• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Dvadsať citátov dokazuje, že politická korektnosť má prednosť pred verejným zdravím

    1-4-2020 Proti Prúdu 368 2111 slov zprávy
     

    V čase koronavírusovej krízy, ktorá si zatiaľ vyžiadala viac než 22 000 životov a doslova ničí svetovú ekonomiku, sme boli svedkami toho, ako sa vládni lídri, novinári a zdravotnícki pracovníci pokúšali silou mocou podporovať otvorené hranice, napriek hrozbe pre svetovú verejnosť.


    Otázkou momentálne je, prečo Európa a zvyšok sveta čakali tak dlho kým zatvorili svoje hranice, najmä pred silno zasiahnutými krajinami ako Čína. Odpoveď môže mať veľa do činenia s nasledovnými 20 citátmi.


    Emmanuel Macron: zatvorenie hraníc s Talianskom je zlé rozhodnutie


    Francúzsky prezident Emmanuel Macron 10. marca tvrdil, že Slovinsko a Rakúsko urobili „zlé rozhodnutie“, keď výrazne obmedzili cestovanie do Talianska, ktoré tiež susedí s Francúzskom.


    „Úprimne verím, že sú to zlé rozhodnutia,“ podotkol Macron potom, ako sa zúčastnil krízových rozhovorov o koronavíruse s ostatnými lídrami EÚ počas videokonferencie.
    Len týždeň nato Francúzsko zatvorilo svoje hranice všetkým európskym krajinám.


    Predsedkyňa Európskej komisie Ursula von der Leyenová: všeobecné zákazy cestovania sú neefektívne


    Predsedkyňa Európskej komisie Ursula von der Leyenová 13. marca povedala, že „všeobecné zákazy cestovania nepovažuje Svetová zdravotnícka organizácia za najefektívnejšie“, pričom vyjadrila svoj nesúhlas s tým, aby krajiny jednostranne zatvárali svoje hranice.


    Zareagovala tak potom, ako Česká republika 9. marca zaviedla zákaz vstupu na svoje územie pre cudzincov a zákaz cestovania mimo krajinu pre všetkých Čechov, čo bolo v čase, kedy ostatné krajiny EÚ, vrátane Maďarska, Rakúska a Slovinska, zaviedli hraničné kontroly. Krajiny upustili od cestovania po Schengenskej zóne bez pasov a zamerali svoje kontroly na cestujúcich zo silno postihnutého Talianska.


    EÚ vydala všeobecný zákaz cestovania za svoje vonkajšie hranice menej než týždeň potom, ako von der Leyenová skritizovala Českú republiku, Maďarsko, Rakúsko a Slovinsko za zatvorenie svojich hraníc.


    Macron povedal, že EÚ by sa mala vyhnúť „návratu k nacionalizmu“


    Francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval pred unáhleným zatváraním hraníc, čo by znamenalo „návrat k nacionalizmu“.


    Keď varoval pred nebezpečenstvom „nacionalistickej izolácie“, povedal: „Tento vírus nemá pas. Musíme spojiť sily, koordinovať naše reakcie a spolupracovať. Európska koordinácia je základom a zaistím, aby sa rozbehla.“


    Šéf WHO nalieha, aby krajiny nezatvárali svoje hranice pred cudzincami z Číny


    Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa drží svojho záväzku k otvoreným hraniciam až do konca, čoho dôkazom je, že jej šéf vyzval krajiny, aby nechali Číne, odkiaľ koronavírus pochádza, svoje hranice otvorené.


    „Nie je dôvod na opatrenia zbytočne zasahujúce do medzinárodného cestovania a obchodu. Vyzývame všetky krajiny, aby uskutočnili rozhodnutia, ktoré sa zakladajú na dôkazoch a sú dôsledné. WHO je pripravená poskytnúť rady každej krajine, ktorá zvažuje, aké opatrenia zavedie,“ povedal začiatkom februára šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.


    Tedros vyjadril svoj nesúhlas s krajinami ako Singapur, Spojené štáty a Austrália za zatvorenie svojich hraníc Číne.


    Think tank Rada pre zahraničné vzťahy vyhlásila, že Tedros je Číne dlžný za to, že ho komunistická vláda podporila počas volieb, kedy sa v roku 2017 stal generálnym riaditeľom WHO.


    Tedros popiera, že sa riadi príkazmi z Pekingu, ale WHO je obviňovaná z toho, že príliš neskoro vyhlásila stav globálne zdravotnej núdze. Tedros dokonca pochválil Čínu za prejavenie „transparentnosti“ počas krízy napriek dôkazom, že krajina ututlávala vypuknutie ochorenia a prenasledovala zdravotníckych pracovníkov vynášajúcich informácie.


    Šéf WHO: zatvorenie hraníc zvyšuje „obavy“ a „pocit hanby“


    Ghebreyesus tiež neskôr vyzval na zachovanie otvorených hraníc, a to vo vyjadrení, ktoré pôsobilo dojmom, že politická korektnosť má prednosť pred verejným zdravím.


    „Znovu opakujeme našu výzvu všetkým krajinám, aby nezavádzali obmedzenia, ktoré zbytočne zasahujú do medzinárodného cestovania a obchodu. Také obmedzenia môžu v dôsledku zvýšiť obavy a pocit hanby a budú mať malý úžitok pre verejné zdravie,“ povedal Ghebreyesus predstavenstvu OSN v Ženeve.


    WHO už dlho tvrdí, že zatvorenie hraníc do krajiny počas vypuknutia ochorenia zvyšuje pocit hanby voči danej krajine a dokonca i celým etnickým skupinám.


    Napriek tomu, že lídri EÚ a predstavitelia WHO sú proti zatváraniu hraníc, veľký prieskum agentúry Reuters zistil, že občania v drvivej miere podporujú takéto opatrenia, s tým, že ázijské krajiny vykazujú najvyššiu podporu pre zatváranie hraníc.


    Angela Merkel povedala, že Nemecko je proti zatváraniu hraníc, neskôr ich zatvorili tiež


    Počas prvého verejného prejavu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej k vypuknutiu epidémie varovala, že zatváranie hraníc nebude stačiť na zabránenie šírenia vírusu.
    Povedala, „My v Nemecku sme v každom prípade toho názoru, že zatváranie hraníc nie je primeranou reakciou na výzvu.“


    „Je to skúška našej solidarity, nášho zdravého rozumu a vzájomnej starostlivosti. A ja dúfam, že túto skúšku zvládneme,“ povedala a dodala, že vylúčila možnosť nasledovať Rakúsko v zákazoch pre návštevníkov z Talianska.


    Osemnásteho marca Nemecko zatvorilo svoje hranice pre všetkých cestujúcich z EÚ, aby pomohlo spomaliť šírenie vírusu v krajine a znížilo počet nových prípadov.


    The Atlantic: Trumpovo rozhodnutie zatvoriť hranice pre európskych občanov nedáva zmysel a zakladá sa na predsudkoch


    Magazín The Atlantic sa takto vyjadril o Trumpovom cestovnom zákaze pre Európu:


    „Rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa zakázať väčšine európskych občanov cestovať do USA, okrem občanov Spojeného kráľovstva a Írska, nedáva zmysel a do chúlostivých vedeckých a politických rovníc vnáša pocity krivdy z minulosti a predsudky.“


    EÚ zakázala vstup všetkým cudzím občanom len o týždeň neskôr. The Atlantic neobvinil Európu z toho, že svoje rozhodnutie učinila na základe pocitov krivdy z minulosti či „predsudkov“.


    Člen výkonnej rady WHO povedal, že zatvorenie hraníc v Taliansku je „neprimerané“ a „nezakladá sa na vedeckých dôkazoch“


    Odborníci z WHO neustále bojovali s krajinami kvôli každému druhu zákazu cestovania. Taliansko, ktoré utrpelo stratu už viac než 8100 životov, napokon zatvorilo svoje hranice pre Čínu 31. januára. Prvé oficiálne potvrdené prípady koronavírusu v krajine z 23. januára boli čínski turisti z Wu-Chanu, ktorí cestovali po krajine turistickým autobusom so 100 ďalšími čínskymi turistami, kým zdravotnícke úrady v Ríme potvrdili ich diagnózu.


    Napriek hrozbe trvalo Taliansku týždeň než zakázalo všetky lety z Číny.


    Odborníci z WHO vyhlásili, že Taliansko urobilo chybu, keď zakázalo lety z Číny.


    Walter Ricciardi, člen výkonnej rady Svetovej zdravotníckej organizácie, povedal, že zákaz letov je „neprimeraný“ a „nezakladá sa na vedeckých dôkazoch“.


    Jeden z popredných talianskych virológov na CNN povedal, že podľa neho Taliansko čakalo tak dlho na zákaz letov z Číny kvôli obavám z „rasizmu“.


    Číňanka v Taliansku: objímte ma! Nie som vírus


    „Objímte ma! Nie som vírus“ bolo posolstvo vytlačené na plagáte, s ktorým Číňanka chodila ulicami Milána vo virálnom videu, natočeného počas vypuknutia koronavírusu. Video, zverejnené pod hashtagmi #NieSomVirus a #SomClovek, nebolo jediným. V ďalšom Číňan vo Florencii žiada ľudí, aby ho objali, hoci má na tvári masku.


    Prvé video bolo zverejnené na YouTube kanáli New China TV, ktorú prevádzkuje spravodajská agentúry Sin Čua, oficiálna štátna tlačová agentúra Číny. Druhé zverejnila China Global Television Network, ďalšia štátna vysielacia spoločnosť.


    Starosta Florencie: objímte Číňana


    Niektorí Taliani poslúchli výzvu z Číny, vrátane starostu Florencie Daria Nardellu, ktorý zahájil národnú kampaň za „objatie Číňana“, ktorá sa objavila vo videu zverejnenom na facebookej stránke novín China’s People’s Daily, taktiež prevádzkovaných čínskou vládou. Nardella povedal, že kampaň vedie nato, aby „zastavil nenávisť“.


    Nardella aktívne podnecoval ľudí, aby počas vypuknutia koronavírusu objímali cudzincov, od čoho v súčasnosti dosť agresívne odrádzajú zdravotnícke úrady tak v Taliansku, ako aj v zahraničí.


    Hlavný švédsky epidemiológ: zatváranie hraníc je „úplný nezmysel“


    Vo Švédsku sú reštaurácie, bary a obchody stále otvorené. Deti stále chodia do školy a ľudia sa stále môžu zhromažďovať do skupín o veľkosti až 500 ľudí. Veľká časť stratégie krajiny na vyrovnanie sa s koronavírusom sa zakladá na rade od Andersa Tegnella, hlavného švédskeho epidemiológa z Úradu verejného zdravia.


    Verí, že krajina by si mala vypestovať imunitu pri súčasnom ochraňovaní rizikových skupín, čo znamená, že by toho mala pre zabránenie šírenia vírusu urobiť len málo.
    Keď Dánsko zatvorilo svoje hranice, Tegnell bol kritický a povedal, že krok Dánska je „úplný nezmysel“.


    Navzdory Tegnellovým tvrdeniam, že zapečatenie hraníc bolo „nezmyselné“, Švédsko šlo ešte ďalej a zakázalo vstup do krajiny všetkým občanom mimo EÚ, s výnimkou žiadateľov o azyl.


    Tegnell: ak niekto žije v domácnosti s nakazeným, je bezpečné, aby chodil do školy či práce


    Ďalší Tegnellov komentár má málo čo do činenia s hranicami, no ilustruje jeho podporu radikálne otvorenej spoločnosti v čase, kedy mnohé krajiny robia všetko, čo môžu, aby zastavili šírenie vírusu.


    Počas televízneho rozhovoru z 18. marca povedal, že je „bezpečné“, aby ľudia žijúci v domácnosti s osobou nakazenou koronavírusom naďalej chodili do práce či do školy, nad čím mnohí Švédi, vrátane premiéra krajiny, krútili hlavou.


    Bernie Sanders povedal, že by kvôli koronavírusu nezatváral hranice


    „Ale nevracajme sa k tej istej starej veci,“ povedal senátor Bernie Sanders, ktorý momentálne kandiduje na prezidenta ako reprezentant demokratickej strany. „Nie je zaujímavé, že prezident, ktorý hovorí demagógiu a démonizuje imigrantov, myslí v prvom rade na uzavretie hraníc?“


    Hovorkyňa WHO tvrdí, že kvôli zatvoreniu hraníc sa ľudia s koronavírusom budú cítiť ako „nepriatelia“


    Zdá sa, že aj ostatní predstavitelia WHO sa zaoberajú viac politickou korektnosťou než opatreniami na skrotenie vírusu, vrátane Margaret Harrisovej, hovorkyne Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá povedala, že zatváranie hraníc dá krajinám nečakane pocit, že sú „v poriadku“.


    „Keď sa sústreďujete na zatvorenie hraníc, dávate na tento účel množstvo zdrojov, namiesto toho, aby ste sa sústreďovali na ochranu svojich zdravotníckych pracovníkov, prípravu svojich zdravotných systémov a zlepšovania dohľadu nad chorobou,“ povedala portálu The Intercept. „Omylom si myslíte, ‚Och, zatvorili sme hranice. Sme v poriadku.‘ Ale ak ľudia budú mať pocit, že sú nepriatelia, že sú problém, budú sa skrývať, lebo sa veľmi budú báť následkov. Nemajú istotu, že keď sa identifikujú s úradmi, bude to mať pre nich dobré následky, ako sme videli s ebolou.“


    Napriek tomu, že krajiny po celej Európe zatvárajú svoje hranice, existuje, zdá sa, len veľmi málo dôkazov, že by to krajiny považovali za zažehnanie hrozby koronavírusu a že ich občania sú „v poriadku“. Je to skôr len jedno z mnohých opatrení, ktoré krajiny prijímajú na spomalenie šírenia vírusu a zabránenie vzniku ďalších ohnísk.


    CNN varuje, že zákaz cestovania môže stigmatizovať „krajiny a etniká“


    Náznakom toho, že médiá spojili zákazy cestovania s rasizmom, namiesto toho, aby ho označili za legitímny, je varovanie CNN, že Trumpov zákaz cestovania môže mať „opačný účinok“ a spôsobiť „stigmatizovanie krajín a etník“.


    Zatvorenie hraníc pre Európu nebude mať vplyv na šírenie koronavírusu v USA


    V súvislosti s Trumpovým zákazom cestovania pre európskych cestujúcich počas vypuknutia koronavírusu, Lawrence Gostin, odborník na verejné zdravie z Georgetownskej univerzity, zverejnil na Twitteri príspevok s argumentmi proti.


    „Väčšina Európy je rovnako bezpečná ako USA. Nebude to mať na USA vplyv… choroboplodné zárodky nerešpektujú hranice,“ napísal.


    EÚ s ním akoby nesúhlasila, čo dokazuje rozhodnutie uzavrieť európske hranice o asi týždeň neskôr, aby sa zamedzilo vypuknutiu koronavírusu.


    Európski ministri zdravotníctva: zatvorenie hraníc bude „neprimerané a neefektívne“


    Keď v Taliansku začal stúpať počet mŕtvych, v Ríme sa zišiel taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza, jeho nemecký náprotivok Jens Spahn, a ostatní ministri zdravotníctva z krajín susediacich s Talianskom, spolu s európskou komisárkou pre zdravie a bezpečnosť potravín. Vydali vyhlásenie, že zatváranie hraníc bude „neprimerané a neefektívne“ opatrenie.


    Obidve krajiny následne zatvorili svoje hranice.


    Minister: Británia zostáva verná otvoreným hraniciam


    Potom, ako prezident Trump vydal pre Európanov zákaz cestovania, ktorý im obmedzuje cestovanie do Spojených štátov, minister financií Rishi Sunak povedal, že Británia nemusí kopírovať takýto zákaz, lebo vraj cestovanie „nebude mať hmotný účinok“ na šírenie koronavírusu.


    „Pokiaľ ide o zákazy letov, vždy sa pri svojich rozhodnutiach riadime vedou. Rada, ktorú dostávame, znie, že neexistujú dôkazy, že zásahy ako zatvorenie hraníc alebo cestovné zákazy budú mať hmotný účinok na šírenie infekcií,“ povedal Sunak pre BBC.


    Zatvorenie hraníc Taliansku, Číne a Iránu „nebude mať žiaden účinok“


    Potom, ako denník Sunday Times 22. marca informoval, že lety z najviac postihnutých krajín ako Čína, Taliansko a Irán aj naďalej denne pristávajú v Londýne, kedy týždenne prichádza do Británie z týchto troch krajín odhadom 7500 ľudí, nemenovaný vládny hovorca zopakoval stanovisko vlády.


    „Neexistujú dôkazy, že zásahy ako zatvorenie hraníc alebo cestovné zákazy budú mať nejaký účinok na šírenie nákazy,“ povedal hovorca.


    „Odborníci“ EÚ: zatvorenie hraníc bude v boji s koronavírusom „neefektívne“


    Nemenovaní „odborníci“ EÚ, ktorých citoval portál EU Observer, veria, že zatvorenie hraníc je pre boj s koronavírusom „neefektívne“.


    Zdá sa, že EÚ nesúhlasí s vlastnými odborníkmi, ale už je neskoro.


    Preklad: zet, www.protiprudu.org
    Zdroj: REMIX



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑