Čína varuje, že pandemie způsobená koronavirem by mohla vyvolat šok v mezinárodním obchodě se zemědělskými produkty a spustit novou globální potravinovou krizi. Některé země už omezily vývoz hlavních obilovin a zvýšily nákupy do svých rezerv, upozornila agentura Reuters. O to více je pro nás nebezpečné, že naše země není potravinově soběstačná! Navíc, jak všichni vidíme ve svých peněženkách, ceny potravin raketově rostou. Hnutí SPD podporuje obnovení potravinové soběstačnosti naší země, abychom nebyli závislí na drahém dovozu z ciziny.
Naše Státní hmotné rezervy mají rezervy potravin pro ČR na jeden jeden jeden, ačkoli zvýšení na tři dny mělo zajistit ministerstvo zemědělství už před čtyřmi lety!
Zdražování potravin je evidentní. Například cena květáku se aktuálně na volném trhu pohybuje v rozmezí 80 až 100 korun! Podobné je to u papriky. Vepřové v březnu meziročně zdražilo o 22,1 %. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha upozorňuje, že zdražování potravin bude pokračovat. „Dá se předpokládat, že dojde k poklesu produkce, a protože je Česko na dovozu ovoce, zeleniny a brambor závislé, pochopitelně se budou zvyšovat i ceny,“ dodává předseda svazu pro plus.rozhlas.cz.
Současným hlavním tématem Zemědělského svazu je podle Pýchy soběstačnost země. „Chceme (vládu) upozornit na to, že když si v roce 2016 vytkla snížení závislosti na dovozech u ovoce a zeleniny, tak se nám to absolutně nedaří. Realita je přesně opačná a teď se to jen zhoršuje. Chceme, aby nám s tím stát, potažmo veřejnost pomohla a soběstačnost se zvýšila.“ Je to prý práce na mnoho let, ale jde to.
Jako příklad pak uvádí Poláky. „Český sektor ovoce přišel od vstupu do EU řádově o desetitisíce hektarů ovocných sadů. Naproti tomu Polsko se (za stejnou dobu) stalo největším pěstitelem jablek v Evropě. Takže pokud má stát zájem o rozvoj sektoru, tak to možné je,“ dodává Pýcha.
Potravinová soběstačnost je minulostí, vzato v celkovém finančním vyjádření jsme soběstační asi z 65 %, jestli vůbec. Brambor a ovoce dovážíme ročně kolem 25 %, zeleniny 65%…
Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek v květnu řekl, že soběstačnost země ve výrobě vepřového masa se pohybuje mezi 36 až 38 procenty, u drůbežího je to 55 procent, u vajíček 60 procent a u mléka kolem 85 procent.
V roce 1990 jsme pěstovali brambory na ploše 109 tisíc hektarů, poslední statisticky uzavřený rok 2017 říká, že je to už necelá čtvrtina, přesně 23 418 hektarů.
V roce 1990 jsme vyprodukovali 1,5 milionu tun jatečných zvířat celkem (skot, prasata, drůbež, bráno v živé hmotnosti) a nyní je toto číslo na necelé polovině – 719 tisíc tun v roce 2017! Například při současných stavech prasat, kdy jsme soběstační ve vepřovém mase ani ne ze 40 procent, nemůžeme na návrat k soběstačnosti ani pomyslet. Současný stav chovaných prasat je 1,5 milionu, což je necelá třetina stavů před třiceti lety! Jenom pro představu, tato země jich uživila i přes 5 milionů – v roce 1981 byly stavy prasat 5,1 milionů kusů!
Řešením je podpora infrastruktury našeho venkova a našich českých zemědělců a ochrana klíčových komodit. Zemědělská politika musí být znovu pod kontrolou našeho státu a hnutí SPD bude podporovat potravinovou soběstačnost našeho státu v nejzákladnějších komoditách, abychom byli připraveni na výživu obyvatelstva ČR pro případ války, pandemie, ekonomické či migrační krize. Stejně tak budeme podporovat obnovu našeho venkova, aby tam lidé zase chtěli žít. Stejně tak musíme budovat armádu, která bude schopná chránit naše území a naše hranice a nebude expedičním sborem pro zahraniční agrese USA!
Tato pandemie odhalila, že globalismus s Evropskou unií naprosto selhal a že je nutné obnovit potravinově, hospodářsky a vůbec všestranně soběstačné národní státy!
https://www.lidovky.cz/…/cina-varuje-svet-pred-dopady-koron…?
https://plus.rozhlas.cz/ceka-nas-zdrazovani-ovoce-zeleniny-…