28. února 2020 - 08:10
Šlo o pořad Máte slovo, do kterého k odpovězení otázky moderátorka Michaela Jílková pozvala do přímého přenosu k diskusi o svobodě projevu Jana Bartoška – místopředsedu KDU-ČSL, Pavla Kamase – spolumajitele nakladatelství a vydavatele protižidovské knihy pro děti, dále Alexandra Tomského – z Ligy proti antisemitismu, nakladatele, Josefa Bernarda – hejtmana Plzeňského kraje, Tomáše Pecinu – justičního aktivistu, Josefa Antoniho – programátora z Českého Krumlova, a další.
Televizního diváka vyděsila už skutečnost, že moderátorka několikrát v pořadu připomenula nečinnost Policie, která stále jen prošetřuje prodej antisemitských knih v internetových obchodech, ale zatím údajně proto, že jde o komerční vydání knihy, nic neučila proti tomuto prodeji, třebaže trestní oznámení kvůli jednomu vydanému titulu podala Federace židovských obcí.
Nezklamali ani další učinkující. Lidovecký místopředseda Bartošek vyvodil z počínání vydavatele podivných knih, že zpochybňuje plynové komory a také hejtman Plzeňského kraje Bernard měl o počínání vydavatele jasno, když ho odhalil jako prachsprostého obchodníka sledující jen zisk. Vydavatel Kamas svým zjevem připomínající klíčovou postavu z Krkonošských pohádek se názorům svých protivníků vysmál a odvolával se na inteligenci čtenářů, kteří se po přečtení znovuvydaných oprášených knížek z doby německé okupace nestanou novodobými nácky. Nejlépe však v diskusi, ve které ještě velekněz Bartošek oznámil, že prosadí ve Sněmovně zákon, aby vydavatelé podobné literatury byli dohnáni k trestní odpovědnosti, vyzněla řeč Alexandra Tomského. Ten, aniž by chtěl, Jílkové vyčinil, proč je vydavatel podivných knih hostem pořadu a dodal, že tomu nechtěl uvěřit.
To už v tuto chvíli na liště obrazovky běžely vzkazy od čtenářů, kteří se podivovali nad bezplatnou reklamou podivného vydavatelství, o kterém do té doby skoro nikdo nic nevěděl.
V pořadu Máte slovo 27. února 2020 to na chvílku dokonce vypadalo, že se diskutující poperou, když jeden Jilkovou označený profesionální historik chtěl dát, jak sám řekl vydavateli "přes držku."
Ke slovu se dostali i další lidé ve studiu. Jeden požadoval, když už tyto knihy zaměřené proti Židům vycházejí, aby u těchto knih byl náležitý komentář. K tomu se přidal další divák, kterého napadlo, že by podobné komentáře měla mít rovněž Bible a zcela určitě i Korán. "Obě knihy vycházejí bez nich a přitom se v nich hlásí nenávist," měl jasno divák. Moderátorce se sice nezdálo, že by násilí zrovna hlásala Bible, ale divák pohotově vypálil ze sebe odkaz nějaký žalm a bylo to vyřízeno. Ale to nebyl ještě konec.
Jiný účastník natáčení, když už podle něho asi už došlo k dostatečnému odsouzení zatím nesouzených vydavatelských počinů muže jako vyšitého z Krkonošských pohádek, oslovil místopředsedu Bartoška a požadoval od něho, aby byla zakázána i propagace komunistických symbolů a pro ty, kteří v tu chvíli netušili, co má na mysli, oznámil, že jde o srp a kladivo a portréty Che Gevary. Poslanec Bartošek, když ho v tu chvíli kamera zabírala z profilu snad aby také připomínal pohádkovou postavu v jeho případě z Troškových filmů o čertech, mladému divákovi slíbil, že společně s protižidovskými knihami zkriminalizuje i ty komunistické .
Na závěr ještě moderátorka Jílková přistoupila k vydavateli podivných knih a snažila se tváří v tvář z něho vyloudit alespoň nějaké přiznání třeba, že je kreten, když vydává pro kšeft tyto odpudivé knihy, ale dočkala se jen spokojeného vydavatelského pokyvování nad skvělou bezplatnou televizní propagací nově vydaných oprášených většinou protektorátních knížek. Věřte - nevěřte v pořadu Máte slovo 27. února 2020 reklama na knížky běžela celou hodinu.
(ps, Prvnizpravy.cz, Česká televize: Máte slovo , foto: snímek z obrazovky)