Švýcarská federální rada, která plní funkci vlády, včera na společném jednání s výborem guvernérů Švýcarské národní banky (SNB) rozhodla o uvolnění 40 miliard franků (asi 1.028 miliard Kč) na pomoc podnikům postiženým hospodářskými problémy kvůli pandemii koronaviru. Část peněz je určena i na pomoc živnostníkům. Federální rada včera rozhodla o vydání mimořádných federálních dluhopisů, jejichž odkup ihned odsouhlasilo Direkotrium Švýcarské národní banky. Podle předsedy direktoria SNB Thomase Jordana je cílem této operace okamžité poskytnutí hotovosti podnikům, které má udržet švýcarské hospodářství v provozu za zabránit masivní vlně bankrotů a růstu nezaměstnanosti.
Švýcarská federální rada rozhodla, že část takto získaných peněz bude použita i pro živnostníky. Federální rada včera schválila plán poskytování nízkoúročených úvěrů určených pro osoby samostatně výdělečně činné. Švýcarský ministr financí Ueli Maurer včera na tiskové konferenci po zasedání vlády prohlásil, že „živnostníci byli vyhodnoceni jako nejohroženější skupina po zaměstnancích na zkrácený úvazek. Proto jsme se rozhodli pomoci i malým živnostem“, řekl Maurer. Řešení formou nízkoúročených půjček je podle něj v tuto chvíli jediné možné. Ministerstvo financí zahájí distribuci peněz ihned po víkendu.
Na příští týden je svoláno mimořádné zasedání obou komor federálního parlamentu. Jedním z bodů jednání budou i změny zákonů, které by měly umožnit včera schválené půjčky živnostníkům přeměnit na nevratnou finanční výpomoc. Experti z vládních úřadů nyní pracují na přípravě návrhů příslušných prvních předpisů, tak aby je bylo možné co nejrychleji ve zkráceném projednávání schválit.
U nás bohužel nemůže ČNB v souladu se zákonem odkupovat státní dluhopisy ani v takto mimořádné situaci. Přesto však existuje možnost, jak by vláda mohla podnikům a živnostem poskytnout finanční výpomoc. Nejen formou půjček a státních záruk, o nichž začala tento týden jednat. V případě dohody vlády s Bankovní radou ČNB by při vzájemné dobré vůli k součinnosti možné podnikům a živnostníkům pomoci podobně jako Švýcaři a Rakušané.
ČNB podle zákona může kupovat pokladniční poukázky ministerstva financí, které musí být finančně vypořádány do konce rozpočtového roku. Pokud by vláda vydala těchto cenných papírů například 1.000 miliard, tak by je ČNB mohla na základě rozhodnutí Bankovní rady vykoupit s nulovým úrokem. Tím by vláda získala hotovost nutně potřebnou pro pomoc podnikům a dokonce i živnostníkům. Do konce roku by bylo možné ve stavu legislativní nouze zákon o ČNB změnit tak, aby centrální banka mohla vykupovat v mimořádné situaci jako je pandemie nebo živelné katastrofy mimořádné vládní dluhopisy.
S dostatkem hotovosti na účtech by vláda mohla poskytnout živnostníkům pomoc nejen ve formě půjček, které by v případě rozhodnutí vlády mohly být uvolněny přes Českomoravskou záruční a rozvojovou banku ihned. Následně by bylo možné je změnou zákona ve stavu legislativní nouze přeměnit na nevratnou finanční výpomoc. Vláda zatím o žádné pomoci živnostníkům nejedná. SPD se ji k tomu několika návrhy snaží přimět.