16. května 2020 - 03:20
Po týdnu můžeme konstatovat, že trochu koronaviru ze zpráv mizí a podobně i téma Koněvovy sochy a začínají se objevovat i „normální“ zprávy, jako jsou třeba boje v Libyi.
Co vy na to pane Zbořile?
„Tak skutečně, pokud se má věřit českým médiím a zprávám, které nám zprostředkovávají, tak politický zájem o koronavirus opadá. Na druhé straně se stále zobrazují statistiky, které nám ukazují, že v počtu úmrtí a nakažení dominují Spojené státy a valem přibývá nemocných v Ruské federaci i když ne tolik mrtvých jako v USA. Ve Spojených státech počet mrtvých už daleko přesahuje počet mrtvých ve Vietnamské válce. Samozřejmě, že i v tom, kdo pouští informace se objevuje jisté politikum, kterým se snaží velmoci na sebe upozornit, jak se umějí chovat za mimořádné situace, a kdybychom si to převedli do podmínek válečných, tak vidíme, že ve Spojených státech připraveni nejsou, ale umějí se rychle adaptovat na novou situaci. Na celém rozlehlém území Ruska jsou velmi zpomalení, ale pak nakonec se ukáže, že jsou to schopni řešit taky, zatímco na území Čínské lidové republiky se stále masivně bojuje, tak jako za slavné éry boje proti škůdcům,“ komentuje Zdeněk Zbořil.
A Evropská unie, co Brusel?
„Ve státech Evropské unie dochází k rozvolňování opatření proti koronaviru a došlo to tak daleko, že Evropská komise vydala doporučení, aby jednotlivé země propouštěly přes hranice nejenom turisty a pracující, ale i kamionovou přepravu, podle toho jak se mezi sebou sousední země dohodnou . Já myslím, že je to „mimořádný výkon“, kvůli tomu nemusí nikdo sedět v Bruselu a nemusí být komisařem, protože to napadne každého kdo pracuje nejen ve státní správě, ale i samosprávách na vesnicích a malých městech, které jsou při hranicích. Takže to zpoždění Evropské unie je neuvěřitelné a každý další krok, který EU učiní, je vlastně krokem do známého neznáma,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.
A nějaké jiné zprávy než o koronaviru…
„Také jsme se dozvěděli, že bez ohledu na koronavirus pokračují boje v Libyi, ale také, že Ruská federace a Bašár Asad jsou zodpovědní za bombardování nemocnic, chybělo jen k tomu dodat, že na území nezávislého státu, který je pod palbou intervenčních armád, komu tam ještě syrsko-ruští agresoři ubližovali. Sice tedy zpravodajství o koronaviru opadá, ale stále zatlačuje relevantní zprávy, které by nás mohly zajímat,“ říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.
A jak dopadlo cvičení „civilní ochrany“ ?
„Pokud si dovolíme spekulovat, tak s koronavirovou krizí si dokázaly poradit nejlépe asijské země, zejména Čínská lidová republika a že v nejrozvinutějších urbanistických regionech Dálného Východu a jihovýchodní Asie, se úspěšně také bojuje s pandémií a to je důkazem toho, že jsou na případný vojenský konflikt dobře připraveny, šlo o jakési cvičení civilní obrany a ukazuje se, že některé země jsou totálně nepřipravené na takovýto druh války, ač se považují za velmoce,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.
A co ta eutanázie…
„Jediná věc, která snad zůstává na morální úrovni odsouzeníhodná je, že se přímo objevují hlasy, které vlastně mluví o jakémsi druhu eutanázie, oni to říkají jinak, neříkají jako paní Holubová: „Ty staří lidé musí vychcípat“ , ale říkají to stejným způsobem i když jsou na úrovni Svazu průmyslníků, že ekonomika by měla mít přednost před zdravím penzistů. To je takový vklad do budoucnosti, který tady máme a zřejmě budeme mít s tím potíže v následujícím období se s tou morální stránkou věci vyrovnávat," dodává Zdeněk Zbořil..
Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)