Ruský ministr obrany Sergej Šojgu napsal dopis kolegovi z České republiky Lubomiru Metnarovi, ve kterém požádal o předání pomníku maršála Ivana Koněva, odstraněného v Praze, do Moskvy..
Sergej Šojgu, ruský ministr obrany
10. dubna 2020 - 07:20
Ministr připomněl obrovskou cenu, kterou SSSR zaplatil za osvobození Evropy od nacismu. Například pouze v pražské strategické operaci bylo zabito a zraněno více než 50 tisíc lidí.
„Pane ministře, nemohu než vyjádřit lítost nad jednáním orgánů samosprávy Praha-6, která v předvečer 75. výročí vítězství nad německým nacismem nechala odstranit pomník hrdinovi a osvoboditeli Evropy a Prahy od nacistů, maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Vojenská operace osvobozující Prahu od nacistů zachránila životy stovek tisíc Čechů a osvobodila miliony vašich spoluobčanů z nacistického jha, “ píše v dopise Šojgu.
Ministr připomněl, že SSSR zaplatil obrovskou cenu za osvobození Evropy od nacismu. „Během samotné strategické operace pro osvobození Prahy bylo zabito a zraněno více než 50 tisíc sovětských občanů, kteří bojovali za svobodu a nezávislost Čechů. Rusko proto nemůže zůstat lhostejné k situaci, jako je demolice pomníku osvobotile od nacismu.“
„Žádám vás, abyste sochu co nejdříve převezli do Ruské federace. Očekáváme od vás informace o místě a čase jejího převozu. Pokud řešení tohoto problému vyžaduje finanční výdaje, jsme připraveni je plně zaplatit," napsal Šojgu.
„Ano, dostali jsme tento dopis a samozřejmě na něj připravíme odpověď. Tento pomník není náš, a proto se nemůžeme setkat s ruskou stranou. Nemůžeme rozhodovat o tom, co není naše. Nemluvíme o vojenském pohřbu a pomníku. Je to stále majetek Prahy 6," řekl Pejšek.
Koněvův pomník byl postaven v Praze z iniciativy městských úřadů koncem 70. a začátkem 80. let. Bylo instalován proti vůli místních obyvatel, ale z v vděčností za to, že maršál nařídil nepoužívat těžké dělostřelectvo během osvobození města od nacistů v květnu 1945 a budovy zachoval.
V září 2019 se orgány MČ Praha 6 rozhodly památku odstranit a uschovat do depozitáře nebo předat soukromému majiteli. Pomník byl odstraněn 3. dubna .
Ruské velvyslanectví důrazně protestovalo proti českému ministerstvu zahraničí.
Ministr obrany Sergej Šojgu požádal vedoucího vyšetřovacího výboru Alexandra Bastrykina o stíhání zahraničních činitelů odpovědných za demolici památek sovětským vojákům.