• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čínský astrofyzik promluvil o pátrání po mimozemském životě teleskopem FAST

    30-4-2020 Sputnik CZ 122 632 slov zprávy
     

    Podle Huanga Yongfenga v současné době existují tři způsoby pátrání po mimozemských civilizacích. Nejrozšířenější spočívá v zachycení signálů nebo elektromagnetického vyzařování mimozemské civilizace. I když se nebeské těleso nachází daleko od nás, dokáže jeho elektromagnetické vyzařování dosáhnout Země a s pomocí radioteleskopu se tyto signály dají zachytit.



    „Nebeská tělesa jako Slunce, Měsíc, planety a hvězdy dokážou generovat elektromagnetické vyzařování. Teleskopy, které používají astronomové k jeho zachycení, se nazývají radioteleskopy,“ vysvětlil.



    Když mimozemský život skutečně existuje, mohou nám tyto civilizace samy vysílat signály.



    „FAST dokáže analyzovat signály z vesmíru anebo ze zemských útrob. Intenzita elektromagnetického vyzařování je však velmi vysoká, proto je pro nás obtížné zjistit, které z velkého množství signálů pocházejí od mimozemských civilizací. Nicméně právě rozmanitost signálů může svědčit o existenci mimozemského života. Radiové vlny z umělých objektů se liší od signálů z přírodních zdrojů záření atd.,“ řekl odborník.



    Dnes se za nejpraktičtější a nejpřesnější považuje právě tento způsob, a právě tak funguje čínský teleskop FAST.


    Na světě existuje několik desítek různých radioteleskopů, ale za nejperspektivnější se považuje Arecibo v Portoriku a čínské „nebeské oko“ FAST



    „Nejznámější na celém světě projekt průzkumu mimozemského života je nepochybně projekt SETI @ home (vědecký neziskový projekt dobrovolných výpočtů na základě BOING (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) při univerzitě v Berkeley. Jeho podstata spočívá v použití radioteleskopu Arecibo za účelem zjištění radiových signálů z vesmírných těles. Data radioteleskopu Arecibo však nebyla potvrzena žádnými důkazy existence mimozemských signálů,“ poznamenal Huang Yongfeng.



    Teleskop FAST byl oficiálně uveden do provozu 11. ledna 2020. Ale již v roce 2016 jeho citlivost desetinásobně předčila ukazatele bývalého rekordmana, observatoře Arecibo. Po zdokonalení projektu byla kolem hlavního teleskopu zřízena síť 10 pomocných teleskopů o průměru 30-50 metrů. Díky těmto novotám se FAST stal šestinásobně citlivější a nyní dokáže fungovat devatenáctinásobně rychleji.



    "Ve srovnání s radioteleskopem Arecibo má FAST skutečně převahu díky své velikosti. Je to velmi vhodné zařízení na pátrání po mimozemské inteligenci. Ale s ohledem na velkou práci vykonanou pomocí Areciba, která nepomohla objevit žádný potvrzený signál svědčící o existenci mimozemské inteligence, nemůžeme očekávat rychlý průlom v činnosti FASTu. K jistému pokroku, zvlášť v pátrání po mimozemšťanech, určitě přispěje, zatím od něj však moc nečekáme,“ řekl expert.


    Za celou dobu činnosti objevil FAST 102 nových pulsarů, neznámé zdroje elektromagnetického vyzařování, jež se na Zemi projevují jako periodické poruchy.


    Jiný způsob potřebuje velmi náročné technologie a zdroje, proto se dnes nepoužívá. Jde o vyslání kosmických lodí, jež budou obsahovat informace o naší civilizaci: videozáznamy a grafická schémata.



    „Tyto lodě mají být velmi rychlé, aby dosáhly hranic Sluneční soustavy a nejbližších hvězd. Mimozemské civilizace budou moci zachytit tento objekt, svého druhu vizitku pozemšťanů. Ale vzdálenost k nejbližší hvězdě činí 4,2 světelných let,“ dodal profesor.



    Třetím způsobem je vyslání radiových signálů k planetám, jež mohou být podle našich předpokladů obývané, v naději, že nám jednou někdo odpoví.



    „Pokud mimozemská inteligence existuje, dokáže tyto signály zachytit. Ale i tak bude velmi obtížné naše informace dešifrovat,“ míní profesor.



    Mnozí zastánci konspiračních teorií ale mají za to, že dosáhne-li signál civilizace, jež nás předčí v rozvoji, vystavíme naši planetu jejímu útoku. A pak může být na Zemi ztělesněn scénář čínského bestselleru Problém tří těles od Liou Cch’-sina. (pozn. román o prvním kontaktu pozemšťanů s mimozemskou civilizací a jeho nepříjemných následcích. Autor za něj v roce 2015 obdržel prestižní cenu Hugo za nejlepší science fiction).


    Obavy vyvolaly také videozáznamy UFO zveřejněné v těchto dnech Pentagonem, jež se údajně podařilo zachytit americkým vojenským letadlům. Huang Yongfeng ale nepokládá tato data za důkaz existence mimozemšťanů:



    „Tato takzvaná UFO jsou sotva projevem mimozemského života. Nepochybuji samozřejmě o existenci jiných forem života v galaxii nebo na planetách celého vesmíru. Hlavní problém ale tkví v tom, že i když tento život někde v galaxii existuje, je pravděpodobnost toho, že dosáhne Země, velice malá. Osobně si myslím, že tato UFO mohou být atmosférické nebo přírodní jevy, umělé létající objekty anebo dokonce uměle vyrobené kvůli senzaci.“



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑