Okamura na svém Facebooku podpořil návrh ruského prezidenta a uvedl, že v případě jaderného konfliktu by nejvíce utrpěla právě střední Evropa.
„Jsme pro snižování napětí mezi velmocemi a pro posílení bezpečnosti v Evropě. Jaderný konflikt mezi velmocemi bychom nejvíce odnesli my ve střední Evropě,“ začal Okamura.
Připomněl, jak 18. srpna na ostrově San Nicolas v Kalifornii americká armáda vyzkoušela konvenčně konfigurovanou řízenou raketu Tomahawk s doletem přes 500 km, což bylo zakázáno podle rusko-americké smlouvy INF.
„Test také ukázal, že tyto střely je možné odpálit z odpalovacích zařízení, která již byla vybudována v Rumunsku a Polsku v rámci programu protiraketové obrany. Technicky tak došlo k rozmístění střel pro bleskový jaderný úder proti Rusku na území východní Evropy,“ píše Okamura.
Prohlásil, že podporuje směr snížení napětí, jelikož Česko není schopné odrazit zmíněné rakety. „Vzhledem ke koncepci naší armády jako malého a drahého expedičního sboru dnes nemá naše země funkční obranu proti střelám s plochou dráhou letu a především neexistuje funkční civilní obrana. Proto podporujeme jakékoliv kroky, které povedou ke snížení napětí,“ konstatoval.
„Hnutí SPD rovněž požaduje vznik vlastní bezpečnostní a zahraniční politiky ČR. V současné době fakticky neexistuje a jsme plně v rukou globalistů EU a USA,” uzavřel Okamura.
Vladimir Putin dříve poslal dopis nejvyšším vládním představitelům několika zemí včetně NATO s návrhem na zavedení moratoria na rozmístění v Evropě a dalších regionech raket středního a kratšího doletu.
Později NATO potvrdilo, že obdrželo dopis od Ruské federace, ale dodalo, že tento návrh nepovažuje za důvěryhodný kvůli ruskému systému SSC-8.
Evropská unie také zareagovala. Bylo uvedeno, že vysoká představitelka EU pro otázky zahraniční politiky a bezpečnosti Federica Mogheriniová studuje dopis.