16. března 2020 - 07:20
Tento exprofesor politologie (tímto oborem se ovšem již dávno nezabývá, pokud ovšem k němu měl vůbec někdy a nějak blízko - nikdy v něm nic totiž nedokázal, kromě schopnosti dělat kariéru) vytáhl do boje proti Babišově vládě s tvrzením, které se už hezkých pár dní předtím objevilo ve zdejších médiích. Tedy s tím, že vláda, a speciálně pak ministr zdravotnictví, opomněli zajistit dostatečné množství ochranných pomůcek pro zdravotníky i jiné potřebné lidi. Předseda má pravdu, řekla by babka v Menzelově filmu. Tak to skutečně je a nemělo se to stát. Není to dobré vysvědčení jen pro vládu, ale pro všechny ty úředníky a jiné pracovníky státní správy, včetně všech těch štábů záchranného systému a civilní obrany.
Zachovali se jako troubové, kteří nejsou schopni ani trochu předvídat, co může v důsledku jejich neschopností tuto společnost ohrozit. Kdo jiný než právě oni měli své vyšší šéfy a ti pak zase vládu informovat, jak jsme jako společnost na takový vývoj připraveni. Je jasné, že to někteří ministři - včetně premiéra - trochu přehánějí s těmi svými výroky o tom, co všechno dělají, aby virus neměl až tak tragický dopad na nás na všechny. Aspoň občas místo toho neustálého šprechtění před kamerami (uznejme, že někteří to prostě umí) by se mohli chovat jak se patří a jak by měli lidé disponující mocí jednat. Tedy nejen - aspoň někdy - přiznat, v čem se sekli, ale i trochu popřemýšlet, jak bychom se mohli lépe společně bránit dnešní pandemii.
I jim mělo být jasné, že bez včas připravených specialistů v této oblasti toho oni sami nic moc nového nevymyslí. V mezích jejich možností bylo však (a už dávno, řadu týdnů ne-li měsíců to bylo!!) zajistit, aby ti, kteří tomu lépe než oni sami rozumějí, hledali nové způsoby, jak tyhle problémy nejen pojmenovat, ale i řešit. Zatím se zdá, že evropské země i USA v této věci jednají jako přes kopírák. Opisují svá opatření jedna od druhé, aniž by byly ale schopny tomu, co přichází, vzdorovat. Z jejich tanečků před objektivy kamer je zřejmé, že toho zatím nějak nejsou schopni.
Ani profesor - a také předseda - Fiala si jaksi neuvědomuje, že i politici, co jsou v opozici, by mohli a měli v téhle záležitosti hrát nějakou positivní roli. Opozice má za povinnost (byť spíše nepsanou) kontrolovat, v čem vláda a jí řízené úřady dělají chyby. Zvláště pak ty fatální. Měla by – přinejmenším – být schopna organizovat analytické týmy (když to vláda sama nedělá a žije v představě, že jejich vlastní mozky jsou dostačujícími nástroji pro něco takového).Také by měla zjišťovat nejen to ,kde tesař nechal díru (třeba právě v té nedomyšlenosti kolem zajištění ochranných pomůcek), ale i v tom, jak to dělat jinak a lépe.
Zdejší opozice je v tomto ohledu jaksi mimo. Taková opozice je ale na draka. Přijít se stížnostmi, že to či ono se nepovedlo až poté, co o tom mluví i vrabci na stromě, je směšné. To není opozice, ale trulové. Jsou schopni si akorát nacvičit nějaké floskule a neustále je omílat, aniž by hledali řešení průseru, k němuž už zjevně došlo. Pane (profesore, předsedo apod.) Fialo, s tím jděte někam.
Evropa i severní Amerika dostaly od Číny neuvěřitelné celé měsíce času na to, aby se trochu připravily na katastrofu, která měla přijít. Možná by už stálo za úvahu popřemýšlet, proč tento čas byl takovým způsobem promarněn. Zdá se totiž, že v konfrontaci s koronavirem a s ním spojenou pandemií selhaly systémy řízení a moci, na kterých je život v těchto oblastech založen. Selhává nejen tzv. demokracie, liberalismus s ní spojený, ale vlastně celá ekonomika. Místo toho žijeme ve stavu nouze, a kdo ví, kdy k tomu ještě zde začne platit i výjimečný stav.
Jeden by si myslel, že kapitalismus, který se zde v posledních desetiletích, někde i po staletí rozvíjel, by měl být způsobilejší aspoň malou část svého výrobního potenciálu automaticky nasměrovat třeba na dostatečnou výrobu ochranných pomůcek. A ne tak, aby na trh byly dodávány až tehdy, kdy možná pandemie z nějakých příčin skončí, ale v řádu dní či týdnů v době, kdy to je třeba. Ukázalo se však, že místo toho systém funguje jinak. Nevyrobí těch pomůcek nijak o moc více než dříve, ale dosáhne výrazného zvýšení jejich výrobní i prodejní ceny na mnohonásobek. Jeho cílem je totiž jen vytvářet zisk, nikoliv ochránit společné zájmy. Je tedy zřejmé, že přežijeme-li tuto pandemii, bude nejvyšší čas se zabývat tím, jak tento ekonomický i politický systém změnit. Mohla by brzo přijít jiná pandemie, a tu už by pak nemusel přežít vůbec nikdo.
To, co se děje kolem nás, by mělo být využito pro nás všechny k poučení, že bychom neměli stejnou chybu dělat dvakrát. V blízké budoucnosti chtějí některé země zorganizovat výpravy nejen na Měsíc, ale i na Mars s posádkami, které se možná vrátí i s daleko agresivnějším způsobem infekce, než je nákaza coronavirem. Měli bychom se včas připravit na možné následky. Jinak platí, že může být ještě hůře, mnohem hůře. Je vám to Fialo jasné?
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)