• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USA

    25-5-2020 ePortál 144 647 slov zprávy
     
    Čína


    Jak už píšeme od konce roku 2018, tak co se týče technologických závodů ve zbrojení mezi USA a Čínou, tak jedním z míst, v němž Čína ošklivě za USA zaostává, je produkce polovodičů, což je také největší slabinou Číny v probíhající honičce ve snaze dohnat USA technologicky.



    Čínská média s tím souhlasí, během víkendu jsme citovali úvodník z Global Times, podle nějž „ač USA v druhé polovině 20. století zažily de-industrializaci ohromných proporcí, tak si stále udržují náskok v sektoru polovodičů pomocí společností jako Intel, který dovede realizovat celý proces od návrhu čipu až po jeho výrobu. Tato země se i v posledním desetiletí držela na špičce výrobních technik polovodičů.“


    A teď, když se studená válka mezi USA a Čínou začíná formalizovat, takže k ní může dojít, tak se Čína rozhodla, že se už nemůže smiřovat s tím, že USA jsou primárním zdrojem high-tech technologií a podle Bloomberg Peking urychluje svůj výpad k dosažení globálního vůdcovství v klíčových technologiích a napumpuje více než bilion dolarů do této ekonomiky „přes útok na všechno od bezdrátových sítí až po umělou inteligenci.“


    Plánem, který účelově vyvolává ducha „Made in China 2025“, jenž v poslední době rozzuřil Bílý dům, je „směrný“ plán Číny podporovaný samotným prezidentem Xi Jinpingem a v něm Čína během šesti let do roku 2025 investuje odhadem 1,4 bilionu $, „v němž vyzývají místní správy a soukromé technické giganty jako Huawei Technologie, aby rozprostřely bezdrátové sítě páté generace, instalovaly kamery a senzory a vyvinuly software umělé inteligence (AI), který posílí autonomní postup směrem k automatizovaným továrnám a k masovému dohledu nad obyvatelstvem.“



    To rovněž znamená, že Peking, zatímco bude prosazovat čínské plány na přetvoření technologické základny a na restrukturaci celého dodavatelského řetězce polovodičů, tak rovnou vybuduje i dystopii super-dokonalého policejního státu, který je ještě více všemocný než je současné přiblížení k tomuto ideálu.


    Jak se dá předpokládat, očekává se, že ta nová infrastrukturní iniciativa by měla při předbíhání amerických společností spoléhat na místní giganty od Alibaby přes Huawei až po SenseTime Group. A jak dodává Bloomberg: „Spolu s tím, jak v zemi roste technický nacionalismus, tak investice směřují do snah redukovat čínskou závislost na zahraničních technologiích, v čemž se odráží záměry stanovené v předchozím programu Made in China 2025. Takovéto iniciativy si už vysloužily zuřivou kritiku Trumpovy administrativy, což vedlo ke krokům směřujícím k zablokování růstu čínských technických společností, jako je Huawei.“


    „Předtím ještě k ničemu takovému nedošlo, to je čínský gambit za vítězství v globálních technických závodech,“ řekla hlavní provozní ředitelka Digital China Holdings Maria Kwok sedíc ve své kanceláři v Hon Kongu obklopená kamerami k rozpoznávání tváří a senzory.


    „Jelikož to začíná letos, tak už opravdu začínáme vidět, jak do toho tečou peníze.“


    Společnost Marie Kwok je poskytovatel systémové integrace podporovaný vládou a patří k více takovým společnostem, které se této šance chytily. Digigal China v jižním městě Guangzhou rozbíhá projekt on-line bydlení s půl milionem jednotek včetně komplexu tří čtvrtí o rozměrech Central Parku. Aby si uživatel našel bydlení, tak se jen musí přilogovat do appky, naskenovat svoji tvář a ověřit svoji identitu. Nájemní smlouvy lze podepsat digitálně přes smartfone a nájemní úřad okamžitě dostane hlášení, pokud se nájemník zpozdí s platbou.


    Tento investiční postup je součástí širšího fiskálního balíčku, který čeká na podpis, aby vstoupil do čínské legislativy, při zasedání tento týden. Očekává se, že vláda oznámí financování infrastruktur ve výši až 563 miliard $ tento rok, a to za podmínek, kdy je země v nejhorším ekonomickém propadu od Maovy éry. Bude rovněž obsahovat rozšíření rozpočtu Lidové osvobozenecké armády, aby se udržela na uzdě „rostoucí hrozba konfliktu s USA,“ jak jsme o tom diskutovali už včera v noci.


    Jak už Vital Knowledge poukazoval ve zprávě ze středečního večera: „Podle toho, jak Peking formuje své technické ambice kolem informačních a komunikačních technologií, tak tento plán na více než bilion $ v Bílém domě vyvolá vztek a rozběhne další opatření zaměřená na zadušení čínských IT firem (vzpomeňte jen, jak Bílý dům na Čínu tvrdě tlačil, aby zrušila svůj technologický plán „Made in China 2025“).“


    by Tyler Durden


    Wed, 05/20/2020 – 20:51


    Konec formuláře


    Zdroj: https://www.zerohedge.com/markets/nothing-has-happened-china-invest-1-trillion-new-plan-overtake-us-tech


    www.reformy.cz




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑