14. ledna 2020 - 08:30
„Přišlo však prosazení tzv. liberalizace železnice a důsledky zažívají lidé v různých formách napříč kraji v dopravě regionální i nadregionální. Českého národního dopravce nahradila třeba dcera německého národního dopravce (Arriva-Deutsche Bahn), peníze z krajských rozpočtů tak jdou s trochou nadsázky z českých veřejných financí k našim západním sousedům. A na ministerstvu dopravy nad tím vším bdí náměstek s příznačným příjmením - Němec, to považuji za pikanterii, nikoliv důvod nynějšího stavu," konstatuje Michal Hašek.
„Dopravce Arriva se od prosince 2019, kdy získal významný tržní podíl, potýká s problémy. Kromě častých zpoždění či nefungujícího topení bojuje třeba s jazykovou bariérou bulharských strojvůdců. Některé kraje už uložily pokuty, hrozí však i vypovězení smlouvy. Na kobereček...," uzavřel svůj komentář Michal Hašek s odkazem na článek: Jazyková bariéra, jízda na červenou. Státu došla s Arrivou trpělivost.
Haškův komentář sklidil další komentáře ...
„Liberalizace v situaci, kdy okolní státy chrání svůj trh je buď naivní hloupost nebo “úmysl” .. ," napsala jedna ze čtenářek.
„Nebude dlouho trvat a na železnici se stane nějaké neštěstí," syčkuje další.
„Vůbec se mi nelíbí ten nesmysl, který nastal. Dřív jsem koupil jízdenku a bylo mi jedno, s jakým provozovatelem jedu. Teď mám pátrat po tom, jestli jízdenka platí i pro jiného provozovatele a nebo mám někde ve spěchu kupovat jízdenku jinou? Že se některe společnosti neumí domluvit a uznávat jízdenky od někoho jiného, nemusí cestujícího zajímat. Kdo tuhle zhovadilost dovolil?" zeptal se další čtenář.
„Není náhodou cílem udělat ČD dceřinou společností DB???? Tak se mi to jeví a jevilo. Na výhradní postavení národního dopravce na železnici jsme mnohokrát již před 8 lety upozorňovali v Hospodářském výboru Poslanecké sněmovny. Nebylo slyšeno, před očima klapky, EU řekla liberalizovat, tak jsme to jako vždy postavili ab absurdum," napsal další diskutující.