• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Aké následky bude mať koronavírus?

    10-4-2020 Proti Prúdu 339 572 slov zprávy
     

    Kým vo svete zúri koronavírus, mnohí ľudia premýšľajú nad tým, aké následky bude mať pre ich život, prácu či rodinu. Nielen, že koronavírus prakticky zasahuje do nášho života, ale z dlhodobého hľadiska môže viesť k fundamentálnej zmene myslenia ľudí a ich životného štýlu. Tu je zopár možných následkov koronavírusu, nad ktorými môžete uvažovať.


    Demografia


    Hoci všetci vieme, že vyššia úmrtnosť na koronavírus je u starších ľudí, bude zaujímavé sledovať, čo to pre Európu konkrétne znamená. Hlavným dôvodom je, že v Európe žije veľa starých ľudí. Najmä v porovnaní s krajinami tretieho sveta okolo nás. Môžeme sa bezpečne domnievať, že domáci Európania sú v priemere starší a pravdepodobne budú viac zastúpení vo vyšších vekových skupinách než „noví Európania“. Koronavírus urýchli veľkú výmenu obyvateľstva, ku ktorej v Európe dochádza, lebo si vyžiada viac obetí medzi domácimi než medzi ostatnými. Hoci to zrejme nebude radikálna zmena, ktorú by si všimlo veľa ľudí, aj tak to bude zrýchlenie procesu, čo bude mať následky, o ktorých by sme mali vedieť.


    Politika: EÚ


    Koronavírus ukázal Európanom jednu vec týkajúcu sa Európskej únie. Je úplne zbytočná pri riešení veľkých problémov. Hoci nie som fanúšikom EÚ, v tejto chvíli to pekne vynikne. Keby mala EÚ koordinovaný prístup, efektívne nahromadené prostriedky a konala aspoň trochu odhodlane, pravdepodobne by dokázala zmierniť škody a zachrániť životy. Namiesto toho sme sa dočkali hašterenia, byrokracie a toho, že všetky krajiny si robili veci po svojom. Podkopáva to nielen vieru ľudí v EÚ ako inštitúciu, ale ukazuje nám to tiež, že keď je na systém vyvinutý už len slabý nátlak, nedokáže pracovať tak, ako nám tvrdia. Skutočnosť, že EÚ nezvládla situáciu s koronavírusom, bude v nasledujúcich rokoch zohrávať významnú úlohu v postojoch a argumentoch proti EÚ.


    Politika: Globalizácia verzus nacionalizmus


    Niektorí ľudia v nacionalistickom hnutí dúfajú, že vďaka koronavírusu si veľa ľudí uvedomí problémy, ktoré nám globalizácia prináša. Hoci s týmto názorom sympatizujem, myslím, že obyčajní ľudia budú na tento problém nazerať z pohľadu politických strán. Aj keď sú mnohé štandardné strany momentálne pri moci, táto katastrofa im prináša mnohé politické výzvy a príležitosti. Spočiatku niektorým vládam a lídrom stúpne podpora, lebo ľudia chcú vedenie, ktoré ich zjednotí.


    Potom však vyjdú najavo ekonomické dôsledky koronavírusu, keďže stúpne nezamestnanosť a chudoba. Obdobia veľkej neistoty a politických nepokojov vždy poskytujú príležitosti. Otázkou bude, či je nacionalistické hnutie pripravené chopiť sa šance a využiť príležitosť. Domnievam sa, že samotný vírus príliš neovplyvní politický profil kontinentu. O to sa postará ekonomický chaos, ktorý môže prísť neskôr. Ak sa ekonomická situácia príliš zhorší, okraje politického spektra z toho budú profitovať. Všetko toto, nepriamo spôsobené koronavírusom, môže ľuďom pomôcť lepšie pochopiť, že globalizácia na lokálnej úrovni nefunguje. Ale kým sa tak stane, nacionalisti v celej Európe budú musieť tvrdo pracovať.


    Myseľ a telo


    Ľudia, ktorí sa momentálne nachádzajú v domácej karanténe, zažívajú niečo celkom nové. Nastala veľmi neprirodzená situácia, kedy sú nútení nestretávať sa, izolovať sa a zostávať doma. Netflix, televízia a internet sú čoraz väčšou časťou života v každej krajine zasiahnutej koronavírusom. Ľudia sú teraz takmer vždy nútení prijímať zábavu, resp. propagandu, no zároveň nemajú takmer žiadne možnosti, ako cvičiť, čo bude mať určite negatívny efekt na duševnú a telesnú pohodu mnohých Európanov. Ak sa karanténa predĺži do leta, stane sa z toho ešte väčší problém.


    Preklad: zet, www.protiprudu.org
    Zdroj: Defend Evropa



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑