• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zbořil: Nejen Evropou, ale světem obchází strašidlo…, nyní koronaviru

    13-3-2020 První Zprávy 85 1009 slov zprávy
     

    14. března 2020 - 03:20




    Komunistický manifest byl sepsán už v roce 1848, ale pro dnešní jednojazyčnou generaci - do angličtiny přeložen v roce 1850. Připomínáme si 170.výročí jen proto, že jeho angličtina byla tehdy ještě opravovaná němčinou a francouzštinou.



    Z jeho čtyřech částí stačí, když zmiňujeme jen tu první – buržuové a proletáři. Byla to kritika tehdejšího světa – „staré Evropy, papeže i cara, francouzských radikálů i německých policajtů“ a snaha definovat všechny, co za jeho špatnosti mohou. A také co udělat, aby bychom pochopili „z dějin, jak jsme je poznali….vždy dějinami třídních bojů“ , tedy bojů utlačovatelů a utlačovaných.



    Jak si  nevšimnout, že za pomoci viru jakéhokoli čísla a kódu lze uzavřít hranice Spojených států rozhodnutím prezidenta, a že se to týká jen Evropanů. Nikoli ještě donedávna Evropanů britských. Nevíme, která strana považuje tu druhou za „utlačovatele“ a sebe za „utlačovaného“, ale jisté je, že rozhodnutí o tom, kdo je vinen a kdo obětí je spíš politické nebo politicko-ekonomické. Proto to také vypadá, že infekce vyvolávající respirační obtíže má svůj původ v myšlení všech, kteří si na světě začali překážet.



    Protože je ve hře nekonečné množství neznámých, můžeme si dovolit spekulovat na úrovni mezinárodní politické nebo globální téměř bez omezení. Situace je mimořádná, snad „ještě ne beznadějná, ale nikoliv tragická“,  ale to ještě neznamená, že kdekdo by se měl považovat za kompetentního a  ukazovat  na ty, kteří to všechno zavinili. Stejně snadno jako na ty, kteří jsou spiklenci nebo  oběťmi nějakého nového spiknutí.



    Nejen americký prezident, ale i vláda kterékoliv země, mezinárodní a nadnárodní organizace, aktivisté jakéhokoliv typu, které tunelují veřejný prostor, lidé kompetentní stejně jako ignoranti, se domnívají, že si mohou dovolit  vyhlašovat, doporučovat, vyhrožovat, přikazovat a chovat se jako suveréni bez jakýchkoliv omezení.  To, že komukoli poslouží hloupé, nikoli snad záměrně hloupé, zpravodajství, je pak už jen přidaná hodnota. Zpráva o tom, že nejčastěji na nějakou infekční chorobu umírají senioři, šedesáti, sedmdesáti, osmdesátiletí se sice objevuje až příliš často, ale kdo jiný než staří a nemocní by měl umírat? Dokonce ani stárnoucí herci a herečky, kteří se donedávna považovali,  na rozdíl od těch druhých, kterým smrt přáli, za nesmrtelné, nemusejí propadat panice. Už stoikové věděli, že lidé se rodí smrtelní a jak říkal hrdina románu Karla Poláčka, všichni přece žijeme jen proto, abychom umřeli.



    Snad nemusíme připomínat, kdy jsme podobné situace prožili.  Jen v posledních dvou letech jsme se dozvěděli, od adolescentních záškoláků, že jim někdo ukradl budoucnost (což tvrdily generace jejich předchůdců) a jeden z všeobecně uznávaných symbolů (papežem, generálním tajemníkem OS, předsedkyní EK a celým veleslavným Evropským parlamentem) se domnívá, že se přiblížila poslední hodina nebo dokonce vteřina zániku celé biosféry. Greta Thunberg vyhlásila výjimečný stav planety a kdekdo hledá „zdroje“ materiální a hlavně finanční, jak svět zachránit.



    Migrace, stěhování národů, osídlování jsou podobným fenoménem posledních let a lze je využívat stejně jako zneužívat k tomu, aby volené i nevolené politické a ekonomické elity mohly vstupovat do informačního pole, do kterého je dovolený přístup jen vyvoleným. Asi opět nikoho nepřekvapí, když si řekneme, že jde o problém globální, jehož hybatelem je především a možná jedině „informační chudoba nezúčastněných“ (podle Bystřického).



    Konečně jako mana  nebeská přišla na svět rychle a nečekaně virová krize. Kdo má delší paměť než dnešní nejmladší občanská generace,  ví, že jakýkoli mimořádný stav nouze, za který odpovídá stát a jeho silové nástroje (v Manifestu se říká utlačovatelů) je stav a situace  opakující se v dějinách lidstva od nepaměti a neustále. Když už nepomůže vyhrát válku atentát na následníka trůnu, ani vražda prezidenta Spojených států nebo italského ministerského předsedy, tak to vždy alespoň za pokus stojí. Někdy stačí, když padne vláda a je zvolen nový prezident.



    U nás doma, jen během jednoho průměrného života jsme mohli zažít takovou situaci hned několikrát.  Za druhé světové války a hned po jejím konci,  v letech, kdy se hledali a objevovali rozvraceči, škůdci, zrádci a agenti cizích mocností (včetně mandelinky bramborové). Také kvůli pokusu  o kontrarevoluci dorazilo do Československa hned pět armád sousedních států, a konec konců, ani bez Charty 77 by nebylo možné pronásledovat a stíhat zaprodance a zrádce v alespoň trochu mimořádném režimu. A slavná listopadová revoluce? Možná by se povedla i bez „zvířecky ubitého studenta Martina Šmída“, ale všechno by asi šlo mnohem pomaleji.





    Je, samozřejmě, pravda, že vyhlášení nouzového stavu,  v třeba ústavami povolené podobě, ve většině členských států EU, umožní vládám zasáhnout proti těm, kteří tvrdí, že je to nezajímá a budou si dělat co chtějí Stejně ale i proti těm, stejně jako proti kritikům těchto vlád a jejich zpravodajských služeb. tohoto nařízení, ale která z těchto vlád a vladařů se takové příležitosti dokáže vzdát?  Donald Trump  ani turecký prezident Erdoğan to asi nebudou. Chuť moci je  v nejrůznějších, možná ve všech, koutech světa stále stejně opojná.



    Koronavirus, dramatická změna klimatu a migrace jsou součástí aktuální politiky nejrůznějších o moc usilujících skupin politického zákulisí, které nemají zábrany s nimi pracovat jako s nástroji utlačování a znevolňování člověka člověkem. Co je to pár tisíc běženců na řecko-turecké hranici ve srovnání s plánem vytvořit nejdříve jen unii turkických států,   později snad velestát, ale v každém případě centrum regionální moci. Jak dopadnou prezidentské volby ve Spojených státech pod zorným heslem věčnosti hesla Amerika First? A jak to bude s centrem mezinárodní politiky nebo jen s globálními centry „řízení světa“, když nezapomeneme na to, že v Ruské federaci nebo v ČLR a v ČR na Tchajwanu se události budou vyvíjet jinak, než si představují Senátoři  PČR nebo městské zastupitelstvo v Řeporyjích?  



    Už jenom zpráva o tom, že německá kancléřka mluví o možnosti 60-70% úhynu občanů SRN (doufejme, že jde jen o mediální nesmysl) díky epidemii,  svědčí o tom, že je chorobou současného světa narušení rovnováhy citů a rozumu, které zas tak moc nikoho nezajímá.  V temném středověku se chodilo v době epidemií do kostela, i když to bylo zdraví nebezpečné.  Útěcha ve víře také vždy nepomáhala, ale přece jen to bylo lepší   útoky na sklady a obchody konzumních kobylek vychovaných, aby nepřemýšleli, ale kupovali, vařili a jedli.


    (rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)









    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑