18. října 2019 - 03:20
Proč ten rozdíl? Jedni tvrdí, že je to tím, že ideologie neomarxismu zvýhodňuje městské vysokoškoláky, protože jim nabízí místa v byrokratických aparátech, dotace a nejrůznější výhody. Proto tito lidé volí jinak. Druhá možná odpověď říká, že rozdíl ve volebním chování je způsoben rozdílem v analytických schopnostech. Vysokoškoláci údajně volí jinak, protože jsou chytřejší a jsou schopni lépe poznat, který kandidát je ten správný. Tato teorie plní mediální prostor, a často ji slyšíme od nejrůznějších celebrit (je zajímavé, že herečka se základním vzděláním se cítí patřit mezi ty nejvzdělanější).
Který z výkladů je správný? Nemusíme spoléhat na odhady, ale můžeme opřít odpověď o tvrdá data. Nemáme sice výzkum IQ voličů jednotlivých stran, ale je tu výzkum vztahu mezi inteligencí a sympatiemi k politickému feminismu. Z jiných výzkumů zase víme, že je souvislost mezi sympatií k feminismu a sympatiemi k hranicím otevřeným pro migranty, bojem proti údajné globální klimatické změně, Evropské unii apod. Víme také, že sympatie k těmto neomarxistickým směrům rostou podél politického spektra – od SPD na jedné straně k Pirátům na straně druhé. Ten vztah není úplně stoprocentní, nicméně rozdíly mezi skupinami se na jeho základě měřit dají.
Jaký je tedy vztah mezi IQ a feminismem? To zjišťoval výzkum, který proběhl v letech 2014-15 a ve kterém bylo dotázáno 2220 respondentů. Pokud uplatníme zásadu „za jinak stejných podmínek“, potom jednoznačně platí, že čím nižší IQ, tím vyšší sympatie s politickým feminismem. Mezi vysokoškolačkami je víc feministek než mezi dělnicemi, ovšem vysokoškolačky – feministky mají v průměru nižší IQ než vysokoškolačky, odpůrkyně feminismu. Středoškolačky – feministky mají v průměru nižší IQ než středoškolačky – odpůrkyně feminismu.
Je tedy vysoce pravděpodobné, že „za jinak stejných podmínek“ mají nejhloupější voliče Piráti, následují TOP09, STAN, ČSSD, ODS…. až k druhé straně spektra. A je také vysoce pravděpodobné, že voliči Zemana mají vyšší IQ než voliči Drahoše. Při dodržení zásady za jinak stejných podmínek.
Mimochodem, je z toho také závěr, že čím nafoukanější, tím hloupější. To je zcela ve shodě s intuitivním očekáváním. Kvůli tomu se ani nemusel dělat výzkum, dodává socilog Petr Hampl.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)