• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vláda zamlčela, že má zákonnou povinnost hradit škody za mimořádná opatření

    15-3-2020 NWO Odpor 70 735 slov zprávy
     

    1780764-img-penizeA divím, se ,že to nevyšťourali ani novináři. Vláda vyhlásila na území ČR řadu krizových opatření dle tzv krizového zákona . Tím pádem řekla ono pověstné A. Zapoměla podle téhož zákona, ovšem dodat i to neméně pověstné B.


    V sobotu v brzkých ranních hodinách vydala vláda následující usnesení:



    USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY


    ze dne 14. března 2020 č. 211


    o přijetí krizového opatření


    V návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, pro řešení vzniklé krizové situace, rozhodla o přijetí krizových opatření, tímto ve smyslu ustanovení § 5 odst. 1 písm. e) a § 6 odst. 1 písm. b) krizového zákona


    Vláda


    I. z a k a z u j e


    s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách,



    kde se přímo odvolává na tzv Krizový zákon


    Přestože otázka zajištění pouhé existence postižených firem nebyla v usnesení řešena, existoval již před tím program půjček pro postižené podnikatele


    Na takzvaný program COVID nedosáhne každý. Minimální výše úvěru 500 000 Kč a je to pořád úvěr, který musí firma splatit. A pouze na DVA roky, tedy minimální splátka přes 20 000 měsíčně. Pro malé firmy a živnostníky nedosažitelné a nereálné. Pomoc jen pro ty velké.(jako obvykle)


    Fráze o tom, jak budou snižovat hranice půjčky a přesouvat peníze, už z úst vlády zazněly. Vláda by samozřejmě chtěla, aby si podnikatelé PŮJČILI na to , co ona sama musí platit ze zákona. Proto o tom mlčí.


    Zákon č. 240/2000 Sb. (Krizový zákon) ovšem mluví jasně, cituji.



    § 36


    Náhrada škody


    (1) Stát je povinen nahradit škodu způsobenou právnickým a fyzickým osobám v příčinné souvislosti s krizovými opatřeními a cvičeními (§ 39 odst. 4) prováděnými podle tohoto zákona. Této odpovědnosti se může stát zprostit jen tehdy, pokud se prokáže, že poškozený si způsobil škodu sám.


    (2) Náhrada věcné škody vzniklé při činnosti orgánů provádějících krizová opatření nebo při uloženém poskytnutí věcných prostředků se poskytuje podle právních předpisů platných v době vzniku škody.


    ----------


    (4) Peněžní náhradu poskytne ten orgán krizového řízení, který nařídil krizové opatření nebo cvičení, při němž anebo v jehož důsledku vznikla škoda či újma.


    (5) Nárok na náhradu škody s uvedením důvodů uplatňuje právnická nebo fyzická osoba písemně u příslušného orgánu krizového řízení do 6 měsíců od doby, kdy se o škodě dozvěděla, nejdéle do 5 let od vzniku škody, jinak právo zaniká. Orgán krizového řízení může v případech hodných zvláštního zřetele přiznat náhradu škody i po uplynutí termínu k podání žádosti nebo i bez podání žádosti, ale nejdéle do 5 let od vzniku škody.



    Podtrženo, sečteno: Je faktem je, že vláda má zákonnou povinnost Vaše škody nahradit! . Ano, bude to mnoho žádostí a velké částky, takže věřím, že by se této odpovědnosti ráda zbavila. Ale nemůže se vyzout ze zodpovědnosti!


    Takže vážení. Utrpěli jste uzavřením provozoven škodu, které jste nemohli předejít ? Musíte si připravit podklady, pro její prokázání.


    1: Udělejte inventuru zkaženého zboží. Zkatalogizujte, nafoťte, nechte si protokol potvrdit svědky.


    2: Vyčleňte si faktury a dodací listy za ono zboží.


    S prokázáním škod na tržbách to bude horší, nicméně:


    3: připravte si objednávky, rozpočty a bilance zrušených akcí, zálohy, které musíte vracet etc.


    4: Vzhledem k EET bude pravděpodobně možné prokázat i ztrátu v tržbách, a vykázat ji jako škodu. Takže budete muset udělat ekonomickou bilanci za loňské období, doložit dodáky a tržby za stejný časový úsek loni a tvrdit, že letos by to bylo minimálně stejné. Ale dá se očekávat, že se budou kroutit jak žížaly na rozpálených kamnech.


    5: tuto žádost o odškodnění odeslat orgánu, jehož rozhodnutím škoda vznikla (Vládě ČR). A předpokládám, že existují nějaké správní lhůty...


    A doufat , neboť všichni víme jak u nás právo funguje...


    PS: Je možné, že v době vyhlašování oněch krizových opatření vláda o této své povinnosti prostě NEVĚDĚLA ? Každopádně, jsem zvědav na premiérovu reakci..


    PPS: článek o tom byl už i zveřejněn na Hospodářských novinách


    Zdroj: https://prasek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=747254&utm_source=facebook&utm_medium=sharecm





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑