„ODS je však dnes spíše stranou regionů a k tomu směřovalo vyjadřování předsedy Fialy, který akcentoval ambice ODS na krajské úrovni v podzimních regionálních volbách. Prostě ODS by chtěla mít několik hejtmanů tak, jako tomu bylo z dnešního hlediska v dávné minulosti krajů. Zdá se však, že v málokterém kraji může ODS zvládnout takovýto volební úkol tím, že bude zdaleka nejsilnější stranou v kraji a že tedy ostatní strany budou jaksi „žadonit“ o její přízeň, aby mohly právě s ní v kraji spoluvládnout. ODS bude v některých krajích zřejmě vytvářet předvolební aliance s jinými pravostředovými subjekty a takto se pokusí být tím, kdo bude v kraji „rozdávat karty“. Ale tím, kdo bude rozdávat karty, se může stát i hnutí ANO, které má v současné době nejstabilnější volební podporu (kolem 30 %). A pokud budou pokračovat akce „Milionu chvilek“, může se Andrejovi Babišovi celkem bez velkého úsilí povést využít i v krajských volbách svého velkého volebního potenciálu, který je směřován spíše k jeho osobě," pokračoval bývalý premiér.
„Na kongresu zcela propadla dosavadní první místopředsedkyně strany Alexandra Udženija. Osobně mně to není líto, ale ODS tak bude mít vedení čistě maskulinní. V tom, že Udženija padla, se projevuje zdrženlivá nespokojenost funkcionářů ODS v krajích a okresech s tím, že strana v zásadě stagnuje v průzkumech na nějakých 10 – 14% volební podpory. Prostě ji chybí dynamika, kterou nejspíše definitivně ztratila v době neúspěšné Nečasovy vlády.," má jasno Paroubek.
„Zlatým hřebem konference byla kandidatura řeporyjského rusožroutského starosty Novotného. Ten kandidoval na funkci prvního místopředsedy strany na místo Udženiji v okamžiku, kdy ta neprošla. Jeho vystoupení bylo velmi živé, někdy za hranicí vulgarity, plné grimas a nepřiměřených gest jako v nějaké burlesce, ale plně ukázalo současný stav ODS. Prakticky každý sedmý delegát ODS dal tomuto politickému Pinocchiovi svůj hlas. Pokud by prošel a stal se místopředsedou, nemělo by už ani smysl psát komentář k tomuto kongresu," vylíčel vystoupení Novotného Jiří Paroubek.
„Jinou kategorií vystoupení byl europoslanec Alexandr Vondra, který byl zvolen místopředsedou s nejvyšším počtem hlasů. Vondra je zkušeným politikem, matadorem úzké euroatlantické spolupráce, což předvedl již ve svém sjezdovém vystoupení, když hovořil o tom, že bychom na našem území měli chtít a mít, podobně jako Poláci, vojenskou základnu americké armády. Je dobře, že Vondra s takovýmto nesmyslem přichází, protože právě proti takovýmto bludným hloupostem je možné vymezovat levicovou politiku. S tímto návrhem ve stavu nápadu, přichází v situaci, kdy se čeští občané cítí podle průzkumů ohrožováni nejméně ze všech členských zemí EU a NATO. Je to skvělé téma pro českou levici a bude dobré čím dál více spojovat Vondru a jeho poněkud extrémní názory poplatné tomu, co chtějí Američané, s ODS. Český volič většinově nikdy nepodporoval myšlenku navyšování vojenských výdajů, což mimochodem ODS velmi silně akcentuje, ani účasti Armády ČR v zahraničních misích," míní Jiří Paroubek.
„Mohu říci, že ze všech komentářů a řečí, které jsem od představitelů ODS, komentátorů a analytiků slyšel, mě nejvíce zaujalo vyjádření analytika Mrklase, který tradičně v minulosti adoroval ODS. Mrklas je člověk z CEVRO Institutu, tedy vysoké školy založené Langerem. Podle Mrklase ODS již nikdy nebude schopna zvítězit ve volbách, jak to u ní bylo obvyklé od počátku 90. let. až do roku 2006, jednoduše proto, že ztratila důvěru širokých vrstev, zejména pak lidí ze střední třídy, kterou se jí už nikdy nepodaří obnovit. Ale vzhledem k tomu, že je nejsilnějším pravostředovým subjektem, může sehrát historickou úlohu gravitačního pole, ke kterému budou přitaženy ostatní pravostředové strany, a to k úzké spolupráci před volbami i po volbách," přečtete si v Paroubkově komentáři.