Turecký prezident Recep Erdogan (AKP) po návratu z Bruselu převelel k řecké hranici dalších 1.000 vojáků speciálních jednotek. Mají provádět diverzní akce, které by migrantům na hranici umožnily překonat zátaras bráněný řeckou policií a armádou. Během noci na včerejšek se řecké hlídky staly několikrát terčem ostré střelby z turecké strany. Řecká vláda odpověděla nasazením 71. výsadkové brigády „Pontos“ v oblasti Evrosu. Tento útvar je speciálně vycvičen a vybaven na pomoc při práci policejních sil a na boj proti organizovaným invazím nelegálních přistěhovalců. Je však také jednou z nejelitnějších jednotek v řecké armádě.
Armáda s pomocí zemědělců a dobrovolníků z řad řeckých civilistů současně pokračuje v opevňování hranice. Podél celé hranice s Tureckem je budován val označovaný jako systém HESCO. Tato metoda zemního valu byla vyvinuta řeckou armádou jako způsob rychlé výstavby opevnění, které vojáky chání před střelbou. Na rozdíl od zákopů dává strážcům výhodu vyššího rozhledu. Val je rozčleněn pravidelně rozmístěnými kulometnými hnízdy. Z jednoho palebného stanoviště na druhé je vidět. Do valu jsou zabudovány silné světlomety, které hraniční úsek celou noc osvětlují.
Řeckou domobranu posílili 4 tisíce myslivců
Řecko se ve srovnání s rokem 2015 zásadně změnilo. Při současné tureckou vládou organizované migrační krizi řecká vláda poslala policisty a armádu, aby bránili hranici. Do ostrahy hranice se však zapojili i civilisté. Před týdnem vznikla na řeckých ostrovech Kos, Lesbos a Samos domobrana. Zpočátku neozbrojení civilisté bránili migrantům v přistání na ostrovech.
Během několika dní vznikla domobrana i na pevnině. Nyní se do jejích řad zapojili i myslivci. Více než 4 tisíce lovců s dlouhými střelnými zbraněmi se po boku policistů a vojáků zapojilo do ostrahy hranic. Zahustili síť pozorovatelen.
„Nenecháme nikoho projít Řeckem! Ani jednoho!“, řekl domobranec Yorgos reportérovi švýcarského časopisu Les Observateurs. Yorgos (na obrázku) je jedním ze 4 tisíc myslivců, který ve svém volném čase jako dobrovolník a bez nároku na odměnu, hlídá řeckou hranici s Tureckem.
V Řecku je v současnosti možno pozorovat jinde nevídanou národní soudržnost. Policistům a vojákům přišli s ostrahou hranic pomoci kromě domobranců i zemědělci, rybáři a další obyčejní lidé. Zapojili se do výstavby pohraničního opevnění proti migrantům a útokům turecké armády, která se snaží zátaras pro migranty prorazit. Civilisté přišli na pomoc často i s vlastní technikou jako traktory, nákladní auta a vysokozdvižné vozíky.
Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.