• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Naša skutočná existenčná kríza – vyhynutie

    22-1-2020 Proti Prúdu 311 734 slov zprávy
     

    Keby ste sa západných elít opýtali na najväčšiu krízu, akej ľudstvo čelí, bez problémov by to vyhrala zmena klímy. Preto aj magazín Time preskočil každého svetového lídra a za svoju osobnosť roka vymenoval Gretu Thunbergovú. Na Nový rok nás znova napomenul nadpis ďalšieho príbehu vo Washington Post: „Stratená dekáda klimatickej akcie: Nemôžeme dovoliť, aby sa to zopakovalo, varujú vedci.“


    „V poslednom roku dekády,“ tvrdí Post, „planéta prekonala svoj teplotný rekord z roku 2010 päťkrát. Hurikány spustošili New Jersey a Puerto Rico a povodne poškodili Stredozápad a Bangladéš. Južnú Afriku zachvátilo smrtiace sucho. Austrália a Amazonský prales sú v plameňoch.“


    Ďalej sa tam písalo o nekonečnom počte správ o rizikách zmeny klímy na planéte, ktorú všetci obývame.


    Lenže kvôli nečinnosti krajín produkujúcich uhlíkové emisie ako India, Čína, Rusko a USA, vážnosť, s akou západné elity nazerajú na krízu, nezodpovedá postoju ľudí, za ktorých vraj hovoria.


    Mnohé krajiny Prvého sveta majú závažnejšie starosti. Na vysokom mieste v ich zozname je pokles populácie a ak sa pôrodnosť nezvýši, do konca tohto storočia mnohé národy na Západe takmer vymrú.


    Uvažujte. Počet pôrodov v Japonsku v roku 2019 poklesol na najnižšiu úroveň od roku 1874, na asi 900 000. Zato však zomrelo 1,4 milióna ľudí, čo predstavuje čistú stratu 512 000 Japoncov. Tento rok sa očakáva ešte väčší úbytok japonskej populácie.


    Tá sa zmenšuje od roku 2007, kedy bolo úmrtí o 18 000 viacej ako pôrodov. A v stave, kedy má 28 % obyvateľstva nad 65 rokov a kedy sa z roka na rok rodí menej detí, Japonsko starne, zmenšuje sa a vymiera – bezodkladne.


    Ako píšu The New York Times, v Japonsku: „miznú celé dediny, keďže mladí ľudia nechcú mať deti, alebo sa sťahujú do mestských oblastí… Vláda odhaduje, že v nasledujúcich 25 rokoch sa populácia zníži o asi 16 miliónov ľudí – alebo takmer 13 percent.“


    Južná Kórea má ešte nižšiu mieru pôrodnosti a očakáva sa, že tento rok začne jej populácia klesať.


    Ale je to Východná Európa, kde je populačná kríza v najpokročilejšom štádiu. Na konci Studenej vojny malo Bulharsko 9 miliónov obyvateľov. Do roku 2017 ich počet klesol na 7,1 milióna. V roku 2050 bude mať Bulharsko odhadom 5,4 milióna obyvateľov – čo od získania slobody od Sovietskej ríše predstavuje stratu 40% kvôli úmrtiam a migrácii.


    Do roku 2050 stratia Ukrajina a Poľsko podľa odhadov ďalších 6 miliónov ľudí a Maďarsko ich stratí 1,5 milióna.


    Litva a Lotyšsko zažívajú od konca Studenej vojny vážne úbytky populácie a sú na poprednom mieste medzi európskymi národmi, ktoré najrýchlejšie prichádzajú o obyvateľov.


    Demografi v OSN predpovedajú, že populácia Ruska poklesne z dnešných 145 miliónov na 121 miliónov v roku 2050. Takéto straty sú porovnateľné so stratami, aké Rusko zažilo za čias Lenina, Stalina a počas Druhej svetovej vojny.


    Ďaleký východ je domovom asi 6 miliónov Rusov, ktorí žijú na obrovskom území plnom prírodného bohatstva ako drevo, ropa a plyn.


    „Populácia na Ďalekom východe takmer všade klesá,“ lamentoval prezident Vladimir Putin na investičnej konferencii vo Vladivostoku: „Prílev ľudí sa zvyšuje, ale nepokrýva úbytok spôsobený ľuďmi opúšťajúcimi región.“


    Na Ďalekom východe, Sibíri a v Bajkalskom regióne sa vo veľkom počte objavujú investori a robotníci z Číny.


    Kmene Európy, národy takmer každej krajiny Starého kontinentu, viditeľne starnú, zmenšujú sa a vymierajú. Populačná kríza Európy je „existenčná“, hovorí chorvátsky premiér Andrej Plenkovič.


    Odkedy som napísal knihu Smrť Západu, nestalo sa nič, čo by zmenilo môj záver, na čo je Západ odsúdený:


    „Smrť Západu nie je predpoveďou toho, čo sa stane. Je to opis toho, čo sa už deje. Národy Prvého sveta vymierajú. Čelia smrteľnej kríze, nie kvôli niečomu, čo sa deje v Treťom svete, ale kvôli niečomu, čo sa nedeje doma a v domovoch Prvého sveta. Miera plodnosti na Západe už desaťročia klesá. Okrem moslimského Albánska žiaden európsky národ nevykazuje dostatočný počet detí na nahradenie svojej populácie… V mnohých krajinách starí ľudia už zomierajú rýchlejšie, než sa rodia malé deti… Nič nenaznačuje, že by sa to obracalo k lepšiemu. Celkový počet Európanov začal klesať.“


    Hovoríme tu o tom, čomu budú historici o storočie neskôr hovoriť stratené kmene Európy. A ak sa ľudia prestávajú rozmnožovať a národná rodina vymiera, bude ťažké vzbudiť obavy kvôli pomalému ponáraniu sa Maldív do mora, roztápaniu polárnych ľadových čiapočiek alebo skutočnosti, že Grónsko je každým rokom zelenšie.


    Preklad: zet, www.protiprudu.org
    Zdroj: Patrick J. Buchanan



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑