Je zřejmé, že dát nějakému zlodějíčkovi místo dvou let trestu třeba dvojnásobek, může přinést jisté dopady na jejich aktivity, ale zdaleka to neřeší podstatu problému. Nedávné vyhlášení stavu nouze totiž zjevně nemělo žádný odstrašující účinek na spoustu grázlů a jiných zločinců patřících k tzv. bílým límečkům, píše Vladimír Čermák v komentáři pro Prvnizpravy.cz.
Příkladů je více:
- prudké zhoršení kursu koruny k euru či k dolaru, k němuž došlo bezprostředně poté, co mnohé země eurozóny či USA vykazují ještě horší výsledky v šíření nákazy než ČR. To, že rozdíl mezi stavem kursy koruny k euru či k USD předtím a potom je zhruba desetiprocentní, aniž se někdo z odpovědných činitelů namáhal vysvětlit proč tomu tak je, čím to bylo způsobeno, je flagrantním příkladem zneužití situace. Nezdá se, že by to někdo z ČNB, která za aktivity v této oblasti odpovídá, odnesl, a dokonce že by to někoho z nich zajímalo jak je to možné. Přitom právě oni dobře vědí (resp. mají potřebné informace), kdo za zneužití krize ke svému obohacení v podobě sázky na tuto změnu kursu odpovídá. Tady přitom nejde o stovky či tisíce korun, jako v případě malých zlodějů, ale o celé miliardy
- prudké, ale bez jakéhokoliv vysvětlení prováděné zdražování cen mnoha potravinářských produktů s nimiž se obchoduje ve zdejších krámech. Navíc se jejich manageři nestydí vydávat letáky, kde uvádějí, že tzv. zboží v akci je nabízeno za ceny, které byly obvyklé před dnešním zdražením v poměru k fiktivním, výrazně navýšeným cenám, které nikdy neplatily. Přesto jsou nestydatě používány jako důkaz, že spotřebitel má možnost si to koupit za nějakou údajnou slevu. A to nemluvě o jiném zboží (viz např. maso, uzeniny, některé druhy ovoce), které bylo zdražováno bez této kamufláže. A o hodně! Ti, kdo jsou za tohle odpovědni v obchodní síti, by měli být voláni k odpovědnosti za zneužívání krizové situace k navýšení svých zisků stejně jako ti, kteří dnes řídí bankovnictví a tedy i kursy měn. Samozřejmě i trestáni
- osoby tzv. veřejně činné, které by měly jít příkladem v dodržování různých omezení daných nouzovým stavem, je zcela ostentativně porušují. Snad proto, aby ukázaly, že stojí nad zákonné normy. Poté, co jeden z nich porušil povinnost držet karanténu po návratu z Číny, je zde případ hradního kancléře a jeho zabíjačky v Osvětimanech. Stejně jako snahy jeho big šéfa krýt tuto aroganci tím, že prase muselo být poraženo a zkonzumováno v restauraci proto, že bylo hladové. Poté, co i on uznal, že tvrzení o důvodu porážky prasete z důvodu nějaké, blíže neidentifikované nemoci, to vypadá trochu jako absurdní divadlo hrané v divadle „Pražský hrad“. Navíc to asi mohlo vyvolat u konzumentů zmíněného čuníka pocit jisté nevolnosti z představy, že si pochutnávali na mase, které neprošlo nejspíše žádnou hygienickou kontrolou. Problém je asi i v tom, že mučit zvíře hladem je také trestný čin.
Podobných „případů“ je mnoho. Jsou trestné činy, u nichž se v době velké nouze, mění kvalifikace. Z obyčejných zločinů mohou být velezločiny. Odhlídněme od dosud nevyjasněné dodávky čínských ochranných prostředků proti epidemii z Lovosic do Itálie evokující klasický korupční případ, za něž se zdejší ministr vnitra cítil potřebu omluvit, že si jeho lidé dovolili něco takového vyšetřovat (vedle jiných, zde se přímo nabízejících dalších otázek jde i o to, proč zrovna z Lovosic?).
Je nutné, aby se zdejší papaláši za něco takového omlouvali? Proč proboha? Takových případů, které jsou zjevně za hranou zákona (a to i těch zákonů běžných v době, kdy epidemie ještě nebyla na obzoru), je bohužel více a zdá se, že exponenciálně narůstají. Je to spojeno např. s otázkou jak postihnout spravedlivě nečinnost konkrétních úředníků odpovědných za včasné zajištění ochranných prostředků proti epidemii, o které se vědělo už minimálně od ledna, kdy čínská vláda sáhla k drastickým opatřením na omezení jejího šíření. A nejspíše již v době, kdy se nejspíše i u nás již vyskytly první případy nákazy. Něco takového si zaslouží přiměřený postih.
Nejde zdaleka o lidi v pozicích ministrů či premiéra, ale o ty, kteří zastávali a stále zastávají pozice ve státní správě spojené s včasným monitorováním nadcházející hrozby. Stejně tak to platí pro zajištění přiměřené péče v domovech důchodců, v LDNkách apod., v čemž zcela určitě „jedou“ i mnozí lékaři. Tedy lidé z branže dnes glorifikované jako té, která prý stojí v první linii. Ano, takových lidí není málo, ale zdaleka to nejsou jen MUDři, kteří se samotnou nákazou nemají nic společného. Lidé odpovědní za tyto zjevné zločiny by měli být pohnáni k odpovědnosti, protože jsou nebezpeční pro nás všechny, kteří jsme závislí na tom, zda svojí práci – za kterou jsou přiměřeně platově i jinak oceňováni – dělají anebo na ni prostě kašlou.
Podobných - evidovaných i zatím neevidovaných - kriminálních činů je v tomto státě hodně. Stejně jako je zde vyvíjena velká snaha je ututlat. Otázka je, zda si něco takového můžeme dovolit. To, že podobné jevy a procesy probíhají i v jiných zemích světa, přece nemůže být omluvou pro tyto kriminálníky. Je zjevné, že právě zjištění o stavu této zatím těžce ututlávané kriminality v české společnosti patří k tomu nejdůležitějšímu poučení ze současného krizového vývoje z posledních měsíců.
Lze souhlasit asi s tím, že situace, která nás všechny zasáhla, mohla být ještě horší. Viz vývoj v Itálii či v USA. Ale mohla být také mnohem méně dramatická, než je, kdyby lidé v určitých místech dělali dobře svoji práci. Mějme to na paměti, až přijde čas voleb do zastupitelských orgánů. To se ovšem týká nejen dnešní garnitury těch, kteří jsou dnes tzv. u vesla, ale i té tzv. opozice, která na tom není o moc lépe. Měli bychom se už začít připravovat na velký úklid.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)