Z Bruselu vypadá Brusel jinak než z České republiky. Brusel nedrží pohromadě idealismus, touha po spravedlnosti a lidských právech, úsilí o blahobyt občanů ve všech zemích EU, ani snaha o zachování míru na celém světě. Brusel drží pohromadě prachy. Nejenom profit nadnárodních monopolů, které stojí za kormidlem EU, a proto jim Brusel umožňuje danit kdekoli včetně daňových rájů, nebo taky vůbec nikde. Nejenom dotace například zemědělské, bez nichž by většina zemědělců hlavně v Západní Evropě nepřežila ani jednu sezónu - jejich zrušení v celé EU by zvýhodnilo zemědělce na Východě. Jde i zisky menších podnikatelů těžících z volného pohybu zboží kapitálu a pracovních sil.
Brusel je ale zejména obrovské množství úřednického aparátu Evropské komise, Evropského soudního dvora a účetního dvora a dalších institucí, často s vysoce nadstandardními platy, a to nejen v Bruselu, Lucemburku a Štrasburku. I v jednotlivých členských státech je v tzv. dekoncentrovaných agenturách EU zaměstnáno velké množství úředníků vázaných na existenci EU, na evropské fondy, legislativu, atd.
Část těchto představitelů a zaměstnanců by dokázala najít dobré uplatnění i bez existence Evropské unie, ale jen malá část za stejně výhodných podmínek. „Nejzarytějšími zastánci otrokářství nebyli otrokáři, ale privilegovaní otroci.“, konstatoval Gabriel Laub.
Vůbec nelze pominout ani více než 700 poslanců Evropského parlamentu a jeho obslužný personál. Jen zlomek z nich deklaruje úsilí o zrušení Evropské unie a o spolupráci nezávislých států. Je to převážná většina členů frakce Identita a demokracie a možná aspoň menší část konzervativní frakce. To je pouze kolem 10% všech poslanců Evropského parlamentu. Všichni ostatní se budou bránit odchodu dalších zemí z tohoto společenství zuby nehty. A to v různém vzájemném poměru jednak ideologických důvodů, jednak důvodů vlastního hmotného zájmu a společenské prestiže.
To se týká zejména fanatiků z frakce Zelených (z ČR Piráti), Sjednocené levice (KSČM – Kateřina Konečná) a socialistů (už nikdo z ČR), ale i liberální pravice (ANO) a Evropské lidové strany (TOP09, KDU-ČSL, Starostové). Ti všichni v různé míře usilují o rozšiřování pravomocí EU na úkor členských států, o navýšení rozpočtu EU (vyšší příspěvky členských států), o přijímání a přerozdělování imigrantů, o realizaci šíleného plánu „Zelený úděl“, který sice skoro vůbec nepomůže přírodě, za to zdevastuje hospodářství a povede k sociální degradaci
Vystoupit z EU není jako vystoupit ze svazu zahrádkářů nebo rozvod manželství. Stačí si vzpomenout na tříleté obstrukce v případě Brexitu, který se uskutečnil z vůle lidu Spojeného království. A to ještě nejsou u konce…
V reakci na pochybné akce nebo neakceschopnost EU čteme v komentářích odhodlané výkřiky: „Okamžitě vystoupit!“ Jenže představitelé ČR takovou iniciativu rozhodně neprojeví. Zákon o referendu, které by vystoupení umožňovalo je blokován všemi parlamentními politickými stranami kromě SPD, která ho naopak zatím bezúspěšně prosazuje.