8. února 2020 - 10:15
E-shop na elektronické dálniční známky, jak se stále zřetelněji ukazuje, měl ve skutečnosti sloužit BIS (nebo někomu jinému) k zavedení systému plošného sledování pohybu vozidel po českých silncích a identifikace jejich posádek, píše na svém facebooku Jaroslav Štefec.
Informace zveřejněné Kroupou a průběh celé kauzy mě ale donutily zamyslet se nad případem akvizice systému zdánlivě z úplně jiné branže, který však, podivuhodnou shodou okolností, ve stejné době provázejí stejné pochybnosti o jeho ceně. Jedná se o (zdánlivě) výrazně předražený nákup systému pasivních radarů Věra NG (zdánlivě) pro armádu České republiky, který je z hlediska reálných potřeb bezpečnosti a obranyschopnosti ČR (a tím i AČR) přímo neskutečně předimenzován. Vysvělování NGŠ Aleše Opaty a ministra Metnara, že je to proto, aby mohl sloužit na zemi, ve vzduchu i na moři pro celou NATO a také pro EU, mě samozřejmě navádí na otázku, proč se ani NATO, ani EU nepodílejí na jeho financování.
Tento (český) systém, mimochodem skutečně absolutní světová špička ve své kategorii, je schopný na stovky kilometrů zjistit i velmi slabý elektromagnetický signál, porovnáním s databází signálů, uložených na jeho serveru, přesně identifikovat zdroj a (s přesností na metry) určit místo, kde se tento zdroj nachází. Ačkoliv se neustále pro veřejnost omílá sdělení, že je primárně určen k identifikaci a sledování vzdušných cílů, nemusí to být vůbec pravda. Jeho databázi můžete naplnit čímkoliv, včetně vyzařovacích charakteristik konkrétních elektronických dálničních známek, vysílačů konkrétních dronů, ale i konkrétních mobilních telefonů. O jejichž zaměření a "nahrání" do databáze přitom nemusí jejich majitelé vůbec vědět.
(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)