"O výsledcích rozhodli novináři a je to jejich anketa. Při posuzování úspěchů českých sportovců novináře ovlivňuje mnoho činitelů a také jejich vztah k určitým sportům. Loni to měli novináři snadné, neboť Ester Ledecká přivezla ze zimních olympijských her jako jediná a ještě dvě zlaté medaile. Ale někdy pro novináře ani ty zlaté olympijské medaile konkrétně Evy Samkové a Martiny Sáblikové z olympiády v Soči nebyly tím největším úspěchem roku 2012, když se Sportovcem roku stala tehdy Petra Kvitová. Osobně si myslím, že za rok 2008 měla být Sportovkyní roku střelkyně Kateřina Emons, která z olympiády v Pekingu přivezla zlatou a stříbrnou medaili, ale skončila druhá až za rovněž olympijskou vítězkou oštěpařkou Barborou Špotákovou. Takhle to vnímám jako olympionik, který si myslí, že olympijské medaile nemají s jinými medailemi srovnání. Letos jsem si všiml, že při vyhodnocení doplňkové ankety o Juniora roku byl na jeviště pozvaný jen vítěz tenista Jonáš Forejtek i když mezi díváky seděli i ti, kteří se umístili na druhém plavec Jan Čejka i na třetím místě střelec Filip Nepejchal. Nevím, proč jim nebylo umožněno zažít si minutu slávy a převzít plakety za druhé a třetí místo za pozornosti televizních kamer a za potlesku ostatních sportovců?"
Jaký byl pro vás rok 2019?
"Bohatý na události. Pokud to vemu z pohledu zastupitele Plzeňského kraje, tak se nám podařilo v kraji zřídit několik dalších akademií pro nejrůznější sporty, které lze přirovnat ke střediskům vrcholového sportu, jež k nám před rokem 1990 přijížděli okukovat i trenéři ze západu od našich hranic, aby něco podobného zařídili u nich doma. Plzeňský kraj podporuje sport se zaměřením na mládež a to je správné. Pokud to vemu z pohledu sportovního funkcionáře střeleckého sportu, tak se rok 2019 také mimořádně vyvedl. Střelci si už vystříleli několik účastí na olympiádě v Tokiu a krajan Filip Nepejchal byl vyhlášen nejlepším střelcem světa ve střelbě z malorážky. Těším se, že střelci z Tokia nějakou medaili přivezou."
Jste krajským zastupitelem a aktivní člen Strany práv občanů Zemanovců. Co říkáte současnému dění ve vnitrostátní politice?
"Žasnu, jak z občanů někteří novináři nebo všelijací experti vystupující v médiích dělají hlupáky, když překrucují třeba historii. Všimli jste si, že se cíleně zapomíná na zvěrstva, která tu v Protektorátu Čechy a Morava prováděli Němci, zapomíná se na vyhlazovací plány, které s námi jako s Čechy a Moravany měli Němci, kdyby vyhráli druhou světovou válku. Rovněž nechápu, proč bych podle kampaně v médiích měl jako nepřítele vnímat Čínu. Návštěvu v Pekingu, kde jsem byl při LOH v roce 2008, stále považuji za velmi důležitou a dopuručil bych každému, kdo má možnost cestovat, navštívit Čínu, která je trochu jiná, než je zde u nás líčená. Mám takovou řečnickou otázku, kolik zemí za posledních 75 let napadla Čína a kolik těch zemí napadly Spojené státy americké? Lidé starší generace 50 + mají při posuzování současné politiky určitou výhodu jistých životních zkušenosti a protože většinou události hodnotí selským rozumem, jsem optimista."
Máte sám nějaké přání nebo chcete říci sportovcům a příznivcům sportu nějaké poselství do roku 2020?
"Protože budou v roce 2020 v Tokiu letní olympijské hry, tak bych si přál, aby v době konání her utichly všechny válečné konflikty, nikde nikdo po nikom nestřílel, pominuly i nesmyslné spory a lidé se snažili spolu domluvit. A pokud jde o přání českým sportovcům, tak bych byl velmi šťastný, kdyby z Tokia přivezli co nejvíce medailí. Pokud by mezi nimi byli i čeští střelci, bylo by to vůbec to nejlepší, co bych si přál. Nesmím zapomenout ještě připomenout, že v roce 2020 si připomeneme výročí konce druhé světové války, která zrovna v tom Japonsku, kde bude letos olympiáda, skončila až po dvou svržených atomových bombách na města Hirošima a Nagasaki. Važme si míru."