• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    BMW vyplatí akcionářům dividendu 1,64 miliardy eur i když firma čerpá státní podporu z balíku na záchranu ekonomiky proti COVID-krizi

    13-4-2020 NWO Odpor 66 531 slov zprávy
     

    92877053_995494734224371_1420733116607102976_oV Německu je k vidění další díl seriálu Privatizace zisků – zestátnění ztrát. Na 14. 5. 2020 byla svolána valná hromada společnosti BMW, která se uskuteční formou videokonference. Správní rada navrhuje vyplatit akcionářům dividendu ve výši 1,64 miliardy eur. A to v době, kdy je Německo stejně jako další země v koronavirové krizi. Finanční zajištění 20 tisíc zaměstnanců během COVID-krize převzal stát. Některé z nich odeslal na krátkodobé práce hrazené z veřejných rozpočtů. Podle německých zákonů jde o jednu z forem veřejné podpory.


    Po vyhlášení nouzového stavu a karantény v SRN spolková vláda prosadila sadu zákonů označovanou jako Hilfspaket (pomocný balík). Podle nich spolkový rozpočet investuje 156 miliard eur na podporu podniků zasažených ekonomickými důsledky koronovairové krize. Vláda kancléřky Angely Merkelové navíc získala pravomoc vydat podnikům státní záruky za 600 miliard eur. Velké podniky s mnoha zaměstnanci podle Hilfspaketu může vláda zachránit i formou zestátnění. V případě velkých problémů může spolková republika převzít podnik i se všemi jeho závazky a za pomoci peněz ze spolkového rozpočtu jej udržet při životě. Na financování může navíc použít i peníze ze státní rozvojové banky Kreditanstalt für Wiederaufbau ( KfW).


    Jedním z podniků, který by mohl být zachraňován ze státních peněz, by mohla být i bavorská automobilka. BMW již nyní čerpá řadu veřejných podpor z Pomocného balíku. Do sady novel zákonů však spolková vláda jaksi „zapomněla“ napsat ustanovení, které by zakazovalo během krize vyplácení dividend. Nebo zákaz využití veřejné podpory firmami, které během krize dividendy vyplácí. Na toto riziko jako jediná upozornila poslankyně a bývalá předsedkyně frakce Die Linke Sahra Wagenknecht. Její návrh na zmrazení výplaty dividend však byl poslanci spolkového sněmu odmítnut.


    „V době krize může stát do firem vstoupit penězi daňových poplatníků. V době prosperity ať mají investoři zisky. Před tím, než firma požádá o státní pomoc, by ale mezi zaměstnance měla rozdělit dividendy.“, řekla při jednání o Hilfspaketu Wagenknechtová. Tehdy se na ní většina poslanců Spolkového sněmu dívala jako na exota. Nyní se ti, kteří hlasovali proti jejímu návrhu, předhání ve slovním odsouzení počínání BMW. „Krátkodobý pracovní příspěvek je státní podpora. Ti, kteří se spoléhají na státní podporu, nemohou současně rozdělovat zisky akcionářům. To je ošklivá tvář kapitalismu. V těchto případech nejsem pro vyplácení dividend,“ řekl v pátek předseda sociálně demokratické frakce Carsten Schneider. Při hlasování o pozměňovacím návrhu Wagenknechtové však byl proti.


    I u nás se kolem tohoto tématu odehrála slovní přestřelka mezi předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefem Středulou a prezidentem Hospodářské komory a bývalým ministrem průmyslu a obchodu Vladimírem Dlouhým. Středula navrhoval, aby během krize nebyly odesílány do zahraničí mateřským společnostem dividendy. Peníze by podle něj měly být použity na záchranu pracovních míst ve firmách. Středula současně vyzval, aby se členové managementu vzdali ve prospěch zaměstnanců zvláštních odměn, které mnohdy dosahují výše i několika set milionů. Dlouhý jeho návrhy označil za „nezodpovědný populismus“.


    Návrh na zastavení vyplácení dividend do zahraničí předložila SPD ve Sněmovně při projednávání souboru opatření na podporu boje proti koronaviru. Návrh byl odmítnut ANO, ČSSD, ODS, TOP 09.


    Jen na okraj. Firma BMW loni získala od české vlády premiéra Andreje Babiše investiční pobídku za 2 miliardy korun. Na dividendu akcionářů BMW tak přispěli i čeští daňoví poplatníci.





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑