiky Miloš Zeman Ústavu ČR neporušil a neporušuje. Vycházíme například i z vyjádření ústavního právníka profesora Aleše Gerlocha. Ústava ČR dává prezidentu republiky silné pravomoci a přímo volený prezident má od voličů silný politický mandát je naplňovat,“ argumentoval.


    Mimo jiné ale Okamura prozradil, že hnutí „programově usiluje o zrušení druhé komory Parlamentu ČR, tedy Senátu“. Dodal také, že SPD „dlouhodobě podporuje přímou volbu prezidenta i přímo voleného prezidenta Zemana“, a to i přes to, jak sám píše, že jeho hnutí „má na některá témata odlišné názory“.


    Reakce na sociální síti


    Okamurův post sklidil na Facebooku ve velké míře pozitivní ohlasy. Lidé mu děkovali a souhlasili s tím, že jeho hnutí tuto iniciativu nepodpoří.


    „Super, konečně někdo rozumný. Držím palce a věřím. Volím SPD a konečně řešte to, co máte. Žádné zdražování a ať se konečně lidé mají dobře,“ stojí v jednom komentáři.



    ​A spousta dalších komentářů se nesla v podobném duchu: „Na řešení máme spoustu důležitějších věcí. Tuhle lumpárnu má na svědomí ODS, Topka a jim podobní. Tomio, jsem rád, že to nepodpoříte.“


    I další lidé stáli na straně SPD, dokázali se však zastat i českého prezidenta Zemana.


    „Ne vždy s prezidentem souhlasím, ale tahle šaškárna nemá obdoby. Sněmovna by se raději měla zabývat výroky pana Polčáka. Prezident je natolik zkušeným politikem, aby věděl, kde má své hranice. Je přímo zvoleným prezidentem, a o to má větší mandát. Jsem rád, že poslanci SPD tuhle hloupost nepodpoří!“ napsal jeden z uživatelů.


    Ústavní žaloba na prezidenta


    Celou iniciativu vůči prezidentovi inicioval český senátor Václav Láska. Návrh žaloby spočívá v tom, že prezident Miloš Zeman měl svými skutky několikrát porušit Ústavu ČR.


    V návrhu je prezidentovi vytýkáno osm případů jednání, které začínají nečinností v případě jmenování či odvolání členů vlády a končí vystupováním v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou. Uvádí se, že podnětem k žalobě mělo být údajné ovlivňování justice ze strany prezidenta a zaměstnanců Hradu. Poté se do žaloby dostalo Zemanovo otálení s odvoláním Antonína Staňka z postu ministra kultury. Dotýká se ale také několik let starých záležitostí.



    ​Návrh ústavní žaloby Senát schválil na konci července. K Ústavnímu soudu se však žaloba dostane v případě, že pro návrh bude hlasovat aspoň třípětinová většina, což znamená minimálně 120 poslanců. Při pohledu na rozložení sil v dolní komoře, kde většinu drží koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM, a také s přihlédnutím na pozici hnutí SPD to není vůbec pravděpodobné.


    Senát návrh ústavní žaloby přijal, když pro něho hlasovalo 48 ze 75 přítomných senátorů. Ke schválení bylo potřeba minimálně 45 hlasů. Navíc proti bylo 20 senátorů, sedm se hlasování zdrželo


    Daná věc by se ve Sněmovně měla projednávat již ve čtvrtek 26. září.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑