• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    "Zásadní změna v rovnováze sil": proč se na Ukrajině začalo mluvit o "otočení" Západu směrem k Rusku

    30-9-2019 Nová Republika 118 487 slov zprávy
     

    Sergej Gusarov, Polina Poletajevová     russian
    30. 9. 2019
    Západní země zásadně změnily svou pozici vůči Ukrajině a přešly na stranu Ruska. Tento názor vyslovil ředitel Ústavu zahraniční politiky Diplomatické akademie při Ministerstvu zahraničních věcí Ukrajiny Grigorij Perepelica. Poznamenal také, že tato tendence je pozorována na pozadí oslabení Západu a zesílení Ruska. Ministr zahraničí Ukrajiny Vadim Pristajko dříve konstatoval "degradaci sankcí" proti Moskvě a zaznamenal neochotu Západu dodržovat dříve zavedená omezení. Experti se domnívají, že Ukrajině byla zpočátku vyhrazována role "páky nátlaku" na Rusko, ale nyní přichází na první místo pragmatická pozice, v souladu s níž je třeba dávat do pořádku vztahy s Ruskou federací.

    Západní země v poslední době zásadně změnily svůj postoj ohledně Ukrajiny a "přešly na stranu Ruska", které posílilo své geopolitické postavení. Tento názor ve vysílání internetového kanálu UkrLife vyjádřil ředitel Ústavu zahraniční politiky Diplomatické akademie při Ministerstvu zahraničních věcí Ukrajiny Grigorij Perepelica.

    "Došlo k zásadní změně rovnováhy sil v mezinárodním prostředí - prudké oslabení Západu a zesílení Ruska". A tento trend nabývá na síle", prohlásil Perepelica.

    Podle jeho vyjádření souvisí posílení pozice Moskvy částečně s tím, že Rusko "zaplnilo vakuum", vytvořené na pozadí oslabení vlivu USA na celém světě, včetně postsovětského prostoru. Perepelica poznamenal, že prezident USA Donald Trump má zájem o spolupráci s Ruskem, a také připomněl, že francouzský vůdce Emmanuel Macron nedávno naznačil svůj záměr urovnat vztahy s Moskvou.

    "Západ absolutně, o 180 stupňů, změnil svou pozici ohledně Ukrajiny ... Nyní je na straně Ruska", dodal ředitel Institutu pro zahraniční politiku".

    V této situaci, soudí Perepelica, Ukrajině zbývá posilování svých ozbrojených sil a přechod na "aktivní obranu".

    Je třeba poznamenat, že v polovině září hlava ukrajinského ministerstva zahraničí Vadim Pristajko vyjádřil názor, že pro západní země je stále obtížnější dodržování protiruských sankcí. Hovořil o tom v rozhovoru s německým listem Die Welt.

    Ministr prohlásil, že zavedená omezení nejsou "ideální", ale sankční fronta" na Západě slábne. Projev této tendence spatřil zejména v obnově pravomocí Ruska v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PACE) a také při diskusi o možném návratu Moskvy do G8.

    Později v rozhovoru s Evropskou pravdou podrobněji vysvětlil svůj názor, když konstatoval "degradaci" protiruských sankcí. Pristajko dodal, že tímto způsobem se sankce rozpadají jako celistvý mechanismus.

    "Rozhodnutí PACE, pozvání na zasedání OBSE zástupců tzv. krymských organizací - to všechno jsou neúspěchy, rozpadání, odpadávání kousků velkého sankčního mechanismu. To všechno je degradace sankcí", poznamenal ministr.

    "Jsme znepokojeni, když nám říkají: "No co? Sankce znovu potvrdíme, další kolo je o dalších šest měsíců". Říkáme: "Možná, že znovu potvrdíte, ale ideologicky se sankce začínají rozpadat", dodal Pristajko.

    Je třeba poznamenat, že ukrajinská delegace protestovala v souvislosti s návratem Ruska do PACE a odmítla se zúčastnit podzimního zasedání poradního orgánu, které se bude konat od 30. září do 4. října.

    "Výše uvedené bude způsobem reakce Ukrajiny na návrat Ruské federace do zasedacího sálu PACE, aniž by byly splněny požadavky usnesení shromáždění, schválené v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině", uvedla delegace ve svém prohlášení.

    Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑