12. února 2020 - 03:20
Co vy na to pane Zbořile?
„Kdyby nebylo sporu o Den holocaustu, který byl vyhlášen v souvislosti s osvobozením likvidačního koncentračního tábora Osvětim, vzpomínalo se něj na dvou místech, v Izraeli a Polsku, tak by to člověka možná ani nenutilo vzpomínat také na závěr stalingradské bitvy a první porážku německého wehrmachtu na východní frontě. Ti hrdinové vzpomínek v Polsku, kteří nepozvali představitele Ruské federace, ale za to tam pozvali několik hlav států, které se na vyvražďování židovského obyvatelstva Evropy podíleli, tak bylo kompenzováno setkáním v památníku Jad Vašem, kde byli jenom hlavy státu a bylo jich nejméně o polovinu víc než v Polsku a byla to důstojná oslava,“ vrací se ke Dni holocaustu Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.
A Stalingrad…
„Zřejmě v přehitlerizované České televizi se na bitvu u Stalingradu nebo na rok rozhodujícího obratu ve 2.světové válce se špatně vzpomíná a příliš se nezdůrazňuje co to znamenalo. Angličtí fotbaloví fanoušci v době konání MS v Rusku se přišli poklonit k památníku stalingradské bitvy, protože pro Angličany je to významná událost, možná důležitější než bitva v Ardenách nebo vylodění v Normandii. Protože pro Anglii to byla naděje, oni si uvědomovali, že jde o začátek konce moci Německa v Evropě.
Název Rok rozhodujícího přelomu je například předmětem útoků a kritiky z pohledu důstojníků českého BISu , kteří mají obavy ze sovětského výkladu dějin. Ale vedení války bylo v rukou spojenců a to nebyli jenom Američané a Britové , ale podstatnou část těch spojeneckých závazků převzala Rudá armáda a její politické vedení. Málo platné J.V.Stalin byl v čele moci, která před 77 lety Stalingrad dobyla a byl rozhodujícím činitelem ve velení sovětských armád a ta cesta od Stalingradu do Berlína začíná právě před 77 lety ve Stalingradu, dnešním Volgogradu,“ dodává Zdeněk Zbořil.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)