<< VIDEO >> Ideou sféru společné prosperity států jihovýchodní Asie bylo: „Vyženeme kolonizátory, zejména Brity, Francouze, Američany a Nizozemce“, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
9. listopadu 2019 - 03:20
V jihovýchodní Asii se připravuje silná ekonomická skupina 16 států, s Japonskem i Čínou a možná i Indií, na půdorysu ASEAN. Tato ekonomická skupina má asi třetinový obrat světového obchodu. Vypadá to, že Evropská unie se dostává do izolace. A Donald Trump nechce podepsat klimatickou dohodu, takže návštěva Grety na zasedání OSN byla kontraproduktivní.
A co vy na to pane Zbořile?
„Mě zaujalo posilování integračních schopností ASEANu, protože ASEAN vznikl po pádu levicových režimů v jihovýchodní Asii z iniciativy částečně Austrálie a Nového Zélandu. Již dříve vymysleli Japonci sféru společné prosperity pod vedením Japonska a tu vytvořili násilnými metodami, ale pořádně to nefungovalo. Ideou společné sféry bylo to, že vyženeme kolonizátory, zejména Brity, Francouze, Američany a Nizozemce, což bylo pro tyto státy velmi zajímavé. Nepodařilo se ale vytvořit nějakou politicko-vojenskou sílu, ale představa, že Japonsko by se mohlo stát motorem takového uskupení tak tady byla už od konce 70.let,“ připomíná v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.
Donald Trump nechce podepsat dohody o klimatu…
„Odmítavý postoj Donalda Trumpa, tedy i Spojených států k dohodě o klimatických poměrech na Zemi, také jednoznačně něco vypovídá, Donald Trump není přece proti ochraně životního prostředí, ale chce o tom rozhodovat sám a bez poradenství nějakých nadnárodních organizací nebo nadnárodních institucí,“ poukazuje v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.
Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.