• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jak vládnoucí třída kontroluje společnost, Orwell to předpověděl

    22-1-2020 První Zprávy 68 667 slov zprávy
     

    23. ledna 2020 - 06:20


    Orwell  rozvíjel své myšlenky ve dvou hlavních dílech, slavném „1984“ a neméně důležitém „Farma zvířat“. Jednotné myšlení a totalitarismus byly zařazeny na černou listinu a správně kritizovány. Především kontrola lidí a společností byla analyzována inteligencí.

    Následující malý seznam, inspirovaný orwellovskými texty, ukazuje způsob, jakým vládnoucí třída vykonává kontrolu nad společností.

    1. Technika zábavy

    Hlavním prvkem sociální kontroly je technika zábavy, která odvádí pozornost veřejnosti od velkých problémů a změn, o nichž rozhodují politické a ekonomické elity, s nekonečným proudem zábavných a nevýznamných detailů. Tato technika také odrazuje veřejnost od zájmu o významné informace z oblasti vědy, ekonomiky, psychologie, vlády atd. Oddaluje pozornost veřejnosti od skutečných sociálních problémů, zaujmete ji nedůležité otázkami, proto vláda může přerušit jakýkoli náznak protestu.

    2. Vytvořte problémy a poté nabídněte řešení

    Vytváří se problém, „stav nouze“, který podle vyvolá reakci. Například: umožněte eskalaci občanského násilí nebo organizujte potyčky, aby veřejnost mohla požadovat bezpečnostní opatření omezující jejich svobody. Nebo ještě více zhoubné: Vytvořit finanční krizi, která přiměje veřejnost, aby jako nezbytnou věc přijala zhoršení sociálních práv a zhoršení veřejných služeb. Lidé vás nejen podporují ve vašich opatřeních, ale navíc se vás také na nic neptají.





    3. Technika „stupňování“

    Aby bylo opatření přijatelné, stačí ho použít postupně. Tímto způsobem byly v 80. a 90. letech, zejména v Evropě, uvaleny radikálně antipopulární  socio-ekonomické podmínky (neoliberalismus), zejména v Evropě. Hromadná nezaměstnanost, nejistota, „flexibilita“, mzdy, která již neposkytují slušné příjmy, všechny tyto změny, které by vedly, pokud by byly použity náhle a násilně, k nepochybně násilným reakcím ze strany společnosti. Podobně dalším způsobem, jak učinit nepopulární rozhodnutí přijatelným, je představit jej jako „bolestivým, ale nezbytným “, což dává souhlas veřejnosti s jeho prováděním v poněkud vzdálené budoucnosti. Vždy je snazší odložit oběť budoucím generacím, než ji přijmout s okamžitým účinkem. Navíc tato technika dává veřejnosti čas, aby si zvykla na myšlenku změny a přijala ji jako nevyhnutelnou.

    4. Mluvte spíše o pocitech než o rozumu

    Emocionální závislost je klasická technika pro obcházení racionální analýzy, a tedy kritického vnímání jednotlivců. Použití řady emocí vám navíc umožňuje otevřít dveře nevědomí a implantovat myšlenky, touhy, obavy, impulsy nebo chování ... Reklama tuto techniku používá často, často současně s technikou infiltrace veřejnosti.





    5. Udržet veřejnost neschopnou myslet

    Jde o to, aby veřejnost nebyla schopna porozumět technologiím a metodikám, které používáte k jejich zotročení. V této souvislosti musí být zasažena krizí, ve které různé vlády prováděly změny ve vzdělávání. Mluvím o situaci v západní Evropě, kde je vzdělání buď příliš drahé, a proto přístupné určité elitě, nebo tak degradované, že již nehraje svou roli sociálního výtahu. Aldous Huxley, jeden z inspirátorů George Orwella, napsal v knize Nejlepší ze všech světů: „tajemství štěstí a ctnosti, milujte to, co musíte udělat. To je účel kondicionování. Aby lidé milovali sociální cíl, ze kterého nemohou uniknout. Ve stejném oboru je povzbuzování veřejnosti, aby měla ráda průměrnost například s realitními televizními pořady, které jsou na našich obrazovkách součástí stejného procesu.



    6. Technika nahrazení povstání vinou



    Jde o to, aby člověk věřil, že je sám zodpovědný za své utrpení, kvůli jeho intelektuální nedostatečnosti, nedostatečnosti jeho kapacit a jeho úsilí. Takže místo toho, aby se vzbouřil proti finančnímu systému, tak souhlasí. Tento stav obsahuje základ deprese, což má za následek to, že se jedinec zdrží jakéhokoli jednání. A bez akce nebude  revoluce!





    7. Poznání lidí lépe než oni sami

    V posledních desetiletích otevřel vědecký pokrok stále se prohlubující propast mezi znalostmi široké veřejnosti a znalostmi, které drží a používají vládnoucí elity. Díky biologii, neurobiologii a aplikované psychologii „systém“ dospěl k pokročilému poznání člověka, a to jak fyziologicky, tak psychologicky. „Systém“ zná průměrného člověka lépe než on sám sebe. To znamená, že ve většině případů „systém“ vykonává mnohem větší kontrolu a dává větší moc nad jednotlivcem než sám jednotlivec nad sebou.

    Je zřejmé, že jakákoli podobnost se situacemi, které v současné době převládají na různých místech světa, je zcela náhodná!








    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑