Výbor pro obranu amerického kongresu ve Washingtonu rozhodl o masivní vojenské pomoci pro Ukrajinu. Dají tak k dispozici zbraně a technické vybavení v hodnotě 200 milionů dolarů. To může vést k nové eskalaci na Ukrajině. Kongres chce rozhodnutím prezidenta Baracka Obamu dostat pod tlak.
Během velmi dlouhého zasedání (viz: Marathonsitzung) výbor pro obranu amerického kongresu, ve čtvrtek v noci přijal usnesení. (viz: verabschiedet) V něm je zahrnuto 200 milionů dolarů pro Ukrajinu. V usnesení se uvádí, že USA chce Ukrajinu podporovat. To zahrnuje: ,,školení, vybavení, smrtící zbraně obranného charakteru, pomoc v oblasti logistiky, zásobování a služeb, a udržitelná podporu vojenských a národních bezpečnostních sil Ukrajiny“. Důvodem pro vojenskou pomoc Ukrajině je v návrhu zákona, který má vládě v Kyjevě sloužit jako podpora na ,,ochranu ukrajinského lidu před útoky ze strany Ruska a chránit je před separatisty“. Kromě toho, Ukrajina by měla být schopná ,,bránit suverenitu svého území proti zahraničním agresorům, a splnit tak podmínky, které umožní dohodu o ukončení konfliktu“.
Kromě toho, rozhodnutí rovněž zahrnuje i povolení pro Pentagon, přijímat podporu od zahraničních vlád.
Povolení bylo přijato významnou většinou republikánů a demokratů, na konci 60 poslanců hlasovalo pro zákon a jen dva byli proti.
Povolení má rovněž sloužit k tomu, aby vyvinulo tlak na prezidenta Baracka Obamu. Obama musí zákon schválit, aby mohl vstoupit v platnost. Americký prezident dosud odmítl souhlasit s dodávkou smrtících zbraní na Ukrajinu (viz: Ukraine.). Ale skupina vedená zastáncem tvrdé linie John McCainem již měsíce naléhá na silnější vyzbrojení Ukrajiny. McCainova skupina se domnívá, že Rusko, na rozdíl od všech veřejných prohlášení, plánuje Ukrajinu napadnout. Proto se Rusko rozhodlo, zakázat McCainovi vstup do země.(viz: erteilen.)
V posledních týdnech, válečná rétorika ohledně Ukrajiny, nabyla na síle. Američané a stejně tak Rusové se navzájem obviňují, kdo je zodpovědný za dlouhodobé porušování příměří. Nejnovější zpráva OBSE potvrzuje, že u doněckého letiště opět došlo k prudkým bojům.
Nicméně, ohledně dodržování dohod z Minsku zpráva tvrdí: v zóně, která Ukrajině nepřísluší, se pohybovaly 4 její tanky. Naproti tomu pojízdná houfnice rebelů byla na místě, kde nemá co dělat.
Nepokoje v regionu ve svém projevu zmínil i prezident Ukrajiny Petro Porošenko, ve kterém uvádí: na Ukrajině bude definitivní příměří teprve tehdy, až Ukrajina znovu dobije Donbass a Krym. Rebelové prohlásili, že tento projev ukazuje, že Kyjev o příměří na Ukrajině nemá zájem. Porošenko chce podporovat válku a svými výroky znovu vyprovokovat vojenské akce.