Prezidentka Slovenské republiky, předseda Národní rady a předseda vlády podepsali 9.května společné prohlášení o zahraniční politice. Píše se v něm, že slovenské členství v Evropské unii a v NATO bylo svobodnou volbou slovenských občanů.
Ján Čarnogurský
Budou přispívat, aby SR plnila závazky kolektivní obrany NATO ve smyslu principu spojenecké solidarity. Budou podporovat, aby Višegrádská čtyřka přispívala ke společným řešením v rámci EU. Budou pracovat na politickém konsensu, aby nevznikly pochybnosti o našem zahraničně-politickém směřování. Budou aktivně předcházet šíření dezinformací a propagandě. Budou pracovat na tom, aby byly schváleny nové strategické dokumenty ČR, zvláště nová bezpečnostní a obranná strategie, shrnuje na facebooku Ján Čarnogurský a dále komentuje „slib věrnosti“.
Nuže, do Evropské unie jsme opravdu chtěli (byla to trochu jiná Unie než nyní, ale o tom jindy), ale do NATO jsme nechtěli. Do roku 2004, kdy jsme do NATO vstoupili, nikdy nebyl vstup do NATO otázkou ve volbách, v průzkumech byl souhlas s členstvím v NATO vždy hluboko pod 50%, o vstupu nebylo referendum. Krátce před vstupem vedla vláda Mikuláše Dzurindy intenzivní vládní propagandu pro vstup, spojovala vstup do NATO se vstupem do EU. V průzkumech stoupla podpora vstupu sotva na 50%. Tak jsme svobodně vstoupili do NATO.
V průzkumech o zahraniční politice dosud opakovaně více respondentů věří, že v případě mezinárodní krize nám pomůže spíše Rusko než USA. Většina respondentů vždy chce, abychom byli někde mezi Východem a Západem.
Zuzana Čaputová, Boris Kollár a Igor Matovič tvrdí, že nebudou pochybnosti o slovenském zahraničně-politickém směřování: „Protiamerické demonstrace vždy přitáhnou více lidí než proamerické. Budeme aktivně předcházet šíření dezinformací a propagandě“.
SME a Deník N nazývají web Hlavní zprávy šiřitelem dezinformací a ruské propagandy. Ale oba deníky zamlčely čtenářům např. že ukrajinská verchuška objednala střelbu do demonstrantů v Kyjevě v únoru 2014. Tak co, zavřeme SME a Deník N nebo Hlavní zprávy?
Chmelár: Nevěřil jsem, že budu muset obhajovat, že nás osvobodili Sověti
V nové bezpečnostní a obranné strategii bude Rusko označeno za našeho nepřítele? Neboť jen o to jde. Budou se na našem území stavět americké základny? Všechna vyjádření členů nové vlády, včetně společného prohlášení obsahují formulace, které to připouštějí. Budou sice nadále tvrdit, že nejde o americké základny, ale budou tam přistávat a startovat americké bojové letouny, budou v blízkosti americké sklady zbraní a budou tam američtí vojáci nepodléhající slovenským zákonům. Za 2% HDP budeme kupovat předražené americké zbraně?
Ale to všechno už známe. V obou světových válkách Slováci museli nejdříve bojovat na straně našeho nepřítele, nejdříve Rakouska-Uherska pak Německa, protože jinak se nedalo. Ale jen co se dalo, přeběhli na druhou stranu a bojovali na naší skutečné straně. V 1. světové válce v červenci 1917 v bitvě u Zborova českoslovenští vojáci porazili německé a rakousko-uherské vojsko. V 2. světové válce Slovenské a čeští přeběhlíci vytvořili Československý armádní sbor a bojovali proti Němcům, na Slovensku vypuklo Povstání. Když Američané a NATO vyprovokují konflikt s Ruskem a budou nutit naše vojáky bojovat za jejich zájmy, tak naši vojáci budou následovat příkladu svých dědů a pradědů.
Společné prohlášení ústavních činitelů je ve skutečnosti směšné. Podepsali ho, protože Američané něco takového od nás chtěli a ústavní činitelé se zatím musí s Američany setkávat. O názorech slovenských občanů se přesvědčíme při nejbližším průzkumu veřejného mínění o otázkách zahraniční politiky, dodává Ján Čarnogurský.