Nesmíme dopustit, aby se falšovali dějiny. Nikdy jsem si nepomyslel, že budu muset někdy obhajovat, že Slovensko osvobodila Rudá armáda, píše na svém facebooku Eduard Chmelár, slovenský analytik, vysokoškolský učitel a občanský aktivista.
Eduard Chmelár
4. května 2020 - 06:20
Je více než mnoho důvodů připomínat si tuto historickou událost i nyní. Na území Slovenska padlo oficiálně (podle počtu hrobů) při osvobozování 60.659 vojáků Rudé armády, 10.435 vojáků Rumunské armády a 1.736 příslušníků 1.česko-slovenského armádního sboru. Skutečných obětí však bylo mnohem víc. Po nacistech zůstalo 211 masových hrobů, 90 vypálených a vyvražděno obcí, 5.300 umučených. V koncentračních táborech zahynulo přes 70.000 občanů válečné Slovenské republiky. Počet obyvatel Slovenska klesl o 150.000 lidí. Osm měsíců bojů na území Slovenska zanechalo zpustošenou krajinu. Byla zničena třetina železničních tratí, více než polovina mostů, 93 tisíc domů, rozsáhlá území byla zaminovaná. Ustupující německé jednotky odnášely, co se dalo, včetně továrních zařízení, dobytka a obilí. Celková hodnota škod na slovenském území se vyšplhala na 114 miliard korun. Připomínám, že rozpočet válečného Slovenského státu dosáhl nejvíce 3,6 miliardy korun.
Spojovat hrdiny z let 1944 - 45 s invazí vojsk Varšavské smlouvy je míchání hrušek s jablky. Ale zejména jsou to zlomyslné diletantské úvahy. Proč jsme pak dnes spojenci Německa, když nás okupovalo? Proč jsme s Polskem v NATO, když nám Poláci sebrali území po Mnichovské zradě v roce 1938 a zúčastnili se i na přepadu Československa v roce 1968?
Dobře si všimněte falešného propagandistického slovníku takových lidí - pokud jde o zásluhy na osvobození, budou se vykrucovat, že nás osvobozovali i jiné národy, pokud jde o historickou vinu, padá podle nich jednoznačně na Rusy, a to přesto, že na invazi vojsk Varšavské smlouvy se zúčastnili i Ukrajinci, Bělorusové, Gruzínci, Poláci, Němci, Maďaři či Bulhaři. I za stalinistickou tyranii mohou Rusové, přesto, že v čele Sovětského svazu stál Gruzínec Stalin, diktátor.
„Miliony lidí si po téměř 8 měsících, přesněji po 226 dnech bojů na území Slovenska vydechli a plakali štěstím. Většina z nich už nežije. Nedovolme, aby jejich zkušenost zanikla v antiruské propagandě současnosti. Je to na nás. Tím spíše, že z nejvyšších ústavních činitelů si na dnešní historický mezník nevzpomněl opět nikdo. Čest a sláva hrdinským osvoboditelům naší vlasti, věčná památka všem padlým za svobodu Slovenska!,“ dodává Eduard Chmelár.