25. března 2020 - 08:25
„Ukrajinský letoun AN Ruslan přivezl do Česka dva miliony respirátorů, pět milionů roušek a také ochranné brýle. Dalších sedm milionů roušek a zřejmě další zdravotnický materiál přivezl do Česka letoun společnosti China Eastern. A dodávky potřebného materiálu z Číny budou pokračovat podle potřeby i v dalších šesti týdnech. Je dobře, že ministr vnitra Hamáček rozhodl také o nákupu až pěti set kusů plicních ventilátorů přímo v Číně. Řekněme si otevřeně, že je obdivuhodné, v jakém množství dokáže Čína vyprodukovat potřebný zdravotnický materiál, včetně zdravotnických přístrojů typu plicních ventilátorů. A to nejen pro nás... Přitom je před dvěma měsíci sama neměla," napsal bývalý premiér Paroubek v neděli 22. března 2020 dopoledne.
„Italské zdravotnictví, a to zdravotnictví dokonce jedné ze dvou nejvyspělejších italských provincií – Lombardie, kolabuje především z toho důvodu, že nemá k dispozici dostatečná množství plicních ventilátorů. Ovšem problém Itálie pokud jde o ohromný počet mrtvých následkem koronaviru, není jen v plicních ventilátorech," upozornil na situaci v Itálii, kde do dne zveřejnění komentáře probíhala stále nerušeně výroba v řadě zcela zbytných oborů.
„Jinak řečeno, lidé mj. cestují do práce a z práce ve velkých množstvích, a to je značný problém pří šíření nákazy. Plošnými opatřeními, která rozvinula v posledních čtrnácti dnech česká vláda, se podařilo rozložit křivku nárůstu počtu nemocných v čase tak, aby pravděpodobně silný nápor nemocných koronavirem, který zaměstná v příštích týdnech české nemocnice, byl nemocnicemi a jejich personálem vůbec zvládnutelný. Tedy, jinak řečeno, aby nedošlo k italskému scénáři obrovského náporu nemocných také v českých podmínkách. V posledním týdnu sice i u nás došlo k exponenciálnímu nárůstu počtu nemocných – a zdá se, že tento exponenciální nárůst bude pokračovat i v dalších dnech – ale zatím má vláda vše v zásadě pod kontrolou. Prostě, české zdravotnictví je připraveno a pokud bude docházet k nárůstu nemocných koronavirem "jen" v řádech tisíců, bude vše zvládnutelné. Tedy nemusí docházet k velkým ztrátám na lidských životech," konstatoval Paroubek.
„Ukazuje se, že pravdu měl 2. března místopředseda vlády a předseda ČSSD Hamáček, který už tehdy přišel s návrhem na vyhlášení nouzového stavu. Premiér Babiš a ministři za hnutí ANO, včetně např. mekoty blekoty Metnara, kterému úředníci před očima rozkrádají resort, si z Hamáčka dělali šoufky. A Andrej Babiš zapojil celé své mediální impérium k tomu, aby Hamáčka a sociální demokracii zesměšnil s tím, že se z pandemie koronaviru snaží vytloukat politický kapitál. A přisadila si také, velmi snaživě, pravicová opozice. Aniž chci věci přeceňovat, musím objektivně konstatovat, že sociální demokracie a její předseda měli jasnou koncepci řešení mnohem rychleji nežli A. Babiš, který se zejména v posledních dvou týdnech tak trochu ztrácí v přívalu detailů, u jejichž řešení chce být. Jeho marketingoví odborníci mu radí hlouposti. Měl by být na televizních obrazovkách poněkud vzácnější," usoudil Paroubek.
„V každém případě však předseda ČSSD – přes politickou chybu hejtmana Netolického – sbírá v posledních třech týdnech politické body i pro svou stranu, která se v posledních týdnech pohybovala v lepším případě mírně nad úrovní volitelnosti do sněmovny, tedy nad 5% hranicí. Hamáček s Maláčovou jsou vidět a působí velmi pozitivním dojmem," je uvedenou dále v Paroubkově komentáři
„Je dobře, že se vláda snaží přicházet i s určitými náměty, jak řešit těžkou situaci firem a živnostníků. Jde totiž o celkovou zaměstnanost v zemi. Pokud situace dopadne zejména na malé a střední firmy a živnostníky silně negativně – a bez otevřené pomoci vlády je to prakticky jisté, bude to znamenat značný nárůst nezaměstnanosti. A vzhledem ke známé ekonomické situaci několika milionů českých občanů, kteří žijí od výplaty k výplatě, by to znamenalo sociální katastrofu. Od začátku existence Babišovy vlády je to nejsilnější moment, ve kterém sociální demokracie může prokázat v plném rozsahu svou užitečnost a potřebnost pro široké vrstvy českého obyvatelstva jako obránce jeho přirozených zájmů a dostat se tak konečně ze sobotkovské pasivity a rozvalu," uzavřel svůj kritický komentář Jiří Paroubek.