2. března 2020 - 07:20
Všichni infikovaní leží v Praze . Díky tomu mají média jedno velmi vděčné téma, doslova mediální Vánoce upozorňuje František Roček v rozhovoru, v němž na téma koronavirus hovoří ústecký emeritní major a bývalý policejní psycholog Josef Kovářík.
Z hlediska psychologa jak rychlé je šíření infekce?
„Hypoteticky je bleskové, protože rychlost dopravních letadel je přes 600 km/hod. Na druhou stranu pomáhá, zvláště v Číně, karanténa," odpovídá Josef Kovářík.
Byla a je karanténa v řadě čínských měst účinná?
„Zásadně omezuje pohyb velkého kvanta lidí. Lépe se kontroluje zdravotní stav lidí na místě než na cestách. Ale v západní Evropě to je složitější."
Ale ani v Číně to není bez problému, lidé karanténu v Číně porušují?
„To je také lidská samozřejmost, obcházet pravidla, která jim byla vnucena. Jako psycholog – někdy i policejní vyjednavač jsem většinou přesvědčoval jednoho dva lidi. S těmi se dohodnete. Čím větší je dav, tím větší je problém. Proto po vyhlášení karantény v 11milionovém Wu-chanu z města do okamžiku uzavření komunikací uteklo přes 300 000 lidí. Kteří zůstali, vykoupili obchody a lékárny. Někteří utíkají z karantény i teď, protože nemohou snést komplikace spojené s karanténním omezením."
Tak by se chovali i lidé v Ústí nad Labem?
„I v Praze a Londýně. Kdekoliv. Lépe se cítí, když mají možnost volby mimo karanténní zónu. Uvnitř zóny musí čekat, co udělají vládní instituce, čili jsou v nejistotě. Nikde na světě lidi nemají velkou důvěru v instituce, protože je občas reprezentují ne příliš důvěryhodní politici. Jde o společenskou past."
Jak se připravit na první zprávu, až se také u nás objeví člověk infikovaný koronavirem?
„Na to se nelze připravit. Zatím proti této infekci není známý lék. Záleží na odolnosti napadeného organismu. To je základní důvod k obavě. U nás je výhoda, že by počet případů byl malý, a náš zdravotnický systém je doslova robustní."
Jak asi lidé reagovali, když se dozvěděli v neděli 1.3. 2020 třeba z televize první informaci o koronaviru v Ústí nad Labem?
„Dá se říci, že většinou na okamžik člověk zatají dech, má pocit nejistoty až chvilkový silnější atak obav, ale to jsou vteřiny. Jedná se o přirozenou reakci. Důsledek toho, že lidé se dozvěděli něco, s čím nepočítali."
Ale o tom, že koronavirus může přijít i k nám, se hovoří řadu dnů, protože nakažení jsou i u sousedů v SRN i v Rakousku.
„Není důležité, že koronavirus byl očekáván. To byla jenom teorie. V okamžiku, když se dozvíme o reálném případu, a ještě k tomu třeba v našem okresu, člověk je zákonitě překvapen, že to „už to“ je tady."
S tím je spojeno nebezpečí paniky?
„Ne. Na okamžik zatajený dech, pocit nejistoty až obav, to je normální reakce. Panika je projevem nezvládnutí informace o nějaké neočekávané události."
Pokud jde o nájezdy na obchody, vykupování mouky, konzerv, oleje apod., to není projev paniky?
„Je to projev obavy z toho, co by se mohlo dít v rámci karantény nebo potřeby zůstat delší dobu doma. V určité míře je obava zdravou reakcí. Proč si nenakoupit na měsíc dopředu? Stejně během měsíce bychom ty věci postupně nakoupili. Je to nákup pro jistotu, co kdyby."
Čili panikou by bylo až drancování obchodů?
„Panika nemá nic společného s obavou. Panika je nekritická živelná a tudíž většinou i agresivní reakce. V Hongkongu třeba lidé na sídlišti nechtěli, aby jeden právě opravený dům byl dočasně vyčleněn jako karanténní dům a též jako provizorní ubytovna pro zdravotníky, kteří jsou ve styku s koronavirem. Výsledkem byla demonstrace, dokonce na vchod domu házeli lidé zápalné láhve tzv. molotovovy kokteily. To již je nebezpečná panika."
Jak se budou podle vás chovat Ústečané v dalších dnech?
„Někteří lidé mohou být vystrašenější, ale obecně lidé budou spíše o něco ostražitější. To znamená, že si budou více a důkladněji mýt ruce, omezí cestování hromadnou dopravou, nakoupí více dezinfekcí, budou méně navštěvovat společenská zařízení. To je prostě prevence."
Do jaké míry pomůže prevence?
„Ke zklidnění nám pomůže respektovat doporučení hygieniků. Jeden kolega mi poslal informace pro obyvatelstvo z Hongkongu: Hygienická doporučení známá u nás při chřipkové epidemii, jenom rozšířená o vyhýbání se kontaktům se zvěří, a doporučení necestovat na pevninskou Čínu. Nás dnes ohrožuje běžná chřipka, a zemřou i u nás vážně nemocní a oslabení lidé, někdy dítě, někdy senior," dodává Josef Kovářík.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)