Vzpomínáte si na případy sexuálního zneužívání dětí v britských městech? Nejznámější byla asi Rotherham a Rochdale, kde pákistánský gang po desetiletí beztrestně zneužíval a týral děti, převážně dívky ze sociálně slabých rodin. U nás je znám aktivista a „hooligan“ T.R. (celé jméno se neodvážím napsat, abych nečelil blokování na Facebooku), který se do případu zapojil, konkrétně ve městě Huddersfield, a snažil se na něj velmi hlasitě upoutat pozornost. Za což se mu dostalo opakovaného věznění a vymazání ze všech sociálních sítí. Ale těch, kteří při svém vyšetřování narazili na zeď lhostejnosti, mlčení a strachu z nařčení z „rasismu“ bylo víc.
Například policejní vyšetřovatelka Maggie Oliverová, která posléze o své snaze chránit dětské oběti za téměř naprostého nezájmu policie i státních zástupců napsala knihu coby osobní zúčtování. V Británii se objevil i seriál BBC „Tři dívky“, který zmíněný skandál také popisuje a který vzbudil značnou pozornost veřejnosti. Maggie Oliverová popisuje ve své knize, jak jí bylo znovu a znovu bráněno ve vyšetřování, musela dokonce opustit své oddělení a přejít na jiné. Když po dlouhých letech a za velkého nasazení sehnala neprůstřelné důkazy, dostalo se jí podle vlastních slov tohoto zhodnocení své práce od jejího nadřízeného: „Maggie, přiznejme si to. Jakým budou tyto děti někdy přínosem pro společnost? Myslím, že měli ta děvčata po narození utopit.“
Proto mě příjemně překvapila zpráva, že britská vláda iniciuje důkladné vyšetření případu. Zřejmě musela přijít ministryně, která má sama migrační původ, aby mohla vyšetřovat beze strachu, že bude nařčena z rasismu. To je paradox úzkostlivé politické korektnosti.
Ministryně vnitra Priti Patelová oznámila v prohlášení na webových stránkách vlády Spojeného království, že ještě tento rok bude zahájeno vyšetřování masového znásilňování dětí ve Velké Británii. Cílem práce, kterou již zadal již její předchůdce, je rozeznat „charakteristické rysy“ násilníků a dopřát obětem spravedlnost. Původ pachatelů by neměl být nadále utajován a bude požadován kontext, ve kterém byly tyto zločiny spáchány.
V lednu letošního roku řekl jeden policejní důstojník novinářům The Times, že policisté úmyslně ignorovali sexuální zneužívání dětí britsko-pákistánským gangem od roku 1980 do roku 2010 z důvodu politické korektnosti. IOPC (Nezávislý úřad pro policejní jednání), veřejný orgán v Anglii a Walesu, který sleduje stížnosti na britskou policii, během svého pětiletého vyšetřování mimo jiné zjistil, že jistý policejní důstojník v Rotherhamu řekl otci pohřešované dívky, že „město by se rozhořelo v plamenech “, kdyby se veřejně vědělo, že pachateli jsou muži „ asijského původu “.
Ministryně vnitra Priti Patelová také prohlásila: „Oběti těchto nechutných gangů mi řekly, že je stát ve jménu politické korektnosti opustil. To, co se těmto dětem stalo, zůstává jedním z největších skvrn na svědomí naší země. Je to hanba.“ Patelová je odhodlána zaručit obětem spravedlnost a zajistit, aby „se něco podobného se už nikdy nemohlo stát“.
Vládní tisková zpráva dále uvádí, že ministerstvo vnitra podporuje a „naléhá na zlepšení policejních postupů, pokud jde o sexuální zneužívání dětí“. Na „Hidden Harms Summitu“, internetové konferenci vlády, orgánů činných v trestním řízení a charitativních organizací, která se konala 21. května, byly vyvinuty společné strategie „na ochranu zranitelných osob během karantény, včetně dětí ohrožených zneužíváním“.
V září 2019 vláda oznámila dalších 30 milionů liber šterlinků „, aby pomohla vystopovat nejhorší pachatele a chránit děti“.
Podotýkám, že dětem, zneužívaným a týraným po desetiletí, to nemůže vynahradit hrůzy, které se mohly včas zarazit, kdyby britští policisté a politici nebyli zbabělí. Snad to pomůže alespoň do budoucnosti.