Do oblastí, kde v Albánii sídlí řecká menšina, se podle dohody albánského premiéra Ediho Ramy a tureckého prezidenta Recepa Erdogana už stěhují muslimští migranti! Další jsou na cestě letecky. Přesouvají se podle dohody mezi tureckým prezidentem Erdoganem a albánským premiérem Edi Ramou o přemístění 30 000 muslimských přistěhovalců z Turecka (!) na albánské území, konkrétně do severního Epiru do oblastí kolem hraničních přechodů s Řeckem Kakaviá, Rípesi, Mavromáti, Treis Géfyres, Kapestítsa.
Nedávné informace ze severního Epiru hovoří nejen o vytvoření „ubytovacích struktur“ v pohraničních oblastech, ale o usazení muslimských osadníků v obcích Vouliaratis a Pepeli v řecké menšinové obci Dropoli.
50 přistěhovalců se prý již usadilo v malé vesnici Arsi Lego nedaleko Argyrokastra. Zatímco zprávy o usídlování nelegálních přistěhovalců přicházejí i z jiných komunit.
Tato oblast na pomezí Albánie a Řecka – Epiros – je osídlena převážně řeckou menšinou. Zdá se tedy, že albánská vláda po dohodě s Tureckem chce změnit demografické složení obyvatelstva – což dobře známe z území, které Turci obsadili jinde, například v Sýrii Afrín, Rojavu, Jarablus, předtím v roce 1974 severní Kypr.
Řecký server pronews.gr upozorňuje, že za této situace může být zneužit i nejnovější albánský zákon o vlastnictví, schválený v roce 2018 albánským parlamentem, k vyvlastnění majetku řecké národnostní menšiny. Evropská unie by měly okamžitě reagovat!
Albánie dnes navíc vyhlásila válečný stav. Oficiálně z důvodů koronavirové krize, ačkoli zatím zaznamenala pouze 76 případů a pouze 2 úmrtí. Během režimu válečného stavu se zároveň převedly stovky nelegálních přistěhovalců do řeckých vesnic severního Epiru z Turecka.
Albánská vláda také dnes nasadila vojenské jednotky, zejména v řeckých regionech, aby doprovázely autobusy s nelegálními muslimskými přistěhovalci, a dále kvůli návratu 120 000 Albánců z Itálie, která utrpěla ze všech států světa korononou nejvíc. A to 12 dní před přerušením leteckého a námořního spojení mezi Albánií a Řeckem, které spolu sousedí na břehu Jaderského moře.
Server pronews.gr dodává, že hranice mez Albánií a Řeckem je daleko hůře střežitelná než oblast kolem hraniční řeky Evros.