Ministerstvo pro památky Egypta zveřejnilo na svém twitterovém účtu fotografie objevů archeologů. Podle popisu jde o královskou sochu ve tvaru sfingy. Je vyrobená z vápence, má výšku 35 centimetrů a délku 55 centimetrů.
Generální ředitel správy pro památky středního Egypta Gamal el-Samastawy podotkl, že socha má jasné a krásné rysy a detaily, což odráží úroveň umění staroegyptského sochaře. Věk sochy dosud nebyl uveden.
Dodává se však, že archeologové našli řadu amuletů vyrobených z fajánsu, ostrakonu a keramiky. Na místě byly také hliněné hrnce různých tvarů a velikostí a flakon z alabastru.
Podle el-Samastawy během posledních tří let bylo ve stejné oblasti provedeno několik archeologických objevů. Jde například o velké skupiny pohřebišť s mnoha kamennými a dřevěnými rakvemi a mumiemi.
Další malá sfinga byla nalezena v roce 2018 při čištění podzemních vod v chrámu Kom-Ombo v jižním Egyptě. Měřila pouze 28 cm. Ministerstvo pro památky Egypta v té době uvádělo, že artefakt byl ve vynikajícím stavu – zachovaly se dokonce i barvy, kterými se zvýrazňovalo obočí a oči mytického zvířete.
Nejznámější socha sfingy je Velká sfinga v Gíze, která byla vybudovaná na příkaz faraona Rachefa kolem 2500 roku př. n. l. Socha lva s lidskou tváří byla vytesaná ze skály a dosud zůstává největší na světě.
Předpokládá se, že tvář sfingy byla od začátku podobná Rachefově tváři. Podle historiků všichni následní faraonové považovali za svou povinnost přidávat hlavě sfingy své vlastní rysy.