Spojené státy za současnou krizi zaplatí vysokou cenu, ale tato cena nebude zahrnovat geopolitické ztráty, které koronavirová pandemie způsobí Rusku, Číně a EU. (Foto: Geopoliticalfutures)
Tvrdí to americký politický analytik George Friedman. V rozhovoru s Gazetou Polskou předpovídá konec éry EU, jejíž politici jen mohou kvůli hrozbám jen svolávat schůzky.
„Při pohledu na Evropskou unii můžeme říci, že se brzy rozpadne. Pandemie jasně ukázala všem národům v Evropě, že vůbec nejsou Evropané, ale Němci, Italové a Poláci,“ uvedl americký politolog George Friedman.
„Hranice byly vráceny a měnová politika se neustále přizpůsobuje Německu, a nikoli například Itálii," poukázal expert. Politolog zdůrazňuje, že dříve byla EU stejně neúčinná, a tváří v tvář koronaviru vůbec nefungovala. „Nyní byrokraté začínají organizovat schůzky, což je vždy hlavní reakce EU na jakoukoli krizi,“ poznamenal.
Na otázku novinářů, jak by strach z ekonomické katastrofy mohl změnit přístup k pandemii, americký profesor odpověděl: „Blížíme se k bodu, ve kterém budeme nakonec muset vyrovnat s určitým počtem úmrtí výměnou za fungující ekonomiku.“ Analytik poznamenal, že společnost ještě není v tomto okamžiku, protože lidé dosud neucítili, jakou cenu budou muset zaplatit.
V rozhovoru s Gazetou Polskou uvedl, že kolem léta, i když vakcína proti koronaviru nebude připravena, dospějí lidé k závěru, že už nemohou sedět doma, a to nejen z ekonomických, ale také ze společenských důvodů. Přijde proces, který politolog nazývá „rutinizací nemoci“.
George Friedman navíc věří, že to bude Rusko, které utrpí více než ostatní země. „Spojené státy samozřejmě zaplatí vysokou cenu za skutečnou krizi, ale tato cena nebude zahrnovat geopolitické ztráty ve výši, které utrpí Evropa, Rusko nebo Čína," dodal americký politolog George Friedman v rozhovoru s Gazetou Polskou.
S posledními vývody se dá ale silně polemizovat. Není jasné, proč by měla právě Čína utrpět geopolitické ztráty (větší než USA). Vzhledem k tomu, že se její ekonomika patrně vzpamatuje dříve než americká, můžeme jen spekulovat zda tento účinek bude mít kampaň proti Pegingu ohledně údajného skrývání epidemie. U Ruska naopak lze očekávat velké ekonomické ztráty zapříčiněné nejen epidemií, ale také pádem ceny ropy. S jistou ironií můžeme s americkým politologem polemizovat o geopolitických ztrátách Ruska, neboť, jak sám Friedman předpovídá, čeká EU brzký rozpad - což je podle rusofobních západních politologů, politiků a novinářů prý cílem Moskvy - a pak by naopak role Ruska nejen na kontinentu vzrostla.
Zdroj: pz.cz, gazetapolska.pl