Bývalý československý a slovenský politik, disident Ján Čarnogurský na svém facebooku upozorňuje na chování exprezidenta Kisky vůči Číně a prezidentky Čaputové vůči Miloši Zemanovi s tím, že Slovensko by v současné koronakrizi mělo být vděčné právě Číně a Česku.
Ján Čarnogurský
27. března 2020 - 07:20
Zpráva jako taková by spadala do kategorie dobrých zpráv, nyní i velmi dobrých. Zpráva ale žádá doplnění, protože jde opačným směrem, protože zprávy ze Slovenska do Číny zatím nedošly.
V listopadu 2016 přijal prezident Andrej Kiska tibetského dalajlámu jako jediného prezidenta na světě. Kiska se tím velmi chlubil sluníčkářským médiím. Mezi Tibetem a zbytkem Číny mohou nastat problémy, ale země jako Slovensko možná nechce řešit všechny světové problémy, zejména pokud zapadají do americké demontážní politiky Číny. Kiskův krok byl v Číně velmi sledovaný, jak si pamatuji, Čína poté zrušila návštěvu svého ministra na Slovensku.
Co se týče České republiky. Poté, co byla zvolena prezidentkou v dubnu loňského roku Zuzana Čaputová poprvé navštívila Prahu před inaugurací. Setkala se se všemi lidmi, kteří jsou proti prezidentovi Miloši Zemanovi a premiérovi Andreji Babisovi. Po inauguraci navštívila - tradičně - opět Prahu. Po oficiální návštěvě u prezidenta Zemana navštívila koncert v Praze, připravený opět odpůrci českého prezidenta a premiéra. Další cesta ji zavedla do Bruselu. Navštívila sídlo Evropské unie a NATO.
Malé douška nakonec. Čínský filozof Konfucius zformuloval pravidlo Li o vzájemné rituálnosti (po našem: o vzájemném slušném chování). Co tak naznačit čínské straně, že mezi námi už bude platit pravidlo Li?