Velká Británie, která vždy patřila k největším průkopníkům globalizace, se nyní přesvědčila, jak smrtící pastí může být přesouvání výrob do zemí s levnější pracovní silou. Podle britského deníku Daily mail do Británie nedorazila z Turecka očekávaná zásilka 84 tun osobních ochranných prostředků pro lékaře a zdravotní sestry. Továrna v Turecku měla britským zdravotníkům dodat ochranné pláště, respirátory a ochranné brýle.
Zásoby ochranných prostředků pro zdravotníky se podle Daily mail blíží k nule. Britské sdružené lékařů (BMA), což je tamní obdoba naší lékařské komory varovalo, že pokud zdravotníci neobdrží potřebné vybavení mohou odmítnout poskytovat péči pacientům. BMA vydala stanovisko, že podpoří lékaře, kteří by odmítli pracovat bez dostatečných ochranných prostředků.
„Existují limity, pokud jde o úroveň rizika, od kterého lze očekávat, že se zaměstnanci a jejich pacienti budou vystavovat. Za nejextrémnějších okolností, pokud nejsou zavedena odpovídající ochranná opatření, mohou lékaři odmítnout vystavit se riziku nákazy a informovat své vedení, aby učinili alternativní opatření “., řekl předseda rady BMA Dr. Chaand Nagpul.
Varovný signál, že by i zdravotní sestry mohly odmítnout pokračovat v práci, pokud britská Národní zdravotní služba (NHS) vyčerpá zásobu ochranných prostředků, vyslalo vládě i Britské sdružení zdravotních sester a porodních asistentek. Vážené obavy z možného přenosu infekce na zdravotníky a od nich na další ošetřované pacienty v případě nedostatku zdravotnického materiálu vyslovila i Královská vysoká škola chirurgů a Královská vysoká škola zdravotních sester.
Výpadek dodávek ochranných prostředků je pro Vlekou Británii extrémně nebezpečný. Epidemie COVID-19 je v zemi stále na vzestupu. Včera podle Daily mail NHS evidovala dalších 596 úmrtí souvisejících s koronavirem. Celkový počet obětí COVID-19 tak vzrostl na 16.060 osob.
Britská Národní zdravotní služba byla kdysi považována za vzorové zdravotnictví. Polovina světa se od britských lékařů a sester jezdila učit jak léčit pacienty. Dnes ji může dostat do kolen chamtivost nadnárodních korporací, které ovládly trh se zdravotnickým materiálem a přesunuly jeho výrobu do rozvojových zemí kvůli levnější pracovní síle. Británii vážně hrozí, že v zemi bude zbytečně umírat mnohem více lidí jen proto, že vlády v minulosti připustily odstěhování výroby tak strategických materiálů jako ochranné prostředky. Britové nyní na vlastní oči vidí, jak smrticí dopady může mít globalizace.