• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Trianonská mierová zmluva a Slovensko

    7-6-2020 Zem & Vek 174 732 slov zprávy
     



    zdroj : Shutterstock

    Včera, 4. júna 2020, ubehlo presne sto rokov od ratifikácie mierovej zmluvy s Maďarskom na zámku Grand Trianon v Paríži, známej ako Trianonská zmluva, ktorá vytýčila hranice Maďarského kráľovstva a zároveň zastavila maďarskú rozpínavosť.


    Vzostup maďarizácie


    Snaha Maďarov o pomaďarčenie národov Uhorska, vrátane Slovákov sa markantne prejavovala najmä od roku 1868, keď bol prijatý tzv. Národnostný zákon, ktorý určil maďarčinu ako štátny a úradný jazyk. Neskôr k nemu pribudlo i nariadenie z roku 1891, podľa ktorého sa po maďarsky mali vychovávať aj slovenské deti v materských školách a pravidlo, prijaté v roku 1902, ktoré zaviedlo 17 až 24 hodín výučby maďarského jazyka týždenne pre všetky školou povinné deti v Uhorsku. Oporu pri maďarizácii poskytoval najmä Hornouhorský maďarský vzdelávací spolok (FEMKE) založený v roku 1883 v Nitre. Práve táto organizácia prišla s myšlienkou odvážať slovenské deti na prevýchovu do maďarských rodín. Na základe zachovaných údajov sa odhaduje, že z územia dnešného Slovenska bolo v období od osemdesiatich rokov devätnásteho storočia po začiatok dvadsiateho storočia násilne odvlečených okolo 60 000 detí. Z archívnych údajov tiež vyplýva, že maďarskí gazdovia často zaobchádzali so slovenskými deťmi tak kruto a povýšenecky, že mnohé z nich radšej ušli. Navyše vieme aj o prípadoch detí, ktoré boli týmito maďarskými „vychovávateľmi“ predané na trhoch do otroctva.
    A to je len časť maďarských krutostí, páchaných na slovenskom obyvateľstve. Mnohí roduverní Slováci prichádzali o život kvôli láske k svojej domovine už od čias revolúcie z rokov 1848 – 49 a násilnou smrťou umrel kvôli svojmu silnému národnému presvedčeniu aj otec slovenského evanjelického kňaza, filozofa a spisovateľa Jána Maliarika.


    Význam Trianonskej mierovej zmluvy


    Porážka Rakúsko-Uhorskej monarchie, ktorá bola pri podpise Trianonskej zmluvy zastúpená Maďarskom, teda pre mnohých Slovákov znamenala oveľa viac, než len vytýčenie hraníc – bola symbolom zachovania národnej identity, impulzom, ktorý prispel k rozvoju kultúry niekdajších národov Uhorska. Moc Maďarska bola zlomená. 72% územia Uhorska pripadlo spojeneckým krajinám, Maďarsko už nemalo prístup k moru, ktorý mu predtým zabezpečovalo územie Chorvátska, a jeho armáda bola zredukovaná na maximálny počet 35 000 vojakov. Maďarom sa navyše zakázala aj povinná vojenská služba a Maďarsko sa tiež vzdalo nárokov na územia mimo Európy, patriace bývalej monarchii.


    Hrozí narušenie štátnej suverenity?


    No hoci predstavoval Trianon pre utláčané národy Uhorska šancu na voľný nádych, väčšina Maďarov vidí túto udalosť iným, svojským pohľadom a stratu rozsiahleho územia, ktoré obývali aj zhruba tri milióny Maďarov, vníma ako krivdu.
    Od roku 2010 si dokonca Maďari pripomínajú ratifikáciu Trianonskej zmluvy v rámci Dňa národnej spolupatričnosti a skutočnosť, že nezabúdajú na svojich súkmeňovcov, žijúcich za hranicami dokazuje aj podpora zahraničných Maďarov zo strany maďarskej vlády. Práve táto podpora, spolu so spochybňovaním Trianonského mieru a žiadosťou o autonómiu južného Slovenska, ktorú v podstate obsahuje Memorandum maďarskej komunity, nedávno odovzdané zástupcami maďarskej menšiny na Slovensku premiérovi Matovičovi, preto zákonite vzbudzuje vo viacerých Slovákoch oprávnené pochybnosti vo vzťahu k možnému opätovnému rozšíreniu územia Maďarska a s ním spojeným potláčaním práv nemaďarských národov.


    Zdroje: snn, extraplus, wikipedia, dobraskola.sk, TASR



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑