Žena byla hospitalizována kvůli podezření na zápal plic. Později ji diagnostikovali systémový lupus erithematosus, nemoc byla velmi těžká a aktivní.
„Byly napadeny prakticky všechny orgány a soustavy, kůže, plíce, ledviny, klouby, játra, vyvinula se polyserozitida. Navíc měla žena myokarditidu (zánět srdečního svalu), vaskuitidu (zánět cévy), horečku, lymfadenopatii, hepatosplenomegalii, hematologické a imunologické poruchy,“ sdělila tisková služba.
Lékaři bojovali o život pacientky téměř dva týdny. Dnes se její stav stabilizoval, ale je i nadále v nemocnici pod kontrolou odborníků a absolvuje léčebnou kůru.
Lékař Andrej Tjaželnikov uvedl zvláštní příznaky chřipky a akutních dýchacích infekcí, což je společný název všech dýchacích infekcí. Chřipka je jeden z virů z této skupiny. Většina má lehkou formu, kdežto chřipka může mít vážné komplikace.
„Onemocnění chřipkou začíná prudce, rychle, několik hodin po nakažení. Pacient cítí velkou slabost, má zimnici, zvýšenou teplotu. Během pouhé hodiny může teplota vyšplhat až na 40 stupňů,“ uvádí portál zdravotnického úřadu Tjaželnikovova slova.
Při chřipce se teploty nedají snížit během několika dní. Objeví se také suchý kašel, přecházející do vlhkého s hleny. Při akutní dýchací infekci teploty málokdy překročí 39 stupňů a drží se pár dní. Slabost je menší a také menší bolesti kloubů a svalů, řekl lékař.
„Dalším rozdílem je trvání nemoci. Akutní dýchací infekce trvá nejvíc týden, pak se člověk uzdraví a cítí se dobře, ale chřipka trvá 7-10 dní a potíže zůstanou ještě asi tři týdny po uzdravení,“ dodal lékař.
Podle odborníka je nejúčinnějším způsobem ochrany před chřipkou včasná vakcinace.