• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Chci poděkovat Komunistické straně Československa, že mě zakazovala

    25-12-2019 První Zprávy 72 634 slov zprávy
     

    25. prosince 2019 - 09:20



    Jak říkám ...




    „Mě baví všechno. Nemůžu za to. Ne že bych byl tak šlechetný, ale mám to od přírody, že vytěsňuji z hlavy věci neblahé a nechávám tam jen věci příjemné a to, co mě motivuje,“ odpověděl  Suchý v televizním pořadu Interview ČT24 na otázku, zda si pamatuje nějaké nepříjemnosti.


    Suchý vděčí  za mnohé svému divadelnímu partnerovi Jiřímu Šlitrovi, který ho přesvědčil, aby společně založili divadlo Semafor… a paradoxně i komunistické straně.



    „Měl bych poděkovat Komunistické straně Československa za to, že mě začala postihovat, poněvadž kdyby to nedělala, tak o mě nikdo neví. Vystupoval jsem v zapadlé vinárničce, ale dráždil jsem je. V padesátých letech, když byl všude socialistický realismus, jsem zpíval písničky jako Zastřelilo tele krávu a Zlomil jsem ruku tetičce. Dnes už to nikoho nedráždí, ale tehdy mě museli odsoudit. A tak se o mně dozvěděla veřejnost.“

    „Někdy mě odsuzovali, někdy zase bez ohledu na mě komunisté uvolňovali. A když v Moskvě začala obleva a přelila se k nám, tak dostali strach a pustili mě do zahraničí. Politika mě ovlivňovala, ať jsem chtěl, nebo nechtěl. Nějak jsem v tom bruslil… a dobruslil se ke dnešku,“ zhodnotil   divadelní kariéru Suchý.



    „Měl jsem uspokojení z toho, že jsem v nejtěžších dobách kličkoval a unikal, když zákaz stíhal druhý, tak jsem třeba dělal komentář ke kreslenému filmu v Ostravě. To tady nikdo nevěděl a nemohli mi to zakázat. Uživil jsem se i v dobách, kdy mi šly knížky do stoupy. Gramofonové desky mi vydával šlechetný člověk Hraba z hudebního vydavatelství Pantonu, který říkal, že jemu o mém zákazu nikdo nic neřekl,“ zavzpomínal  na různé problémy  ve svém profesním životě Suchý.


    Přesto všechno měl Suchý i řadu příznivců a přátele na vlivných místech.



    „V městském výboru partaje byla soudružka, která mi řekla, že má tři lásky: Jaroslava Seiferta, mě a KSČ. A říkala, že jí zoufale vadí, co mi strana dělá. Tak mi třeba vzkázala, že si mám dát tři dny pozor, že mě budou natáčet, aby proti mně měli argumenty. Nebo jsem měl echo z ministerstva kultury, že prý na mě není nic pozitivního. Tak jsem napsal Tulipán, ten se dostal do čítanek a oni měli důvod mě zase prosazovat dál,“ vyprávěl Jiří Suchý.


    S Jiřím Šlitrem byli přátelé. „Nehádali jsme se, ale jednou byla taková tichá domácnost, kdy jsme se respektovali, hráli jsme spolu, ale nebylo to nejšťastnější,“ řekl  Suchý.



    *) Jiří Šlitr (15. února 1924 Zálesní Lhota u Jilemnice – 26. prosince 1969 Praha)



    Později mu prý došlo, že k neporozumění došlo kvůli jeho chybě. „Dostal jsem nabídku na Barrandově natočit celovečerní film. To bylo něco, co jsem si vždycky přál. Pustil jsem se do toho a neřekl jsem mu to,“ říká o svém pochybení.

    „Jeho to začalo mrzet. To jsem zjistil, až když jsem se dočetl, že si vyjednal v televizi svůj seriál. Beze mě. Najednou jsem si říkal: Proč to chce dělat beze mě? Pak mi došlo, že já dělám film bez něj. A hned jsem mu nabídl, aby udělal pár písniček, a všechno se urovnalo. Od té doby jsme byli kamarádi dokonce větší než kdysi,“ vysvětlil Jiří Suchý.



    Úspěch divadla Semafor si vysvětluje humorem a náladou, která v divadle vládla. „Moc jsme toho neuměli, co si budeme nalhávat, byli jsme skoro amatérská scéna. Ale měli jsme ohromnou výhodu, a proto jsme angažovali i Františka Filipovského a Miloše Kopeckého, poněvadž ti to milovali. Pochopili, že naše síla není v režijních záměrech a hereckém umění, ale v tom, že je tam obrovská legrace a že ta legrace není estrádního charakteru, ale je trochu kultivovanější, že to má svoji poetiku,“ shrnul Jiří Suchý proč se Semafor stal tak populární. .

    „A teď bychom to měli natočit doopravdy,“ zakončil Suchý s úsměvem rozhovor s moderátorkou Zuzanou Tvarůžkovou.










    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑