Již vzhůru psanci této země. Proč to zavádíme? Protože na to jede celý zkostnatělý, zaostalý západ a přece se nebudeme učit od Ruska. To ponížení. I když násobné upgrade ze starého vehiclu nový závodní vůz neudělá. A už to údajně stálo přes 75 miliard korun. Už chápete, proč Rusko nasadilo vražedné tempo a Evropa s Amerikou pouze hrozí pěstičkami?
Je to děsivé: na úřadech běží šílená školení, Maláčová vyhrožuje a zaměstnává tisíce lidí ze soukromé sféry, kteří státní nejsou, pouze najatí pro státní správu a vše se slévá v šílenou frašku a blamáž ČSSD. Nebo dokonce České republiky. I banky, pojišťovny a všechny další instituce šílí.
Teď už máme, co jsme chtěli...
Systém SAP mySAP™ ERP
Systémy ERP se vyvinuly ze staršího softwaru určeného pro výrobní podniky, zkratky po sobě následovaly takto : MRP (70. léta) -> MRP II (80. léta) -> ERP (90. léta). Výhrady se stále opakují: je to moc složité na pochopení i na obsluhu, příliš drahé, uvedení do provozu (implementace) je velmi pracné a trvá neúměrně dlouho, funkce systému jsou omezené, uživatelé jsou s nimi nespokojení, celkové přínosy ERP nenaplňují očekávání a nedají se měřit nebo jen obtížně. Než se s novým systémem může začít pracovat, musí se jeho databáze naplnit spoustou dat, musí se navrhnout, které jeho funkce se budou využívat a jak, a všichni uživatelé se musí náležitě vyškolit. Síla ERP závisí na pečlivém zaznamenávání tisíců jednotlivých transakcí, nebo událostí. Lidem se zdá, že vyžaduje „zbytečně“ moc údajů, a že práce s ním je mnohem komplikovanější než s jejich starými systémy. Prostě pomalé, težkopádné a přes množství upgrade zastaralé.
Supermoderní ruský blocchain - ethereum
Info: Autorem platformy a kryptoměny Ethereum je Vitalik Buterin z Ruska, který koncept poprvé představil koncem roku 2013. Buterin sice odešel s rodiči do Kanady, ale jako dnes mnozí jiní i on se vrací k Rusku a pomáhá rozjet dříve zaostalý stát. A rozhodl se předat ekonomický a politický význam podniku Ethereum pro své rodné Rusko, což učinil, když se setkal s Vladimírem Putinem 2. června 2017 na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě (SPIEF). Ruský prezident uvedl, že „podporuje myšlenku navázání vztahů s možnými ruskými partnery“. Tam se rozhodlo. že "blocchain - ethereum" nebude v Rusku základem pro kryptoměny, ale pro neuvěřitelné zrychlení finančních transakcí, kontrol, a operací státních institucí neboli jakoby systém SAP - ERP, avšak neuvěřitelně výkonnější, rychlejší a jednodušší a lze s tím provádět vše. Asi jako kdybyste porovnali sálový počítač s děrovanými štítky kolem roku 1985 a dnešní výkonné malé počítače. Takový je rozdíl mezi SAPem zavadějící dnes do státní správy u nás a blocchainem - ethereum v Rusku.
Jaké konkrétní výhody přináší blockchain v porovnání s tradičními databázemi? Popravdě je jich opravdu hodně. Já jsem pro zjednodušení vybral dvě:
Pokud je síť decentralizovaná a dostatečně otevřená pro všechny, zbývá již jen krůček (dostatečný network efekt), aby se stala novou veřejnou službou, podobně jako se to stalo internetu a WWW. Pro příklady nemusíme chodit daleko, bitcoin jako „internetové peníze“, ethereum jako jednoduchý světový decentralizovaný superpočítač.
Zapsat data do (veřejného) blockchainu je podobné jako vytesat je do kamene. To je užitečné, například pokud jde o zápisy v katastru nemovitostí (BenBen, Bitfury, Velox.re), které umožňují eliminovat podvody (neoprávněné nakládání s nemovitostmi, zpronevěry finančních záloh – platbu je možné zahrnout rovnou do smart kontraktu) a snížit celkové náklady na zápis a provoz databáze.
Třeba v České republice, kde jsou podvody s pozemky a nemovitosmi stále pod útoky šmejdů na důchodce, by se tento systém náramně hodil. Ale přece se nebudeme učit od "zaostalého" Ruska. My máme skvělý západ...
A perličky na závěr. Guvernérka RCB Nabiullinová v roce2017: Ruská centrální banka již nasadila blockchain, na kterém je založeno Ethereum. Do projektu se zapojily největší ruské banky. Vlad Martynov, poradce The Ethereum Foundation, neziskové organizace: „Pokud jej Rusko zavede jako první, získá podobné výhody, jako měly západní země na začátku internetové éry!“. A Rusové to spustili.
A odpověď České republiky? Zavádí padesát let starý SAP, mnohokrát upgradeovaný, pomalý, těžkopádný, administrativa šílí, lidé šílí, instituce šílí, školení stíhá školení a Rusové se nám smějí. To jsme dopadli. A tak ještě zrušíme matematiku na školách. Blbé děti je naše budoucnost. Tož vzhůru do třetího tisíciletí. Ale máme gender...
P.S. Mimochodem, zkuste najít dnes na českém internetu podrobnosti o ruské verzi. Cenzura smazala vše. Skoro. Musíte přejít do americké nebo ruské verze. Prapodivná svoboda slova a demokracie v České republice v roce 2019. Pro to jsme cinkali klíčema?