Prezidenti obou států na jednání prodiskutovali dvoustranné vztahy, regionální problémy a také situaci v Bolívarovské republice, včetně přímého zasahování třetích zemí.
Ruský prezident připomněl velké investiční projekty, realizované ve Venezuele v oblasti energetiky, a řekl, že „Rusko investovalo do ekonomiky Venezuely celkem asi 4 miliardy amerických dolarů“.
Spolu s Madurem přiletěl do ruské metropole venezuelský ministr ropy a šéf ropné společnosti PDVSA Manuel Quevedo. Podle zdroje agentury by mohl navštívit kancelář této latinskoamerické společnosti, která byla nedávno otevřena v Moskvě.
Mezi Moskvou a Caracasem se vytvořily pevné diplomatické vztahy a v roce 1996 podepsaly obě strany Smlouvu o přátelství a spolupráci. Rusko je pro mírové urovnání rozporů ve Venezuele a je kategoricky proti jakémukoliv zasahování zvenčí.
Rusko podporuje všechny zákonné mocenské orgány Venezuely, včetně instituce prezidenta, a také dialog prezidenta této země Nicoláse Madura s opozičními silami. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin na schůzce s Madurem.
„Rusko důsledně podporuje všechny legitimní mocenské orgány Venezuely, včetně instituce prezidenta a parlamentu. A podporujeme nesporně také dialog, který vy, pane prezidente, a vláda, vedete s opozičními silami. Jakékoliv odmítnutí dialogu považujeme za iracionální, pro zemi škodlivé a ohrožující blahobyt obyvatelstva“, řekl Putin.
Dodal, že Moskva vždy podporuje zákonné orgány moci. Venezuelský prezident ze své strany uvedl, že Moskva a Caracas „dokázaly, že mohou společně překonávat jakékoliv těžkosti“.
„Spolupracujeme v různých oblastech. V květnu se konalo setkání mezivládních komisí na vysoké úrovni a mnohé otázky, které projednávaly tyto komise, byly úspěšně vyřešeny. Jde o celou řadu oblastí – potravinářský průmysl, zdravotnictví, energetika a další sféry,“ řekl venezuelský prezident.
Dodal, že současné setkání umožní shrnout výsledky práce provedené v tomto roce, a také umožní „podívat se, jaké problémy přetrvávají, s jakou realitou se setkávají dvě strany, jak probíhá proces v řadě oblastí a vytvořit plány do budoucnosti“.
„Vždy se cítíme v Moskvě velmi příjemně a vždy jsme tady velmi rádi,“ uzavřel věc Maduro.
Práce v oblasti vojensko-technické spolupráce RF a Venezuely v dodávkách náhradních dílů a vytváření servisních center probíhají podle plánu, prohlásil prezident RF Vladimir Putin.
Podle jeho slov je vojensko-technická spolupráce obou zemí spojena především se závazky RF týkajícími se obsluhy techniky ruské výroby, kterou Venezuela dříve koupila.
Ruské dodávky zemědělských produktů do Venezuely lze považovat za humanitární spolupráci v obtížné situaci vnějšího nátlaku, v němž se Caracas ocitl, uvedl ruský prezident Vladimir Putin.
„Naše vztahy se neustále rozvíjejí. Chtěl bych říci několik slov o otázkách hospodářské spolupráce: růst obratu zboží za poslední měsíce tvořil 10 %. Ve značné míře k tomu došlo díky vzájemným dodávkám, včetně zemědělské produkce. Domníváme se, že je to důležité vzhledem k té složité situaci, v níž se ocitla Venezuela v souvislosti s vnějším nátlakem. Proto se můžeme dívat na tuto část naší spolupráce jako na určitý druh humanitární spolupráce, jelikož tato produkce přímo souvisí s blahobytem lidí, s realizací jejich přímých potravinových potřeb,“ řekl Putin.
Ruský prezident upozornil na důležité odvětví spolupráce mezi Moskvou a Caracasem – oblast medicíny. Podle jeho slov jde mimo jiné o dodávky ruských léků.
„V nejbližší době se chystáme dodat 1,5 milionu dávek vakcíny proti chřipce. A trvale bychom mohli dodávat až 5 milionů dávek,“ řekl Putin.