• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Príručka prežitia: Zamorené prostredie

    23-4-2020 Zem & Vek 141 1098 slov zprávy
     



    foto: archív


    Už od prvého čísla Zem&Vek, ktoré vyšlo v máji 2013, sme zverejňovali v podobe 5-dielneho seriálu text od argentínskeho autora Fernanda Ferfala Aquirreho, ktorý na vlastnej koži zažil ekonomický kolaps svojej krajiny. Po jeho nedávnom opätovnom publikovaní na našej webovej stránke pokračujeme 15-dielnym seriálom inštruktora kurzov prežitia Patrika Žitníka, ktorý v tlačenom časopise vychádzal od októbra 2013 do decembra 2014.


    Možnosť, že sa dostaneme do pásma, ktoré je kontaminované otravnými látkami alebo rádioaktivitou, je v prípade kolapsu pomerne vysoká. Kontaminácia môže byť spôsobená únikom chemických látok z výrobných podnikov, haváriou jadrovej elektrárne alebo vojenským konfliktom. Vaše vedomosti a zručnosti by mali zahŕňať dve základné oblasti. Oblasť ochrany počas pobytu v zamorenej oblasti. A oblasť dekontaminácie (očistenia sa) potom, čo ste sa dostali do bezpečia.


    V prípade lokálneho problému s jedovatými látkami v oblasti kontrolovanej vládou, sa všetko bude riešiť v súlade s pripravenými plánmi a zákonmi SR. Každý občan bývajúci v blízkosti prevádzky s nebezpečným materiálom musí byť informovaný o jej nebezpečnosti. V prípade poruchy alebo úniku jedovatých látok je vyhlásený varovný signál VŠEOBECNÉ OHROZENIE, ktorý sa vyhlasuje dvojminútovým kolísavým tónom sirén a následne je doplnený hlasovou informáciou o podrobnostiach a charaktere ohrozenia. Zvyčajne ak bývame veľmi blízko, môžeme aj počuť zvukový efekt výbuchu, či pohľadom vidieť oblak škodliviny.
    Ak nemáme dostatok informácií, odporúčame okamžite zavrieť všetky okná, vypnúť klimatizáciu a pustiť si rádio, najlepšie Slovenský rozhlas. Dnešné moderné vákuové okná už poskytujú prvotnú ochranu, ale aj tak v prípade, že nedôjde k okamžitej evakuácii, odporúčame poistiť túto ochranu mokrými uterákmi najlepšie s pridaním sódy bikarbóny do vody (2-3 polievkové lyžičky na liter vody), uloženými okolo okna na parapetnej doske. Informácie budú poskytované príslušníkmi záchranných zborov Integrovaného záchranného systému (IZS). Nikdy sa neriaďte panickými informáciami „dobre informovaných“ susedov! Výjazd požiarnych vozidiel na riešenie situácie by mal byť do 40 sekúnd zo základne, ostatné zložky Integrovaného záchranného systému SR sú vyžadované podľa zhodnotenia situácie veliteľom zásahu.
    V prípade, že nemáme dôveru v IZS alebo celkovému zabezpečeniu našej ochrany, je dobré sa pripraviť na všetky eventuality. V dnešnom komerčnom svete je možné si v podstate kúpiť všetko, čo nepodlieha licenčnej procedúre MH SR. Na internete si môžete kúpiť aj detektory na meranie radiácie, bez certifikácie. Výpovedná hodnota týchto prístrojov je veľmi diskutabilná. Veľmi dobrými indikátormi sú zvieratá, ich správanie sa mení podľa ohrozenia (pes, fretka, mačka, krysa). Základné veci na prípravu improvizovaných ochranných prostriedkov by mal mať spravidla doma každý:
    – Obväzy zo starej lekárničky (aj nesterilné)
    – Jednorázové latexové rukavice alebo gumené rukavice na upratovanie
    – Sódu bikarbónu, ocot
    – Savo či iný dezinfekčný prostriedok
    – Rúšku alebo trojrohú šatku
    – Pršiplášť a gumené čižmy
    – Lepiacu pásku
    – Ochranné okuliare (akékoľvek), igelitovú tašku
    Skoro všetky tieto veci sa nachádzajú v automobilovej lekárničke, ktorú všetci povinne meníme každé 4 roky, takže preexpirované netreba vyhadzovať.
    Kombináciou týchto vecí je možné vytvoriť si veľmi účinné improvizované ochranné prostriedky na zmiernenie alebo aj prípadnú elimináciu pôsobenia či prieniku nebezpečných látok do organizmu. Základným pravidlom je ochrana dýchacích ciest, povrchu tela, hlavne otvorených slizníc ako sú oči, uši, pohlavné orgány, anus…
    V prípade potreby zotrvania v kontaminovanom prostredí sa snažíme odizolovať celý priestor od vonkajška namočenými uterákmi popod dvere, okenné parapety a pod. V tomto priestore nemôžeme plánovať dlhodobý pobyt, preto sa ihneď začneme pripravovať na jeho opustenie. Na ochranu tela použijeme už pršiplášť, gumené čižmy, jednorazové latexové rukavice. Na ochranu dýchacích ciest použijeme ochrannú rúšku vyplnenú gázou namočenou v tej istej kvapaline ako uteráky, oči si chránime okuliarmi s improvizovanými tesniacimi líniami vytvorenými z igelitovej tašky. Všetky spoje tohto improvizovaného odevu utesníme lepiacou páskou. Po opustení kontaminovaného priestoru musí byť organizovaná dekontaminácia (očistenie, odmorenie od jedovatých látok). Improvizované prostriedky budú musieť byť odstránené (spravidla zakopané s posypaním dekontaminačným činidlom) následne všetci musia prejsť dekontaminačnou linkou a zdravotníckou prehliadkou.
    Je jasné, že niektoré situácie vo vojnovom konflikte neumožnia komplexne a rýchle riešiť ochranu pred zbraňami hromadného ničenia. Z tohto dôvodu sa jedinci alebo skupiny osôb, ktoré nenechávajú nič na náhodu, snažia mať doma hoci aj staré prostriedky na ochranu, ktoré plne postačujú ich prípadnému budúcemu použitiu. Napríklad JP (jednorazová pláštenka) a OM 10 (ochranná maska vzor 10). OM 10M sú aj po dlhej dobe v pohode, ak filter nebol vystavený vzdušnej vlhkosti, alebo už nie je zelený, čo je jasný znak pôsobenia vody. Všetky filtre sú spravidla postavené na vysoko pórovitom aktívnom uhlí, ktoré absorbuje toxické látky, rádioaktívny prach je zachytávaný hrubým filtrom pred ním a HEPA filter zabezpečuje ochranu pred biologickou hrozbou. Jedná sa o tzv. kombinovaný filter. Ochranná maska s takýmto filtrom zabezpečuje ochranu cca 2-3 hodiny, čo je dostatočná doba na presun z kontaminovaného priestoru do bezpečia.
    V prípade, že ste si rozhodli investovať do nových ochranných prostriedkov vedzte, že klasické filtre len proti bojovým otravným látkam sú už na ústupe. Odporúčame filter s klasickým závitovým šraubovaním, lebo filter s bajonetovým uzáverom je trochu obmedzujúci. Odborníci v tejto oblasti odporúčajú OPCH 02 (odev protichemický), čo je slovenský výrobok s maskou OM 2000 alebo OM 99. Pre civilný sektor je po 11. 9. 2001 uvádzaných na trh množstvo komerčných masiek a ochranných odevov. Napr. jednorazové TYVEKy a masky NH15. Výber je samozrejme na vás.
    KONIEC SERIÁLU


    Oliver Toderiška, Patrik Žitník je lektorom kurzov prežitia – http://www.armytraining.sk.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ

     

    VyhlásenieNázory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.







    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑