„Bezpečnost začíná na hranicích. Spolu s obnovenou vyhláškou o kontrole na hranicích s Rakouskem jsem nařídil policii, aby zintenzívnila [osobní] prohlídky na všech německých hranicích. Sledujeme všechny hranice naší země," uvedl Seehofer v rozhovoru s novinami Bild am Sonntag.
Seehofer ve středu oznámil, že zvýšená kontrola na hranicích s Rakouskem, která byla zavedena při přílivu migrantů v roce 2015, byla prodloužena do první poloviny roku 2020.
Německo se stalo jednou ze zemí nejvíce postižených migrační krizí v Evropě, která vypukla v roce 2015 s obrovským přílivem lidí uprchlých z ozbrojených konfliktů na Blízkém východě a v severní Africe.
Německo má v současné době největší podíl migrantů na celkové populaci mezi státy EU - podle průzkumu světové populace se jedné o 12 procent.
Bývalý šéf Spolkové zpravodajské služby obviňuje Merkelovou z „masivního bezpečnostního ohrožení“ země.
Dr. August Hanning, bývalý ředitel Spolkové zpravodajské služby, prohlásil 15. září v interiew pro noviny Sunday Express, že rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové umožnit neomezenou imigraci ohrozilo bezpečnostní situaci ve Spolkové republice.
Německá kancléřka Angela Merkelová je již dlouho kritizována za svou nešťastnou politiku otevřených dveří, jejíž důsledky vedly k tvrdému politickému boji ve vládě a prudkému nárůstu podpory pravicových stran jak v Německu, tak v celé Evropě.
Hanning během své krátké návštěvy Velké Británie kritizoval Merkelovou za vyvolání „bezpečnostní krize“ v Německu a dalších členských státech Evropské unie.
Hanning, který v letech 1998-2005 dohlížel na zahraniční zpravodajskou agenturu, řekl, že Merkelová vykazuje politickou slabost, když na své vlastní posouzení osudového rozhodnutí dala protichůdné odpovědi. V určitém okamžiku tvrdila, že to nebyla chyba, zatímco jindy slíbila, že se to už nikdy nestane.
Berlínská politika otevřených dveří, v jejímž důsledku zaplavily zemi statisíce lidí z Blízkého východu a severní Afriky, vyvolala kritiku ze strany těch, kteří tvrdí, že bezpečnostní situace v zemi se kvůli přílivu migrantů zhoršila.
V roce 2015 německá kancléřka Angela Merkelová jednostranně pozastavila běžné hraniční kontroly, aby otevřela hranice obrovskému proudu lidí prchajících před konfliktem a hledajících lepší život.
Příliv byl na historickém vrcholu v létě 2015, kdy Německo přijalo za jeden rok téměř 1,5 milionu migrantů.
Z toho vyplývající důsledky vedly k tvrdým politickým neshodám uvnitř německé vlády a k prudému nárůstu podpory pravicových stran, takových, jako je Alternativa pro Německo (AFD).
Německo jako největší evropský příjemce migrantů bylo svědkem prudkého nárůstu útoků nožem na svých ulicích, často s účastí nových imigrantů.
Jeden z těchto útoků, údajně spáchaný loni syrskými a iráckými žadateli o azyl ve městě Saská Kamenice, vyvolal masové mítinky proti kancléřce a její migrační politice.